s? Oude bushalte sterft uit Aantal e-steps op de weg neemt toe Kies 2 In Turkeye is het een gebeurtenis als de bus stopt. Er is een echte halte, maar die wordt nauwelijks gebruikt. ,,Of ik wel eens iemand in het bushokje zie? Ja, fietsers. Om te schuilen als het regent." BUSHALTE TURKEYE STILLE LIJN Commentaar Het heeft iets absurds. In Turkeye, een gehucht van ne gentien huizen tussen IJzendijke en Waterlandkerkje, staat een bushalte waar zelden iemand in- of uitstapt. Ook in Kerkwerve, Westkapelle en 's-Heerenhoek zijn haltes waarvan dagelijks niet meer dan vijf reizigers gebruik maken. Toch worden ze niet opgeheven. Dat is zo afgesproken met busmaatschappij Connexxion. Gelukkig, zullen velen denken. Het aloude idee is toch dat de bus overal moet stoppen. Elke buslijn die wordt geschrapt, zorgt voor commotie, zelfs al rijden de bussen leeg rond. Maar in het dunbevolkte Zeeland is de beschikbaarheid van open baar vervoer niet zo vanzelfsprekend als in de Randstad. Kijk maar naar Turkeye, waar iedereen een auto heeft en niemand de bus pakt. De halte is daar een symbool van een achterhaald vervoersysteem. Er rijdt een grote, lege bus langs, die zelden stopt. Eind 2024 gaat dat veranderen. De contouren van de nieuwe opzet zijn al volop in Zeeland zichtbaar. Grote bussen rijden straks naar hubs, plekken waar mensen kunnen overstappen op buurt- en belbussen, haltetaxi's en deelauto's, -scooters of - fietsen. Slimme mobiliteit noemt de provincie dat. Iedereen plant een reis op maat, vervoer wordt mogelijk van deur tot deur. Zo moet het openbaar vervoer betaalbaar blijven, zonder dat het een verarming is. Wel sterft de ouderwetse bushalte uit. Niet alleen in Turkeye. Iedereen plant een reis op maat, vervoer wordt mogelijk van deur tot deur Je ziet ze steeds vaker voorbij zoe ven: elektrische steps. Maar let op, waarschuwt de Zeeuwse politie: ze zijn in bijna alle gevallen illegaal, want je mag er de openbare weg niet mee op. Wie ermee rondrijdt, kan een boete van maar liefst 360 euro krijgen. De meeste elektrische steps zijn illegaal De elektrische step is bezig aan een opmars. Veel mensen weten niet dat de gebruikers in overtre ding zijn, constateert de politie. Al leen steps die zijn goedgekeurd door de RDW (Rijksdienst voor het Wegverkeer), kunnen door de beu gel. En die komt de politie maar weinig tegen. Doordat de steps 'vanzelf rijden, worden ze volgens de wet gezien als 'bijzondere brom fiets', net als een snorfiets. En dus hoort er een blauwe kentekenplaat op, moet je een rijbewijs hebben om ermee rond te rijden en moet het voertuig aan allerlei eisen vol doen. Onverzekerd Wie rondrijdt zonder aan die crite ria te voldoen, is onverzekerd, waarschuwt de politie. Wie betrapt wordt, riskeert een boete van 360 euro. Als de politie je daarna nog een keer op je step tegenkomt, kan die in beslag genomen worden. Aan welke eisen een elektrische step moet voldoen, is te vinden op de website van de RDW. Vrijmibotho uitgesteld Wielrenner raakt gewond bij botsing met brommer Bij een botsing tussen een fietser en een brom mer is gisterochtend ie mand gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde rond 10.20 uur op het fietspad langs de Terneu- zensestraat (N290) tus sen Terneuzen en Zaam- slag. Ter hoogte van de Kraagdijk botsten de fiets en de brommer. De fiet ser - een wielrenner - raakte gewond en is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De bromfietser bleef on gedeerd en kon uiteinde lijk verder rijden. ALMANAK De Bevelandse vijftiger ver keerde in de gelukkige omstan digheid dat hij nooit een tand artsboor van dichtbij heeft hoe ven zien. Het dringende advies van zijn vaste gebitsreparateur om een opstandige verstands kies te laten verwijderen door de kaakchirurg, viel hem dan ook Tip? redactie@pzc.nl rauw op het dak. Hij bekende te genover zijn puberzonen toch wel op te zien tegen de behande ling. De oudste, zelf ervarings deskundige, keek hem grijnzend aan. ,,Maak j e niet druk. Het valt reuze mee", zei hij. ,,En boven dien, zoveel verstand kan er niet in die kies zitten." HULST Wibra opent winkel aan Stationsplein aan de hoge kant." Zelfheeft Sturm het een tijdje geprobeerd. ,,Ik heb eens een jaar mijn auto opgeruimd. Mijn man heeft er ook een en ik vond het decadent om twee auto's te hebben. Maar ik liep toch tegen praktische problemen aan. Ik ben mantelzorger van mijn moeder. Voor haar heb ik een autootje. Dat is hier echt noodzaak." Toerist Sinds hij acht jaar geleden in Tur keye kwam wonen, heeft Eric Nas twee keer de bus genomen. ,,Een keertje naar Terneuzen en een keertje naar Oostburg en vandaar door naar Brugge", vertelt hij, leu nend op zijn kruiwagen. ,,Dat was om een beetje de toerist uit te han gen in de omgeving. Met die fre quentie is het ook geen doen. Een keer per uur komt hier een bus langs en op zondag zelfs alleen Vanuit zijn huis kijkt Robert de Jae ger precies op de bushalte in Tur- keye. Die ligt aan de rand van het negentien huizen tellende gehucht, aan de weg naar IJzendijke. Vanuit zijn gezichtspunt lijken de stop plaatsen aan weerszijden van de weg echt in het midden van ner gens te liggen. De oprit voor een rollator of rolstoel is vol gegroeid met gras. Boven het bushokje to rent een lantaarnpaal uit. Aange zien de dienstregeling om 17.02 uur eindigt, is die vooral handig om in het donker te kunnen lezen dat er geen bus meer komt. Stilste Niet dat er veel mensen de bus wil len nemen. Uit een steekproef van de provincie blijkt de halte van lijn 1 in Turkeye de stilste van Zeeland te zijn, samen met die van lijn 134 in Kerkwerve. ,,Dat verbaast me niks", reageert De Jaeger. „Iedereen heeft hier een auto. Ik zie eigenlijk nooit een opstapper." Ook Monique Sturm, zijn buur vrouw, kan geen inwoner van Tur keye bedenken die wel eens de bus neemt. ,,We hebben hier één mid delbare scholier. Die fietst normaal. Voor de rest heeft iedereen een auto, dus dan vraag je je wel af wie die halte eigenlijk gebruikt. Ik heb een vriendin in Terneuzen. Die komt een paar keer per jaar op be zoek. Met de bus. Volgens de pro vincie zou er per dag één in- of uit- stapper zijn? Die schatting lijkt me donderdag 12 augustus 2021 Martijn de Koning Vlissingen THOLEN De jaarlijkse vrijdagmid dagborrel Tholen (Vrijmi botho) wordt voorlopig niet gehouden. Vanwege de onzekerheden rondom de coronabeperkingen is het evenement, dat 3 september gehouden zou worden, uitgesteld. Dat doet zeer, erkent de organisatie Tholen Unighted. Maar tegelij kertijd ziet ze te weinig perspectief om het eve nement bij de scheeps werf Van Duivendijk door te laten gaan op de wijze waarop ze dat graag wil. 'We kunnen helaas niets anders dan het evene ment verplaatsen naar een moment dat we er weer volledig voor kun nen gaan.' TERNEUZEN 'Ik zie hier Wibra komt naar Hulst. De winkel opent op 26 augustus in het winkel centrum aan het Stati onsplein. Sinds de slui ting van kledingwinkel Miller Monroe zat er in het overdekte winkel centrum een gat van 750 vierkante meter. De winkelruimte werd ge splitst, Kruidvat ver huisde eerder vanuit een kleinere ruimte in het winkelcentrum naar een deel van het leeg staande pand. De an dere helft wordt nu op gevuld door Wibra. De keten heeft in Zeeuws- Vlaanderen ook vesti gingen in Terneuzen en Sluis. - w ,:it Ernst Jan Rozendaal Waterlandkerkje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30