Het is een kwestie van tijd totdat Kaboel valt 4 AFGHANISTAN TALIBAN Seweta Zirak is net terug uit Kaboel en lost haar belofte in aan alle vrouwen die zij in de Afghaanse hoofdstad sprak: ze vertelt wat er voor hen op het spel staat. ,,Als de taliban aan de macht zijn, verliezen ze hun stem, hun werk, hun toekomst.'' Dat heeft het kabinet besloten. Vol gens demissionair staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Justitie en Veiligheid) is de situatie in Afgha nistan door de opmars van de tali ban te zeer verslechterd voor uit zettingen. De komende tijd ston den er overigens al geen uitzettin gen gepland, aldus Broekers. De afgelopen week was er ophef, omdat de Nederlandse regering sa men met vijf andere landen erop aandrong bij Afghanistan om uitge procedeerde asielzoekers op te ne men. Het kwam het kabinet op kri tiek te staan van verschillende par tijen en belangenorganisaties, waaronder Vluchtelingenwerk. In Afghanistan rukken de taliban ondertussen in rap tempo op, nadat de internationale troepenmacht onder leiding van de Amerikanen het land de afgelopen maanden grotendeels heeft verlaten. De radi- caalislamitische beweging heeft in middels een groot aantal provincie hoofdsteden ingenomen. Volgens de krant The Washington Post, die sprak met Amerikaanse militairen en ex-functionarissen van Defensie (op voorwaarde van anonimiteit), gaat men er in leger- kringen nu van uit dat Kaboel bin nen zes tot twaalf maanden zal zijn veroverd door de taliban. Dat heeft alles te maken met de slechte organisatie van het Af ghaanse leger en de angst van Af ghaanse soldaten voor represailles van de taliban. Hun familie wordt bedreigd met de dood als ze zich niet overgeven. Het heeft er mede toe geleid dat er nauwelijks wordt gevochten om de provinciehoofd steden. Binnen een week zijn er nu acht gevallen. Niettemin maakte de Ameri kaanse president Biden duidelijk dat zijn besluit de Amerikaanse troepen terug te trekken niet ter discussie staat. ,,We hebben in twintig jaar meer dan een biljoen dollar uitgegeven. We hebben meer dan 300.000 Afghaanse strijdkrach ten getraind en uitgerust met mo derne apparatuur. Het is nu aan de Afghaanse leiders.'' De Amerika nen zullen wel doorgaan met het coördineren van luchtaanvallen op de taliban, ter ondersteuning van Afghaanse strijdkrachten. Volgens een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken moeten de Afghaanse natio nale veiligheidstroepen zijn opge wassen tegen de opstandelingen. ,,Ze zijn met veel meer dan de tali ban met een getrainde strijdmacht van 300.000 troepen.'' Volgens The Washington Post is dat aantal nattevingerwerk. Als ge volg van corruptie in het Afghaanse leger zouden veel meer manschap pen worden opgegeven dan er wer kelijk zijn. Seweta Zirak (36) praat vol vuur over wat haar na aan het hart ligt. Zij bracht onlangs met haar twee kinderen een bezoek aan familie in Kaboel en na vier weken keerde ze terug naar Amsterdam. Met de schrik in haar lijf. ,,De sfeer in Kaboel is beangsti gend. De snelle opmars van de taliban doet het ergste vrezen. Iedereen zoekt een vluchtweg, maar mensen kunnen geen kant op. Bijna niemand kan een paspoort betalen'', zegt Zirak, die in 2000 naar Nederland kwam. Ze leerde hier haar man kennen, en kreeg met hem twee kinderen. De gewezen verpleegkundige runt nu een auto- en motorrijschool en werkt als prak tijkopleider in de gezondheidszorg. ,,Ik ben trots op Nederland en op mezelf. Mijn thuis is hier. Dit is mijn land.'' Maar haar gedachten zijn nu vooral in Afghanistan. Zij trekt zich het lot aan van vrouwen, meisjes en leden van de lhbti- gemeenschap, als de taliban het opnieuw voor het zeggen krijgen. ,,Dan verliezen ze echt alles! Vrouwen verliezen hun werk, hun stem, hun vrijheid, Meisjes verliezen hun toekomst en de lhbti-gemeenschap haar leven.'' Zeker, er zijn sinds de val van de taliban in 2001 in twintig jaar tijd vorderingen ge maakt, maar Afghanistan is geen paradijs geworden voor vrouwen en lhbti'ers. ,,Verre van. Intimidatie en discriminatie zijn gebleven. De lhbti'ers lijden nog altijd een ellendig bestaan. Het is gevaarlijk open lijk over hen te praten en onder de taliban zijn ze kansloos. Homoseksuelen kunnen zich misschien nog vermommen, maar transseksuelen kunnen geen kant op. Ze zijn verstoten door hun familie, zitten vaak in de prostitutie'', zegt de Amsterdamse. Ze wijst er met nadruk op dat ook onder alle regeringen na de taliban de mensen rechten voortdurend zijn geschonden. ,,Neem het drama met de Afghaanse voet balvrouwen. De president van de bond had een geheime kamer in zijn kantoor, waar hij hen verkrachtte. Die man loopt nog steeds vrij rond.'' Ongeacht het regime leren Afghaanse meisjes van huis uit dat ze altijd moeten bewijzen dat ze goed genoeg zijn. donderdag 12 augustus 2021 GO Het komende halfjaar worden er geen uitgeprocedeerde Af ghaanse asielzoekers gedwon gen uitgezet naar Afghanistan. Zij kunnen bovendien gebruik blijven maken van opvang en overige voorzieningen. Laurens Kok Den Haag M Binnen een week zijn acht provinciehoofd steden zonder al te veel strijd gevallen. FOTO REUTERS Talibanstrij- ders in Farah. Vrouwen wachten op een taxi in Kaboel. FOTO AFP 'Straks verliezen FOTO AP Hans van Zon Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4