Actiefilm is meer geschikt als Netflix-tussendoortje Drama over de kloof tussen ware en gefilterde realiteit 15 „Volgens mij is er momenteel een grote behoefte aan het onbeheers bare. Sociale media, bijvoorbeeld, draaien om de hoeveelheid volgers en likes. Tieners worden door hun ouders in de gaten gehouden met telefoons en zelfs uitgerust met gps-trackers. Je moet ook al op vroege leeftijd duidelijke toekomstplannen hebben. Er is dus een constant ele ment van controle en prestatie. Mijn film is gewijd aan het onbeheersbare en de schoonheid daarvan. Dat ervaar je met verliefd worden, bijvoorbeeld. Maar je vindt het onbeheersbare ook in alcohol. Verschillende filosofen stellen dat jezelf vergeten leidt naar ultiem geluk. Ik heb het idee dat de mogelijkheden daartoe steeds be perkter worden." ,,Ik hoop dat het mensen inspireert om meer te leven in plaats van alleen maar te bestaan. Dat is nogal ambiti eus, hè? De meeste kijkers zullen een leuke film zien over een paar mannen om wie je kunt lachen, en dat was het. Ik ken ook mensen die zich af vragen wat ik nou precies van hen wil met DRUK." ,,In Denemarken is het een enorm succes. Daar gaan jongeren er voor de vierde keer lachend heen en nemen ze zelfs een sixpack bier mee. Een paar stoelen verder zit een anonieme alcoholist die een tragedie ziet. Mijn film is gewijd aan het onbeheersbare en aan de schoonheid daarvan Prachtig vind ik dat. Als er 450 stoe len zijn, kunnen er 450 verschillende films worden gezien; in dezelfde zaal!" ,,Mijn dierbare Ida is onlosmakelijk verbonden met deze film. Alles wat ik deed, staat in het licht van wat er is gebeurd. Het slaat bijna nergens op haar met te noemen, al begin ik er zelf niet vaak over. Ik wil er namelijk geen verhaal van maken, snap je? Dus ja, ik vind het ook lastig. Het is een moeilijke balans. Maar ik wil dat de wereld weet dat deze film voor haar is. Ik heb mezelf in deze positie geplaatst." „Uiteraard. Ik overwoog zelfs te stop pen met leven." Vinterberg valt even stil. Je ziet en hoort hem stevig slik ken. ,,Het is zó pijnlijk. Maar ik sprak met psychiaters en die zeiden: 'Als je mensen kunt aankijken zonder te huilen, ga dan werken.' 'Dat lukt mij niet', antwoordde ik. 'Ja, maar na drie keer lukt het misschien wél.' En - dit klinkt misschien vreemd voor ie mand die zoiets zelf niet meemaakte - ik had conversaties met Ida in mijn hoofd. Ze vond het mooi dat ik deze film voor haar zou maken. Daar kon ik onmogelijk nee tegen zeggen. Het gaf me een weer een bescheiden doel in mijn leven." Eigenlijk had het Deense DRuK - of Another Round in het Engels - een bozere film moeten worden. 'Een viering van alcohol', dat was volgens Thomas Vin- terberg het oorspronkelijke plan. ,,Ik voelde me geprovoceerd door die huidige politieke correctheid, die prestatiedruk en controle op alles. Ik wilde daartegen rebelleren." Het pakte allemaal anders uit. Het verhaal over een viertal bevriende docenten (onder wie acteur Mads Mikkelsen van de James Bondfilm Casino Royale en de serie Hannibal die besluiten te onderzoeken of het voor de klas staan ze beter afgaat onder enige invloed van alcohol (dat loopt uiteraard stevig uit de hand), ontwikkelde zich meer en meer tot een viering van het leven. Een andere reden dat de cynische randjes verdwenen en het meer een feelgoodfilm werd, is de plotselinge dood van Vinterbergs dochter. Vin- terberg (52) had er net vier draaida gen opzitten, toen het 19-jarige meisje met haar moeder betrokken raakte bij een ernstig verkeersonge val op de Belgische snelweg. Zij over leed aan haar verwondingen. Toen de Deen in april de Oscar won voor de beste internationale film, droeg hij in een emotionele dankspeech de prijs aan haar op. De cineast van films als Festen, Jagten, Dear Wendy en Far From the Madding Crowd is openhar- The Ice Road Sweat De kreet 'zo worden ze niet meer gemaakt' slaat vaak op enthousi asme over de terugkeer van een verloren gewaand genre. Met The Ice Road worden we teruggekata- pulteerd naar de jaren 90, een decennium vol 'lange halen, snel thuis'-actiefilms, die vaak de bio scopen niet eens bereikten. The Ice Road met Liam Neeson verscheen in de VS direct op Netflix. Dat hij hier wél het witte doek aandoet, is eigenlijk een te grote eer. Wanneer in Canada een mijn instort, wordt een reddingsopera tie in gang gezet om de ingesloten arbeidskrachten te bevrijden. De waaghalzen moeten met trucks een bevroren waterweg over. Te langzaam of te hard over het ijs rijden, betekent stront aan de knikker. De trucages zijn vaak ondermaats. Wat ook op de lach spieren werkt, is dat de allesbe halve verrassende plotwendingen worden gepresenteerd als het ei van Columbus. Maar het is onschuldig vermaak, zeker als Netflix-tussendoortje. In de bio scoop ben je toch eerder geneigd te zeggen 'zo worden ze gelukkig niet meer gemaakt'. - G.T. In het leven van de jonge fitness- coach en influencer Sylwia draait alles om clicks, likes, volgers en nimmer aflatende positiviteit. Als ze een keertje knakt en op camera vertelt dat ze hunkert naar liefde en genegenheid, zijn haar fans in de war. Intussen ontpopt een van hen zich tot een stalker. Het Poolse Sweat verkent de kloof tussen de realiteit en de gefilterde Instagram-versie daarvan. Syl- wia's eenzaamheid is (zelfs tij dens de fitnessscènes) voelbaar, mede dankzij een voortreffelijke Magdalena Kolesnik in haar eer ste hoofdrol. Regisseur en scena rist Magnus von Horn (37) is ge lukkig geen cynische oudere jon gere die gemakkelijk sneert naar de jeugd en kritiek levert op het socialemediatijdperk. Hij maakte een empathische, uitgebalan ceerde film, die hooguit wat span nender had mogen zijn. - G.T. donderdag 12 augustus 2021 PC tig over deze gruwelijke tragedie, zo blijkt iets verderop in het gesprek. Eerst terug naar die oorsprong. Wat bedoelt u precies met dat rebelleren tegen 'de controle op alles'? Wat hoopt u dat het publiek van de film mee naar huis neemt? Is dat frustrerend voor een film maker, of misschien juist niet? 44 Thomas Vinterberg, regisseur M Scènes uit DRUK, de Oscarwinnende film die 'een viering van alcohol' is, aldus de regisseur. FOTO'S SEPTEMBER FILM U doet nu maanden na de Oscars opnieuw interviews ter promotie van deze film en daarbij gaat het vanzelfsprekend vaak over uw dochter. Hoe moeilijk is het dat deze tragedie zo keer op keer wordt opgerakeld? Overwoog u ooit te stoppen met de film? DRUK draait vanaf volgende week donderdag in de Nederlandse biosco pen. Gudo Tienhooven M Vier docenten bekijken het leven onder invloed van alcohol. FOTO SEPTEMBER FILMS ACTIE Regie: Jonathan Hensleigh. Hoofdrollen: Liam Neeson, Lau rence Fishburne en Amber Midthunder. Liam Neeson als trucker die in The Ice Road mijnwerkers moet redden. foto dutch filmworks DRAMA Regie: Magnus von Horn. Hoofd rollen: Magdalena Kolesnik, Ju lian Swiezewski en Aleksandra Konieczna. FOTO MONDADORI PORTFOLIO VIA GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43