II Duif raakt verstrikt in net op de Nobelpoort SCHOUWEN-DUIVELAND 5 ONLINE CATALOGUS OUD-SCHOOLMEESTER Wie heeft er geen Breetvelt aan de muur hangen? Het Stadhuis museum spoorde er al 170 op. Het stadsgezicht dat de familie Bruijnes ja renlang boven de bank aan de Bruse muur had hangen, laat het witte bruggetje en de Zuidhavenpoort van Zierikzee zien. Het is de route die Gré Bruijnes-Willemse als kleine meid dag in-dag uit liep op weg van haar ouderlijk huis aan 's Heer Lauwensdorp naar haar school in de Nieuwe Bogerdstraat. Meester Breetvelt was destijds hoofd van de Openbare Lagere School. ,,Ze heeft niet bij hem in de klas gezeten, maar ze maakte hem wel mee. Als ze weer eens iets had uitgehaald en op de gang stond, dan pakte Breetvelt haar bij haar oorlelletje en zei: 'Zo Wil- lemse, wat heb je nu weer uitge vreten?'" Innemend Het zijn verhalen die ook conser vator Inge Schipper van het Stad huismuseum voorbij hoorde ko- Mensen hebben vaak een herinnering aan de plekken die Breetvelt vastlegde, maar vaak ook nog aan de man zelf men, bij het samenstellen van de expositie ter ere van zijn 125ste ge boortedag. ,,Breetvelt was als hoofdonderwijzer streng, maar rechtvaardig. Hij had humor en kon heel innemend zijn. En hij was ook wel een echte heer." Bovendien was Breetvelt verkik kerd op Zierikzee. Hij was actief burger en zorgde er onder meer voor dat de speeltuin in de stad, die dreigde te verdwijnen, ver huisde naar de nieuwbouwwijk Malta. De Meester Breetveltspeel- tuin ligt daar vandaag de dag nog altijd. Als amateurschilder maakte hij tientallen schilderijen en tekenin gen van zijn stadje. Het Stadhuis museum riep oktober vorig jaar mensen met een Breetvelt aan de muur op om zich te melden. Er volgden een reeks fotodagen waarop de werken die boven water kwamen, werden geregistreerd. Al dat werk is samengebracht in een online catalogus; wat een waarde vol overzicht oplevert. ,,We heb ben nu ongeveer 170 werken die zijn aangemeld, maar er komen er nog steeds bij." Noorwegen In het bezit van mensen uit Zie- rikzee, maar ook van mensen el ders op Schouwen-Duiveland en in de rest van Nederland. Het ver ste exemplaar hangt ergens in Noorwegen. ,,Mensen hebben vaak een herinnering aan de plek ken die Breetvelt vastlegde, maar vaak ook nog herinneringen aan de man zelf." Toen Gré bij kunsthandel Murk aan het Havenplein niet de Breet- velt vond die ze zocht, klopte ze bij het schoolhoofd himself aan de deur. Op haar verzoek schil derde hij het bruggetje en de poort waar ze in haar jeugd tal loze keren langskwam. Met de fa- milie Bruijnes op Bruinisse kwam het helemaal goed. Maar ten: ,,Het schilderij staat op zol der. Mijn vrouw wil daar echt niet meer weg. Ze is helemaal 'ver- bruust'." Maak je eigen Breetvelt Het Stadhuismuseum houdt deze zomer een wedstrijd 'Maak je ei gen Breetvelt'. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen hun favo riete plek in Zierikzee schilderen, tekenen of plakken en inleveren tot en met 3 september. Zie voor de expositie en de online catalo gus: stadhuismuseum.nl. pogingen te ontsnappen eindig den er steeds mee dat de vleugels van het dier (kort) vast kwamen te zitten in de mazen van het net. De brandweer moest er met de hoog werker aan te pas komen om de vo gel uit zijn benarde positie te be vrijden. ,,We proberen de duiven zoveel mogelijk weg te houden van onze monumentale gebouwen. En dan op zo'n manier dat we ze zelf geen kwaad doen", zegt Wandel. ,,Met de troep die ze achterlaten zou je de boel iedere week met een em mer sop moeten schoonmaken. Dat is natuurlijk niet te doen. En je wil ook gewoon niet dat als men sen even bij het Gravensteen in een etalage staan te kijken, ze ge lijk onder worden gescheten." Zierikzee Rasters, netten, pinnen, allerlei middelen worden in de strijd ge worpen, vertelt gemeentelijk woordvoerder Toon Wandel. ,,Een beetj e afhankelijk van wat waar het beste werkt. Dat wordt per locatie bekeken." De Nobelpoort in Zierik- zee had tot vorig jaar iets weg van een duiventil. Een groep vogels had het prima naar z'n zin op de balken in de doorgang. Na een stevige schoonmaakbeurt van de muren en een nieuwe verflaag werd een net gespannen om te voorkomen dat de duiven zouden terugkeren en de boel van voren af aan weer zouden vervuilen. Dat ging goed, tot dins dagmiddag. Brandweer Een duif had een gaatje gevonden en was achter het net gekropen. Maar de weg terug was vervolgens lastiger. Verschillende mislukte donderdag 12 augustus 2021 Museum brengt Breetvelts samen Esme Soesman Zierikzee -Inge Schipper conservator Stadhuismuseum Maarten Bruijnes met het schilderij waarmee hij zijn vrouw Gré overhaalde om in Bruinisse te gaan wonen. foto marieke mandemaker Een brandweerman redt vanaf een hoogwerker de duif die vast zat achter het net in de Zierikzeese Nobelpoort. foto as media De één vindt ze aandoenlijk, strooit broodkruimels om ze te lokken. Anderen gruwelen van het aanhoudend gekoer en ge fladder van de duif. Hun relatie met monumentale gebouwen is desastreus. Gevels en houtwerk hebben zwaar te lijden onder de uitwerpselen die de vogels ach terlaten. Dus doet de gemeente Schouwen-Duiveland er alles aan om duiven zo veel mogelijk te weren van de historische bouwwerken. Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49