Boekentip zomerhit Welkom in Duinroos Foxtrotten maar 6 Voelen, snuiven, plukken en proeven. In kruidentuin Kruytenburg van Hans van Nieuwenhuijzen in Poortvliet worden de zintuigen volop geprikkeld. Met dik vierhonderd verschillende kruidenplanten en vergeten groentes vormt de tuin een exotisch stuk wonderland. NNE Het is een geniale vondst. Schrijf een verhaal met een zomerhuis als uit gangspunt. Beter gezegd, als middel punt. Vonne van der Meer deed het in drie op eenvolgende bundels: Eilandgasten, De avond boot en Laatste seizoen. Steeds met het huis Duinroos op Vlieland in de hoofdrol. De werkster die alles spic en span maakt voor de nieuwe gasten is de rode draad, het door haar klaar gelegde gastenboek verbindt de vakan tiegangers die elkaar niet te zien krijgen. Het is een gemêleerd publiek dat ontspanning zoekt op het Waddenei land. In het eerste boek treffen we een gezin waarvan de man niet genoeg heeft aan zijn ei gen vrouw, een oudere man voor wie het leven lang genoeg heeft ge duurd, een alleen staande vrouw die ziek is en bladzijden vol pent in het gastenboek, twee vrouwen van wie er één zwanger is en drie jonge vrienden die merken dat je in je vrije tijd anders tegen relaties aan gaat kijken. Het klinkt een beetje als elk huisje heeft zijn kruisje. Inderdaad. Maar Vonne van der Meer schrijft op een mooie, luchtige toon die misschien melancholiek stemt. Zand, zee en zon: huize Duinroos zou zomaar in Zee land kunnen staan. Een heerlijk boek voor als de zon achter de duinen zakt. Het is in en om de voorma lige boerderij van Kruy- tenburg even zoeken naar Hans. Naast de kruiden tuin bevindt zich op het zelfde terrein namelijk ook een land schapscamping en eeterij. Hoewel de camping dit seizoen goed vol zit, is de rust letterlijk om de hoek te vinden. Wie het ruim opgezette tuinterras naast de campingreceptie oversteekt en verder banjert door de opening tussen twee heggen belandt in een exotisch kruidenrijk. Het kleurige pa neel met ruim vierhonderd planten vormt de trots van Hans. Het is de plek waar hij vrijwel altijd te vinden is. „Tijdens het seizoen ben ik hier zo een vijftig tot zestig uur per week be zig", verklaart hij met een grote glim lach. Hij voegt daar meteen aan toe: ,,Het moet wel echt je hobby zijn, wil je er zoveel tijd aan besteden en er nog steeds plezier aan beleven." Hoewel hij erop wijst dat er in de tuin ook bankjes zijn om op te zitten, blijkt al snel dat Hans een echte en thousiasteling is; er valt veel te veel te zien om stil te zitten. Bij de ingang van de kruidentuin wijst hij naar wat perkjes. ,,Met dat stukje begonnen we begin 2000 met ongeveer 35 keuken kruiden." Destijds waren die bedoeld om invulling te geven aan het stukje natuur dat voor Kruytenburg nodig was om landschapscamping te wor den. In plaats van gewoon een stuk grasland aan te leggen, wilde Hans dat de grond werd gebruikt voor nut tige natuur. ,,We wilden echt het idee van rust en ruimte geven maar op een functionele manier. Daarom kozen we voor een kruidentuin waar cam- pinggasten zelf kruiden kunnen plukken om mee te koken." Dat het kleine perceeltje inmiddels ruim vertienvoudigd is, is volgens Hans niet het gevolg van een uit hand gelopen hobby. ,,Ik heb altijd al het idee gehad: 'zo zou ik het willen'." Hij heeft nog veel meer plannen in zijn hoofd, maar alles met mate. ,,In sep tember word ik 75, dus ik ben het nu aan het afbouwen. Mijn zoon en dochter hebben vijftien jaar geleden het bedrijf (dat sinds 1838 al in de fa milie zit) overgenomen en die zeggen regelmatig dat zij zo een kruidentuin niet kunnen onderhouden als ik het dadelijk niet meer kan." Overigens is de tuin tegenwoordig niet meer alleen bedoeld voor de campinggasten. Jaarlijks komen er tussen april en september volgens Hans zo'n 700 tot 800 dagjesmensen een kijkje nemen. ,,De tuin is op zijn hoogtepunt tussen half mei en halver wege juni. Ik vind dat zelf de mooiste periode omdat alles dan zo mooi staat te bloeien. Eigenlijk moet ik de plan ten dan afknippen. De planten die in bloei hebben gestaan, hebben minder smaak. De jonge scheuten zijn het meest smaakvol." Argentijnse munt De planten uit de kruidentuin wor den ook gebruikt in de naastgelegen eeterij. ,,De kok loopt hier regelmatig met zijn mandje een rondje", schetst Hans. Die heeft met onder meer vijf tien verschillende oreganoplanten en 32 soorten tijm keuze te over. Wie denkt dat er binnen een kruidensoort weinig verschil zit in de smaak, geur en groei, leert bij Hans dat dit onjuist is. ,,Haal je hand hier eens langs", zegt hij terwijl hij met zijn hand een zwaaiende beweging maakt over een gewas. Tussen zijn vingers glippen de blaadjes van een stengel van de Ar gentijnse muntstruik. ,,Moet je nu eens aan je hand ruiken. Ruik je dat? Dat is nou échte munt. De meesten kennen alleen de Marokkaanse en Zwitserse munt. Dat zijn de varianten die sneller hun smaak loslaten en vaak door de horeca gebruikt worden voor In september word ik 75, dus ik ben het nu aan het afbouwen muntthee. De Argentijnse munt is ei genlijk veel beter, maar als je die wilt drinken is het water al koud voordat de smaak loslaat." Dat het ene kruid niet gelijkstaat aan een soortgenoot, blijkt eveneens wanneer Hans een paar langwerpige blaadjes van de dra- gonplant plukt en laat proeven.,,Dit is wilde Franse dragon. Echt veel voller van smaak." Ietwat later klinkt het even enthou siast: ,,Houd je van oesters?" Er ver schijnt een blaadje in zijn hand. Na even kauwen, komt er een zilte smaak naar boven. ,,In Schotland wordt dit als groente gegeten." Naast keuken kruiden staan er ook diverse vergeten groentes in zijn tuin. ,,Boomspinazie, pastinaak en rode snijbiet bijvoor beeld." Voor het beeld neemt hij van die laatste een hap van een rauwe stengel. ,,Eigenlijk moet je dit niet zo eten hoor. Je hoort het eerst te koken. Maar deze groentes hebben wel echt de smaak van vroeger." Het zijn niet alleen maar vergeten groentes en culinaire kruiden die Schots meisje met gitaar KT Tunstall ver rast in 2001 vriend en vijand als ze in de vermaarde BBC-liveshow Later with Jools Holland met een looper een one woman band opbouwt. Sindsdien is een meisje met een akoestische gitaar weer oké. Tunstall pla- veidt zo de weg voor een andere Schotse hel din. Met haar debuutsingle This is the Life breekt Amy Macdonald midzomer 2008 door. Het is een luchtige uptempo folksong met een weemoedige tekst. Stap pen, flirten, drinken, met een twee keer zo groot hoofd wak ker worden en je afvra gen waar je vannacht weer zult slapen. Is dit nou het leven? Dat vroeg ik me zelf af toen ik This is the Life voor de honderdste keer op een bruiloft moest spelen. Een romantisch liefdes liedje is het namelijk niet, maar iedereen gaat er op los, want niks foxtrot beter dan This is the Life. donderdag 12 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft verslaggever Jan van Damme elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Frank Balkenende kiest de hele week zomerhits uit. AN DER. MEER EU.ANDGA.STi; Op het Kruytje GO Janneke Koster Poortvliet - Hans van Nieuwenhuijzen A".-" Hans van Nieu- wenhuijzen neemt een hap van een stengel van de snijbiet: „Ei genlijk moet je dit niet zo eten hoor. Je hoort het eerst te koken. Maar deze groentes hebben wel echt de smaak van vroeger." ^Van links naar rechts: Verschillende soorten tijm, gele snij- biet, een bloeiende ar tisjok FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34