y 4 Aangifte met 19 pagina's vol hatelijkheden POLLETJE 0 PETER R 0 BERGHUIS Q NIEUWS 3 SUPPORTERS GEWELD Mensen die voetballer Steven Berghuis ernstig hebben bedreigd, zien zijn transfer van Feyenoord naar Ajax als een persoonlijke belediging. ,,Zo'n overstap voelt dan als een blikseminslag'', zegt psycholoog Jan Derksen. donderdag 12 augustus 2021 Voor Steven Berghuis moet het niet makkelijk zijn geweest om aangifte te doen, maar het is een principekwestie. De vele schrikbarende bedreigingen aan het adres van de voetballer en zijn familie mogen simpelweg niet onbeantwoord blijven, klinkt het in zijn omgeving. Antti Liukku Rotterdam International Steven Berghuis en zijn management overhandigden de politie een overzicht van maar liefst negentien pagina's pure haat. De inhoud van het document, in handen van deze krant, stemt niet vrolijk: de één voorspelt dat zijn 'kinderen niet ouder worden dan tien', de ander wenst 'Steven in een massagraf'. Er kwam een stroom aan regel- Steven Berghuis in een van zijn eerste wedstrijden voor rechte doodsbedreigingen op gang, aan Berghuis en zijn gezin. Voor zien van persoonlijke details over zijn huishouden. Via sociale media en persoonlijke onlineberichten. Het hield niet op. ,,Het is allemaal even walgelijk: vieze jood, we schieten je kop eraf, je hele familie gaat eraan - noem maar op. Telefoonnummer en adresgegevens werden gedeeld. Dat is echt beangstigend en op geen enkele manier te relativeren'', zegt een betrokkene. Vaak werd gerefe reerd aan 19 december, de dag van de wedstrijd Feyenoord-Ajax én de verjaardag van Berghuis. Opvallend genoeg maken afzen ders van zo'n bedreiging zich soms ook met naam en toenaam kenbaar. Op de profielfoto staat dan bijvoor beeld een man van middelbare leef tijd, met twee blonde dochtertjes. ,,Het zijn dus niet enkel anonieme personen, maar mensen die een ogenschijnlijk normaal leven lei den. Maar dit kan toch niet normaal zijn in Nederland?'' Wijkagent Op een gegeven moment was daar het gevoel: de grens is bereikt. Dit kan niet voortwoekeren. ,,Iemand moet een streep trekken. Dit gedrag mag niet zonder consequenties blijven. Dat is het uitgangspunt. Al is het alleen maar dat de wijkagent een keer aanbelt en de vraag stelt: 'Meneer, waar bent u in hemels naam mee bezig?''' De aangifte van Berghuis is dus een weloverwogen keuze, in nauwe samenspraak met zijn manage ment en de digitale recherche van de politie. En met zijn schoonfami lie, die van Joodse komaf is. De muurschildering in Rotterdam, waar Berghuis werd afgebeeld als een Joodse gevangene in een con centratiekamp, moet dan ook zeer pijnlijk geweest zijn. Feyenoord en Ajax zijn eensge zind in hun steun aan de linkspoot. ,,Wij staan volledig achter de aan gifte", laat Ajax weten. ,,Steven krijgt van ons alle steun die hij wenst. We hebben begrip voor de emoties rond de transfer, alleen is duidelijk dat sommige mensen veel te ver zijn gegaan. Daar gaat de politie nu mee aan de slag.'' Bij Feyenoord zegt de voorlichter 'begrip te hebben voor de aangifte'. ,,Er zijn de afgelopen tijd walgelijke uitingen voorbijgekomen, dat gaat de grens ver voorbij. Bijvoorbeeld de muurschildering.'' Het Openbaar Ministerie laat weten dat de digitale recherche nu aan zet is en dat wordt onderzocht of 'een uiting kan worden gekop peld aan een persoon'. Edwin van der Aa Nijmegen Tientallen bedreigin gen ontvingen Steven Berghuis en zijn familie via sociale media omdat hij Feyenoord verruilde voor Ajax. De aanvaller begrijpt dat zijn overstap tot emoties kan leiden, maar vond sommige bedreigin gen zo ernstig dat hij na overleg met zijn management en Ajax naar de politie stapte. Jan Derksen (kleine foto), naast klinisch psycholoog ook universitair hoofddocent psy chodiagnostiek (Radboud Uni versiteit Nijmegen), vertelt dat voor hooligans een voetbalclub verknoopt is met hun identiteit. ,,Voor deze mensen geldt: als je aan de club komt, kom je aan henzelf. Zo'n overstap van een speler voelt dan als een blikse minslag, ze worden woedend en verliezen alle impulscontrole." Voetbal wakkert volgens Derksen sowieso al boosheid en agressie aan, door het concur- rentie-element. ,,En mensen zijn ook nog eens impulsiever en narcistischer dan veertig jaar terug. Terwijl ze meer uitdruk kingsmiddelen tot hun beschik king hebben. Sociale media zijn laagdrempelig en toegankelijk." Dus maken mensen tegen woordig vooral online van hun hart geen moordkuil meer. Derksen: ,,Ze zijn weinig bedachtzaam, de moraal drukt minder op ze dan vroeger en ze vinden dat ze er recht op hebben hun mening te geven. Remmin gen bestaan niet meer. Frustra ties kunnen er heerlijk uit via sociale media.'' Afkeuring Ajax en Feyenoord hebben in de pers iedere vorm van bedreiging hardop afgewezen. Veel meer dan hun afkeuring uitspreken kunnen de clubs niet doen, vreest sportmarketingexpert Frank van den Wall Bake. ,,Het is de wereld waarin we leven van daag de dag. Het is een rare vorm van erkenning van het feno meen. Het geeft enerzijds de kracht van voetbal aan, dat is allang geen bijzaak meer. Maar het geeft ook aan hoe mensen tegenwoordig in elkaar zitten.'' Volgens Van den Wall Bake kan de vrees voor heftige reac ties in de toekomst weleens een rol gaan spelen bij grote beslui ten die spelers moeten nemen. ,,Het komt ons misschien alle maal wat overdreven voor, maar bijvoorbeeld die mannen die op de grond lagen te huilen over het vertrek van Messi bij Barce lona: zo belangrijk is hun club voor ze.'' Volgens de marketingexpert zijn vooral topvoetballers, met tientallen miljoenen volgers, zelf een medium geworden. ,,Maar daardoor zijn ze ook kwetsbaarder geworden. Daar moeten ze mee leren omgaan.'' Voor zijn boek Toen was geweld heel gewoon ging Friso Schotanus op zoek naar de wor tels van het hooliganisme. Scho tanus ziet de laatste jaren een nieuwe vorm van supporters- geweld opkomen: digitaal hooli ganisme. ,,In de jaren 80 waren Nederlandse hooligans ook al niet braaf, hoor. De mate van het geweld van destijds op en rond het veld kun je je nu niet meer voorstellen. Spijkerbommen, vishaakjes in andere vakken gooien, grootschalige vechtpar tijen.'' Vooral door het veranderde beleid van politie en clubs - daders identificeren en uit Mensen zijn weinig bedachtzaam, de moraal drukt minderopze dan vroeger - Jan Derksen, klinisch psycholoog Spandoek waarop Steven Berghuis wordt bedreigd. Pol letje was een Ajax-hooligan die werd vermoord. De ver moorde misdaadverslaggever Peter R. de Vries was Ajax- supporter. fotos voetbal ultras, hun routine halen, gebruik van persoonsgebonden tickets, een leger aan camera's - is het geweld in en rondom stadions aangepakt. Maar door de opkomst van sociale media kan iedere supporter nu anoniem te keergaan. ,,Dus is hooliganisme er nog steeds. Je zou huidige bedreigingen eronder kunnen scharen.'' Impact De impact is volgens Friso Scho tanus niet te onderschatten. ,,Maar of een bedreigende car toon ontvangen voor een voet baller erger is dan een vuur- werkbom voor zijn neus op het veld krijgen? Dat verschilt per persoon.'' GO 'Bedreigingen van Berghuis zijn digitaal hooliganisme' i Ajax. FOTO ANP 1 GERARD VERSCH OOTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3