Sneeuwpret in augustus Explosieve stijging in aantal meldingen van overlast door jeugd Kruidenrijk in Poortvliet Zeezwemmen langs Vlissingen Kleurig paneel met ruim vierhonderd planten is de trots van Hans 214 deelnemers trotseren de harde stroming In de eerste zes maanden van dit jaar ontving de politie vanuit Zee land maar liefst 1550 meldingen over jeugdoverlast. Het aantal klachten is de afgelopen anderhalf jaar explosief gestegen. In het eerste halfjaar van 2019, vóór de corona- tijd, ging het in de provincie nog om 633 klachten. In het hele land kreeg de politie veel meer klachten over jongeren binnen, maar nergens is de toe name zo groot als in Zeeland, blijkt uit een analyse van datadienst Lo- calFocus. Opvallende uitschieter is Middelburg. Daar ontving de poli tie in het eerste halfjaar van 2019 nog 85 meldingen. Dat verdubbelde vorig jaar al naar 161 en in de eerste zes maanden is het opnieuw (meer dan) verdubbeld tot 361. Ook in Hulst, Kapelle, Veere en Vlissingen steeg het aantal meldingen sterk. Vervelen Dat er veel meer wordt geklaagd, schrijft de politie toe aan de corona- tijd. „Jongeren konden, zeker in het begin, nergens naartoe. Niet naar school, niet naar sportclubs en niet naar feestjes. Het vervelen nam daardoor toe", zegt politiewoord voerder Wendy Gehrmann. ,,Er wa- ren nu eenmaal regels en daar moest iedereen zich aan houden. Maar ik denk dat het zeker voor de jeugd toch wel heel moeilijk en in gewikkeld was. Aan de andere kant Ik denk dat de coronatijd zeker voor de jeugd toch wel heel moeilijk en ingewikkeld was zie je ook dat veel mensen thuis waren en werkten en dus ook eer der en vaker overlast hebben erva ren." Het is daarom maar de vraag of de jongeren echt veel meer overlast veroorzaakten, of dat het vooral zo wordt beleefd. Gehrmann: ,,Mijn inschatting is dat de jeugd niet ineens helemaal is veranderd, maar dat de toename van het aantal mel dingen te wijten was aan de moei lijke tijd waarin we met z'n allen zaten. Wij zijn daarom heel be nieuwd wat het betekent voor de cijfers als alles zich weer normali seert." De politie houdt dat scherp in de gaten. ,,Jeugd is voor ons altijd al een belangrijk onderwerp. Daar voor hebben we jeugdagenten, al lerlei samenwerkingen met ge meenten en jeugdzorg en projecten zoals 'Gamen met de politie'. Op die manier proberen we contact te houden met jongeren en te volgen waar ze zich mee bezighouden." Door de grote stijging in Middel burg valt de gemeente ook landelijk in negatieve zin op. Afgezet tegen het aantal inwoners zit het aantal klachten bij de nationale top: 74 per 10.000 inwoners. Slechts enkele ge meenten komen daar nog iets bo ven, zoals Utrecht en Zeist. Ook in Vlissingen en Reimerswaal wordt overlast relatief vaak gemeld. In Sluis, Veere en Borsele is dat naar verhouding juist laag. Geweldsincidenten Op Schouwen-Duiveland - de afge lopen dagen landelijk in het nieuws vanwege ernstige geweldsinciden ten onder jongeren - noteerde de politie de afgelopen zes maanden relatief weinig meldingen van jeugdoverlast: 96. Buiten scheen de zon maar daar gaven twintig kinderen uit de gemeente Hulst gisteren helemaal niets om: ze mochten spelen in de sneeuw. De kinderen gingen met stichting de Melkkan mee naar Snowworld in Terneuzen. De stichting houdt een speelweek voor kinderen van wie de ouders het financieel niet breed hebben. Lamar en haar vader Safwan (links) roetsjten samen naar beneden en Hanan nam Alexsandro (rechts) mee op de slee. It donderdag 12 augustus 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ,rTIW 1 ""-aan li •'-M 'a. bi ■-L a. IV.L Bi_.n v ai ZEELAND 6 ZEELAND 13 Klachtenregen over jongeren Zeeuwen ergeren zich massaal aan jongeren die rondhangen, troep achterlaten of herrie maken. Het aantal meldingen dat de politie daarover krijgt, is tijdens de coronaperiode meer dan verdubbeld. Rolf Bosboom Vlissingen - Wendy Gehrmann, politie Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29