7 donderdag 12 augustus 2021 kleur en smaak geven aan de kruiden tuin van Kruytenburg, kortweg 'het Kruytje'. Er groeien ook medicinale- en genotskruiden. ,,In het verleden heb ik hier weleens een legale hoe veelheid cannabis gehad, maar daar ben ik maar mee gestopt. Iedere keer waren die paar plantjes al leeg geplukt voordat ze konden bloeien." Hij slaat vervolgens een bruggetje naar het ge not van de dragga-plant die hij ook in zijn tuin heeft staan. ,,In Afrika groeit deze plant gewoon langs de kant van de weg. Van de bloemen die deze plant heeft, kan je thee maken die een euforisch gevoel geeft." De medicinale kruiden die Hans kweekt, worden regelmatig onder de loep genomen door onderzoekers uit de pharmaceutische industrie. Krui- denplanten worden van oudsher al gebruikt als medicijn en zijn tegen woordig verwerkt in moderne varian ten. De tuinier leert dat onder meer de moerasspirea een plant is die al lan gere tijd in pijnstillende pillen wordt verwerkt. ,,Heel vroeger vermaalden ze dat in een vijzel als pijnstillend me dicijn. Tegenwoordig is het de basis stof in meerdere pijnstillende pillen." Ondanks de gezonde werking die be paalde planten kunnen hebben, bena drukt Hans dat het niet slim is om hier zomaar mee te gaan experimen teren. ,,Wat voor de een werkt, kan de situatie bij een ander verergeren. Ik zou daarom toch eerst de eigen huis arts raadplegen of jezelf heel goed in lezen voordat je aan zoiets begint." Hans stelt dat voor hem het werk in Ik heb ooit ergens in een Engels onderzoek gelezen dat veel in de tuin wroeten je levensduur verlengt - Hans van Nieuwenhuijzen de kruidentuin al bijdraagt aan zijn gezondheid. ,,Ik heb ooit ergens in een Engels onderzoek gelezen dat veel in de tuin wroeten je levensduur ver lengt. Je verzet je gedachten en leert beter met teleurstellingen omgaan. Het werkt heel rustgevend." Tussen april en september kan hij er in ieder geval voldoende uren in investeren. Tijdens de warme maanden is hij vooral bezig met het wieden van on kruid en wildgroei, het wegknippen van blad waar luis op zit. ,,Ik kan er niets op sproeien, gezien gasten de planten hier plukken en zo opeten." Nu het seizoen weer op zijn einde loopt, is de hoofdbezigheid het snoeien. Planten die niet tegen de kou kunnen, plaatst hij in een kas. In de winter is alles in rust, maar dat betekent niet dat Hans dan niets meer met zijn hobby kan. ,,Je blijft echt le zen als je je in die wereld gaat verdie pen. Er zijn ook eindeloos veel mythes en verhalen te vinden achter de krui den. Streel hier eens over met je hand", hij aait zelf al het tijmplantje dat kort op de grond bij hem groeit. Stinkvoeten ,,De Egyptenaren planten dit vroeger bij de ingang, zodat mensen niet met stinkvoeten naar binnenkwamen. Een ander voorbeeld is vrouwenman tel, vroeger dachten de alchemisten dat ze daar goud van konden maken omdat het van die mooie gouden bloemetjes had." Het rondje in de kruidentuin is rond, maar Hans is nog lang niet uitgepraat. wordt elk zintuig geprikkeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35