mS:-- MM ZEELAND 3 Vrienden en kennissen pakken vrijwel allemaal de auto als ze langskomen. Nas: ,,Ik kom uit Bra bant. Als mensen daar vandaan met het openbaar vervoer komen, raad ik ze aan tot Vlissingen in de trein te blijven zitten en dan de pont te nemen naar Breskens. Haal ik ze daar op. Anders moeten ze in Goes uitstappen, daar de bus nemen naar Terneuzen en dan overstappen op lijn 1 naar Waterlandkerkje. Dat kost ze een uur extra." Vuurwerkbom Niet verwonderlijk dus dat Robert de Jaeger zelden mensen bij de bushalte ziet, afgezien van schui lende fietsers. Die kunnen nog maar aan één kant van de straat te recht. Sinds een maand staat er voor reizigers richting Waterland kerkje geen hokje meer. ,,Een Jeep Waarom laat je dan zo'n grote bus rijden? heeft er een keer zijn kont in ge zet", vertelt De Jaeger. ,,En daarna vloog er een vrouwtje uit de bocht, zo de sloot in. Toen hebben ze hem niet meer teruggezet. Het kotje aan de andere kant is ook wel eens ver nield. Met oud en nieuw werd er vanuit een langsrijdende auto een vuurwerkbom in gegooid." Niet opgeheven Ook al wordt de bushalte in Tur keye nauwelijks gebruikt, hij wordt voorlopig niet opgeheven. Dat is een afspraak tussen de provincie en busvervoerder Connexxion. Die hebben een contract gesloten dat pas eind 2024 afloopt. Tot die tijd verdwijnen er geen haltes, zeker niet als ze op de route van een lijn bus liggen. „Hoeveel man zit er in?", roept De Jaeger naar de fotograaf die de nauwelijks vaart minde rende bus 1 vastlegt. „Eentje? Dat snap je toch niet? Ik zie er zo vaak helemaal niemand in zitten. Waarom laat je dan zo'n grote bus rijden?" Dat is simpel te verklaren. De halte in Turkeye maakt deel uit van het kernnet, waarop grote bussen BUSHALTES Gemiddeld nul tot vijf reizigers per dag rijden. Lijn 1, tussen Terneuzen en Oostburg, is niet overal zo slecht gevuld. Vanaf december 2024 gaat het systeem wel veranderen, laat de provincie weten. Grote bussen worden dan duurzamer ingezet op verbindingen waar ze met minder tussenstops van hub naar hub rij den. Dat is een luxere oversta- phalte, waar reizigers comfortabel kunnen wachten. Bijvoorbeeld op een kleinere bus, een deeltaxi of een buurtbus, die de dorpen in gaat, vaak tot voor de deur. De bedoeling is dat iedereen straks vervoer dicht bij heeft, aldus de provinciewoord voerster. ,,De kleinere vervoermid delen rijden straks door dorpen en bieden daardoor mobiliteit dichter aan huis. Voor kwetsbare groepen is daarmee gegarandeerd vervoer be schikbaar. Tegelijk blijven we wan delen en fietsen stimuleren, omdat dit juist ook een gezonde manier van verplaatsen is." Nas vindt het wel een geruststel lende gedachte. ,,Stel dat we een leeftijd bereiken waarop we niet meer zelf auto kunnen rijden, dan kunnen we toch nog naar Oost burg. Ik merk wel wat het wordt, een belbus of een taxi." De Jaeger heeft zijn hele leven nog nooit in een bus gezeten, zegt hij. ,,Ik heb er een hekel aan." Toch zou hij het jammer vinden als de halte ver dwijnt. ,,Van mij mag hij blijven. Ik word ook ouder." Ook Sturm heeft liever dat de halte blijft. ,,Het is een beetje zoals de ker nen waar de banken worden opgeheven. Senioren worden daar toch het slachtoffer van. Die kunnen niet meer naar een loket. Het belangrijk dat bepaalde voorzie ningen op het platteland blij ven." doorZeeland donderdag 12 augustus 2021 nooit een opstapper' 'Zeeland Monique Sturm: ,,Een auto is hier een noodzaak." maar één kant op, geloof ik. Scho lieren zitten hier niet en kleine kin deren worden door hun ouders naar school gebracht." Eric Nas: „Gasten haal ik op in Breskens." - Robert de Jaeger, inwoner Lijn 1 passeert Turkeye: „Hoeveel man zit er in? Eentje?" FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Brijdorpe, halte Schenders- weg (lijn 134) Kerkwerve, halte dorp (lijn 134) Domburg, halte Egelantier (lijn 52) Westkapelle, halte Dominees hofweg (lijn 53) IJzendijke, halte Turkeye (lijn 1) Oostburg, halte Klein Brabant (lijn 1) Vogelwaarde, Stoppeldijk- Veer(lijn 10) 's-Heerenhoek, Beeldhoeve- weg (lijn 23) connexxion Z 5343

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31