Barbecue Toerist kan nu ook in Renesse testen Meer besmettingen op Walcheren en Schouwen Syrische Kapellenaar en OM in hoger beroep 2 WILLEM VAN DAM Column Iemand nog een gemarineerd speklapje? Een koteletje mis schien? De aarde gaat in rap tempo naar de ratsmodee, maar 'we moeten niet doorslaan met het ne men van klimaatmaatregelen. We moeten nog gewoon kunnen bar- becueën', sprak onze minister-pre sident ooit in een tv-uitzending. De MP bekende dat hij des win ters zijn cv op volle kracht op zet, omdat hij een woning bewoont ('dat huis van mij is een ramp') waar wind en koude vrij spel heb ben. Hij vertelde vrolijk dat hij uren onder de douche staat 'om wat over de dag te mijmeren'. Hij meldde monter dat hij rondrijdt in een (overigens jaloersmakende) stokoude Saab. En de klimaatpro blemen? Ach jongens, laten we die toch niet overdrijven. Dat gezeur van natuur- en milieufreaks over die Formule 1-auto's die straks (vroem, vroem) op het circuit van Zandvoort hun rondjes draaien - toegegeven, ze maken een kolere- herrie en spuwen giftige gassen uit, maar goh, onze MP gunt ons graag een lolletje. Hij behoort ten slotte niet tot de GroenLinksers 'die willen dat we allemaal geiten wollen sokken dragen en in een zwartwit-foto gaan wonen'. zei dat zo'n twee jaar geleden echt in de AD Ochtend Show To Go, waarin hij vragen van kijkers be antwoordde over de klimaatpro blematiek. Verenigde Naties heeft inmiddels alle seinen op rood gezet. Overal ter wereld woeden hevige bos branden, de ijskappen smelten, de zeespiegel stijgt, rivieren over spoelen hele dorpen. En ons wach ten nog heftiger hittegolven, droogtes, orkanen en hoosbuien. De gevolgen laten zich raden: mas sale sterften, massa-immigratie, hongersnoden en oorlogen. Tenzij we - ja, tenzij we met z'n allen be reid zijn om als de sodemieter onze levenswijze grondig aan te passen en de uitstoot van broei kasgassen drastisch te beperken. Hij vertelde vrolijk dat hij uren onder de douche staat DE STELLING Vandaag: Mensen klagen te snel over overlast door jeugd Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Hulst is Zeeuws prikkampioen Literair festival in de Oostkerk SINT PHILIPSLAND Brand in stapel hooibalen geblust De regels per deelstaat verschillen, maar in de praktijk hebben niet-ge- vaccineerde Duitsers vanaf 12 jaar vaak een negatieve test nodig om te rug naar huis te mogen. Kunnen ze die niet tonen, dan moeten ze in quarantaine. Dagelijks doen Duitse toeristen daarom een beroep op Ne derlandse commerciële testaanbie ders. ,,Maar die zijn er hier op Schouwen-Duiveland niet", con cludeert Bruno van der Hoek van Ondernemend Renesse aan Zee. ,,We moeten onze gasten naar Goes ofWalcheren sturen." Mis En dan gaat het nog wel eens mis. Zo stonden tientallen mensen in Goes tevergeefs bij een pand aan de Joachimikade, omdat daar volgens de website van de Rijksoverheid een testlocatie zou zijn. Dat bleek niet het geval te zijn. En er zijn wel GGD-teststraten op Schouwen- Duiveland, maar die zijn niet be doeld voor buitenlandse toeristen. ,,Dat schoot niet op, dus hebben we het heft maar in eigen hand geno men", zegt Van der Hoek. We moeten onze gasten naar Goes of Walcheren sturen Naast de GGD-teststraat aan de Duinzoom in Renesse verrijst nu een kleinere tent waar een commer ciële partij tests gaat aanbieden. On dernemers kunnen hun Duitse gas ten en klanten daarheen verwijzen. Klanten betalen 37,50 euro voor een test. Het optuigen van de accommo datie wordt betaald door de onder nemersvereniging, de Recron en de gemeente Schouwen-Duiveland. Voorlopig is de testlocatie open op donderdag en vrijdag van o9.oo tot 11.00 uur. ,,Maar we gaan daar flexi bel mee om", zegt Van der Hoek. ,,Als verruiming of wijzigingen no dig zijn, kunnen we dat regelen." De afgelopen week zijn in de meeste Zeeuwse gemeenten geen grote verschuivingen geweest in het aantal coronabesmettingen, met uitzondering van Middelburg waar het aantal positieve testen meer dan verdubbelde van 30 naar 65. Op Walcheren en Schouwen- Duiveland was sprake van een toe name, in Zeeuws-Vlaanderen en Tholen daalden de cijfers en op de Bevelanden was de situatie min of meer stabiel. Het Zeeuwse totaal kwam uit op 379 positieve testen, 34 meer dan in de voorgaande week. De meeste po sitieve testen zijn in leeftijdsgroep 16 tot 25 jaar. De GGD Zeeland nam 3654 testen af, bijna 1200 minder dan in de week daarvoor. De cijfers per gemeente in de week van 2 tot en met 9 augustus: Schouwen-Duiveland 67 (voor gaande week 50), Middelburg 65 (30), Tholen 59 (69), Vlissingen 47 (32), Terneuzen 41 (55), Goes 20 (25), Reimerswaal 17 (15), Veere 17 (11), Borsele 15 (14), Hulst 11 (17), Ka- pelle 9 (13), Noord-Beveland 7 (3) en Sluis 4 (11). Doordat elders de cijfers wel ver der daalden ligt de besmettings graad in Zeeland volgens RIVM nu boven het landelijke gemiddelde. De wegens oorlogsmisdaden ver oordeelde Syriër Ahmad al K. uit Kapelle heeft hoger beroep aange tekend tegen de gevangenisstraf van 20 jaar die hem door de recht bank in Den Haag is opgelegd. Ook het Openbaar Ministerie, dat 27 jaar had geëist, is in beroep gegaan. Tijdens de burgeroorlog in Syrië was de man in juli 2012 als leider van een strijdgroep betrokken bij de executie van een gevangen ge nomen militair. Volgens de Haagse rechtbank had Al K. zelf zes keer ge schoten. Videobeelden van de moord op de krijgsgevangene lever den hiervoor het bewijs. De execu tie van een gevangen genomen mi litair is een oorlogsmisdrijf. Het OM had de man ook lidmaat schap van een terroristische organi satie ten laste gelegd, maar daar ging de rechtbank niet in mee. Al K. vluchtte in 2013 via Turkije naar Nederland en kreeg een tijde lijke verblijfsvergunning. Hij kwam in Kapelle terecht en kon zijn vrouw en kinderen laten overko men in het kader van gezinshereni ging. In 2016 kwam hij in beeld in een Duits onderzoek. Drie jaar later werd hij in Kapelle aangehouden. TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE donderdag 12 augustus 2021 Nee, ik verzin dit niet. Onze MP Het IPCC- klimaatpanel van de Iemand nog trek in een kippen pootje? Reageer op pzc.nl Gisteren: Vaccinatieplicht mag er nooit komen 2932 reacties HULST Hulst loopt in Zeeland voorop als het gaat om het aantal vaccinaties. Het is de enige gemeente in de provincie waar het aantal volwassenen dat ten minste één prik heeft gehad, boven de 85 pro cent ligt. Reimerswaal en Tholen zitten nog onder de 75 procent. Bij de an dere Zeeuwse gemeen ten ligt dat tussen de 75 en 85 procent, zo blijkt uit nieuwe cijfers die het RIVM bekend heeft ge maakt. Landelijk zijn tot en met afgelopen zondag 21,6 miljoen prikken gezet. In middels is 71 procent vol ledig gevaccineerd. MIDDELBURG De laatste week van sep tember staat de Oost- kerk in Middelburg bol van de literaire activitei ten. Woensdag 22 sep tember is Adriaan van Dis (foto) te gast. Vrijdag avond 24 september wordt er na een middag optreden van de Zeeuw se auteur Lo van Driel ruimte gemaakt voor Oek de Jong. Woensdag 29 september is de beurt aan Jan Brokken. De Oostkerk houdt het lite raire festival in samen met boekhandel de Drvkkery onder de naam 'Zeevonken'. Alle lezingen worden omlijst met mu ziek en performance. In de nacht van dinsdag op woensdag is brand ontstaan in een flinke stapel hooibalen aan de Mosselweg in Sint Phi- lipsland Dat meldt de website 112markieza- ten.nl. De eerste melding van de brand kwam iets voor half drie 's nachts bin nen. De brandweer zette meerdere voertuigen in om het vuur te blussen, en een graafmachine om de brandende balen uit elkaar te halen. Ook was een waterwagen aanwezig om voor blus water te zorgen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Ondernemers in Renesse tuigen een coronateststraat voor Duitse toeristen op. Die kunnen zich daar laten testen voordat ze naar huis terugkeren. De ini tiatiefnemers noemen het 'een extra service voor onze gasten'. Martijn de Koning Renesse -Initiatiefnemers Theo Giele Goes Theo Giele Den Haag PAS OP, HIJ PROBEERT ONS TE BEÏNVLOE&EM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2