EENS EEN ZEEUW... 12 ZEELAND Kleinschalige ondernemers, ons-kent-ons en overal om haar heen water. Ergens doet het Griekse eiland Samos Jolanda Fieret (53) uit Terneuzen wel een beetje aan Zeeuws-Vlaanderen denken. Alleen mosselen en een goede oester zijn in haar tijdelijke woonplaats niet te krijgen. ,,Dat kan ik weleens missen." ,,We waren in Nederland altijd aan het werk. Ik had zelf twee bedrij ven en werkte wel 80 uur per week als HR-adviseur en coach. Mijn partner Jan-Willem draaide 24- uursdiensten als crewing officer bij een bergingsbedrijf. En we vonden ons werk allebei heel leuk, maar we hadden te weinig vrije tijd om echt te genieten. Daarom wilden we graag eens een paar jaar iets anders doen. In een andere omgeving wonen. En we dachten: als we dat echt willen dan moeten we het nu doen, nu we vitaal zijn. Ik kwam al vijftien jaar als toerist op Samos. Daardoor voelde het al een beetje als een tweede thuis én we zagen hier kansen - we moeten natuurlijk ook een boterham kun nen verdienen." ,,Het is een prachtig groen eiland, met veel hooggebergte en mooie baaien. Een Grieks eiland dat echt zijn eigen identiteit heeft behou den en niet overstag is gegaan voor grote projectontwikkelaars. Hier heb je dus niet dat massale, maar juist nog de kleine boetiekjes en tavernes van lokale ondernemers. Dat kleinschalige en ons-kent-ons herken ik wel uit Zeeuws-Vlaan- deren. Noem je een naam, dan is het meteen van: 'o ja, die ken ik wel'. En je bent hier, net als in Zeeland, natuurlijk omringd door water." ,,Het oorspronkelijke idee was om boottours te organiseren. Jan-Wil lem is kapitein van beroep en werkte lange tijd in de binnen vaart. We wonen in Kokkari, aan de noordkant van het eiland, en hier zijn bijna geen tours, omdat de zee wat wilder is. Wij zien daarin juist een gat in de markt. De vergunningen zijn na een jaar eindelijk rond. We hebben alleen nog geen geschikte boot gevonden die veilig genoeg is en ook enige luxe biedt. Verder doen we privé- tours over het eiland met een Landrover." ,,Ja, zeker. In het hoogseizoen wer ken we zeven dagen per week. Maar het leven heeft hier een an dere balans. We leven veel meer buiten. Zijn veel meer één met de natuur. We eten gezonder. Wan delen meer. Genieten veel meer van de kleine dingen. Van de bloe men, de vlinders en de bijen. Dat kost je niks. Maar de natuur geeft je eigenlijk alles. We leiden een veel simpeler leven." „Overdag werken we, schrijf ik programma's op maat en gaan we erop uit met de private tours. On dertussen zijn we druk op zoek naar een boot. Maar als we een paar uurtjes vrij zijn dan gaan we erop uit. We gaan vaak met een Griekse wandelgroep de natuur in. Dan nemen we een picknickmand mee en gaan we wandelen door de bergen. We gaan naar het strand en lekker zwemmen. Of we gaan druiven oogsten met onze lokale vrienden." Een Grieks eiland dat echt zijn eigen identiteit heeft behouden ,,Natuurlijk wel. Wat ik enorm mis aan Zeeland zijn vooral onze fami lie en vrienden. Als je thuis met vrienden praat, heb je aan een paar woorden genoeg. Je kent elkaars geschiedenis. Dus je conversaties zijn anders. In Griekenland heb ben we heel leuke vrienden ge maakt, maar daar heb je dat niet mee: dat je elkaar aankijkt en weet wat iemand denkt. Verder mis ik ook wel bepaald eten. Zoals mos selen bijvoorbeeld, oestertjes of een simpele bitterbal." ,,Ja zeker. We zijn vorig jaar in maart naar Samos gegaan en za ten hier gelijk in een lockdown. Er waren bijna geen toeristen en dat seizoen was eigenlijk meteen verloren. Een jaar blijven zonder inkomsten was niet te doen. Dus zijn we in de winter terug naar Zeeland gekomen om hier te wer ken. Ook dit jaar zijn we van plan om met Kerstmis terug naar huis te komen. Voor familiebezoek en werk. En als de coronaregels het toelaten is het eerste wat ik dan doe, weer met mijn vriendinnen op stap gaan. Het liefst naar de ca fés waar je iedereen kent. Bijvoor beeld bij Du Commerce, Café 't Bierwinkeltje of tapasbar Capaco. Dat vind ik altijd zo gezellig." ,,O, jawel. Als we Zeeuws-Vla mingen hier hebben, dan heb ik meteen een goede klik. En dan vind ik het heerlijk om weer lek ker Zeeuws-Vlaams te kunnen praten. Datzelfde geldt voor Bel gische toeristen. 'Zo te horen ko men jullie uit Gent', zeg ik dan. Dat voelt altijd heel vertrouwd." ,,Absoluut. We leven heel erg in het nu en hebben nog geen idee hoelang we hier blijven. Maar uit eindelijk gaan we terug naar onze roots. Naar de rust van Zeeuws- Vlaanderen. Het liefst ergens 'op de buiten'. In de polder. In de ge meente Terneuzen of Hulst. Dan gaan we 's avonds weer als van ouds naar de Zeedijk, Breskens of Yerseke. Genieten van het water. Daar ben ik gek op. En zelfs nu ik de Griekse zee gewend bent, vind ik de Zeeuwse kust nog steeds prachtig. Alles heeft zijn charme." donderdag 12 augustus 2021 Terneuzenaren ontsnappen op eiland Samos aan drukte Jolanda Fieret en Jan-Willem de Regt uit Terneuzen werken overdag hard aan hun bedrijven op het Griekse Samos en genieten in hun vrije tijd volop van het eiland. eigen foto Elodie Kint Hoe zijn jullie op Samos terecht gekomen? Wat voor eiland is Samos? Hoe verdienen jullie de boter ham daar? Is het gelukt om aan de drukte van Nederland te ontsnappen? Hoe ziet een dag op Samos er dan uit? Jullie komen allebei uit Terneu- - Jolanda Fieret zen. Missen jullie het wel eens? Kom je nog wel eens terug naar Zeeland? Voel je je nog een echte Zeeuw? Zijn jullie van plan om ooit terug naar Zeeland te komen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40