Tadorna tadorna fc* t 4 De afgelopen dagen spoelden meer dan tweehonderd dode bergeenden aan op de stranden tussen Ritthem en Westkapelle. Eerste onderzoek toont aan dat de vogels niet zijn gestorven aan vogelgriep. Er wordt verder gezocht naar de oorzaak. Zoveel dode vogels hartje zomer is zeker opvallend te noemen, zegt Erik Kleyheeg van Sovon Vogelonderzoek Nederland. Zodra meer dan drie dode vogels bij elkaar worden ge vonden, test de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) de kadavers standaard op vogelgriep. Het Dutch Wildlife Health Centre in Utrecht doet ver der onderzoek wanneer een an dere doodsoorzaak in het spel is. ,,Geen vogelgriep, dat is goed nieuws", zegt onderzoeker Kley- heeg. Eerder vreesde hij dat vogel griep een verklaring was voor de massale sterfte. De bergeenden zitten midden in hun ruiperiode waarin hun veren uitvallen om plaats te maken voor nieuwe. Tijdens de rui kunnen ze niet vliegen. Bergeenden zoeken elkaar dan massaal op, onder meer op en langs de Westerschelde, om dat de groep bescherming biedt. Zo'n groep kan uit vele honderden vogels bestaan. Nu het geen vogelgriep blijkt te zijn, denkt Kleyheeg aan botu- lisme. Hij stuitte bij naspeuringen op een melding uit 1999. Toen werden tientallen dode bergeen den langs de dijk bij Breskens ge- Wie een dode bergeend vindt, krijgt het advies het kadaver niet aan te raken vonden. Ze waren bezweken aan botulisme, een ziekte veroorzaakt door het gif van een besmettelijke bacterie. Binnen een grote groep bergeenden kan de ziekte snel rondgaan, mede doordat de kada- vers de voedingsbodem voor de giftige bacteriën vormen. Kley heeg: ,,Maar of het inderdaad bo- tulisme is, zal het onderzoek moe ten uitwijzen." Nadat maandagavond de eerste meldingen waren binnengekomen en de eerste vogels afgevoerd, speurden medewerkers van de Stichting Strandexploitaitie Veere (SSV) dinsdagochtend de vloedlijn af. De tientallen dode vogels wa ren over een langgerekt gebied een voor een aangespoeld. Negatieve reacties van strandbezoekers heb ben de strandwachten niet gekre gen, aldus Tim Wouters van de SSV. Er werden gisteren nog meer dode bergeenden aangetroffen, maar niet meer in dezelfde grote aantallen als dinsdag. Gisteren zijn nog acht dode eenden gevonden op het strand van Ritthem en ze ventien verspreid over de stranden van Vlissingen, Dishoek en West- kapelle. De dode vogels zijn afge voerd naar een destructieplaats voor kadavers van de gemeente Veere. Van andere Zeeuwse stran den zijn geen meldingen bekend van het aanspoelen van dode berg eenden. Honden aan de lijn Wie een dode bergeend vindt, krijgt het advies het kadaver niet aan te raken. Verder raadt de ge meente aan om honden aan de lijn te houden. Men kan de vondst van een dode eend melden bij de Stichting Strandexploitatie Veere (SSV) via telefoonnummer 0118 586275. donderdag 12 augustus 2021 GO M Bergeenden in volle vlucht. Rechts, met knobbel op de snavel, het mannetje. FOTO HENNIE GUNNINK 'Massale sterfte bergeenden komt niet door vogelgriep' 5 Erik Kleyheeg, onderzoeker van Sovon. foto ernesta verburg De wetenschappelijke naam voor de bergeend is Tadorna ta dorna. De Nederlandse naam heeft niets met een berg te maken. Bergeenden leven vooral langs de kust. Deze grote, bont gekleurde vogels kiezen verlaten konijnenholen in de duinen om te broeden. Daar (ver)bergen ze dus hun eieren. De bergeend is een middenmaatje watervogel, groter dan een eend, kleiner dan een gans. De witte watervogels met hun felrode snavel, bruine band om de borst, zwarte kop en vleugelranden zijn zeer herken baar. Na de broedtijd verzamelen ze zich in open water zoals de Waddenzee of de Wester- schelde om te ruien. Ze eten kleine bodemdiertjes, maar ook insecten en zaden. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32