22 Van buiten naar binnen en dan scoren: Madueke doet denken aan Robben donderdag 12 augustus 2021 Sinds 2019 2002-2004 PHILiPjIl Arjen Robben en Noni Madueke met hun typische acties: vanaf de rechterkant naar binnen en dan uithalen met links. fotos jasper ruhe, anp petitiewedstrijd tegen FC Utrecht. Hij gunde Madueke destijds be wust geen invalbeurt. ,,Noni heeft een goede periode gekend, maar voetbal is meer dan alleen talent hebben'', zei de Duitse coach. ,,Je moet jezelf ont wikkelen, anders halen anderen je in. De curve gaat bij jonge spelers niet alleen maar omhoog, dat be grijp ik. Zolang je maar wel alles wilt doen voor het team. Wie voor zichzelf wil spelen, gaat maar hockeyen of tennissen." Madueke heeft het kennelijk in zijn oren geknoopt, want Schmidt is deze zomer voorlopig één en al lof. Eerder deze week zei ook Wim Kieft als tv-analyticus iets over de ontwikkeling van Madueke als teamspeler. Kieft pikte er een mo ment uit de eerste helft van Midtjylland - PSV uit, waarbij Ma dueke combineerde met Eran Za- havi. ,,Hij hield in die situatie goed het overzicht. Het is sowieso wel een jongen die ook oog heeft voor zijn ploeggenoten." 4. Fysiek Robben werd in zijn carrière ook wel 'de man van glas' genoemd. Blessures lagen bij hem voortdu rend op de loer. De Engelsman Madueke heeft Nigeriaanse roots. Op zijn 19de heeft hij al een impo sant lichaam, dat hem helpt in wedstrijden. Toch stond ook Ma dueke dit voorjaar langere tijd bui tenspel met een hamstringbles sure. Bij explosieve spelers ligt dat gevaar sneller op de loer. ,,Alles bij elkaar heeft Madueke veel in huis om ver te komen'', zo denkt Rut ten. ,,Ook zijn rechtervoet is nu al heel aardig ontwikkeld bijvoor beeld. Dat zag je tegen Ajax bij zijn tweede goal.'' De dribbels van PSV'er Noni Madueke zijn dit seizoen iets om naar uit te kijken. Hoe hij van buiten naar binnen trekt en scoort, dat heeft wat weg van Arjen Robben. Wat zie je als je de 19-jarige Madueke van nu langs de meetlat legt met de jonge Robben, toen die op zijn 19de ook in Eindhoven speelde? Maarten Wijffels Eindhoven Afgelopen zaterdag. Ajax - PSV. Tweede minuut. Noni Madueke krijgt wat ruimte, wordt aange speeld en start een dribbel op de rechterflank. Op zo'n moment weet Fred Rutten al wat er gaat ko men. En waarvan hij als tv-kijker en liefhebber gaat genieten in de seconden daarna. ,,Wat mooi en bijzonder is bij deze speler, is hoe hij tijdens een dribbel nog kan doorversnellen'', zegt Rutten over het Engelse talent. ,,Als je iets zoekt wat Madueke gemeen heeft met Arjen Robben op die leeftijd, dat is het zeker dat. Er zijn meer spelers die heel snel weg zijn op de eerste meters. Maar slechts een enkeling kan nog een versnelling m de versnelling plaat sen met de bal aan de voet. Dat is een gave.'' 1. Dribbeltechniek Tussen 2002 en 2004 was Rutten assistent-trainer bij PSV. In die pe riode werkte hij dagelijks met de ruwe diamant Robben. Die was ook 19 jaar toen hij in de eredivisie en in Europa beslissende dingen deed. Rutten vertelde dit voorjaar in een verhaal in deze krant over de PSV-jaren van Robben, tussen 2002 en 2004. Van buitenaf ziet hij nu parallellen, maar ook verschil len met Noni Madueke. ,,Hun dribbel, de techniek, die is op zich zelf totaal anders. Bij Arjen was het eigenlijk heel apart. Hij hield de bal constant heel dicht bij zich. De eerste keren dat je het zag, dacht je telkens: die gaat zo strui kelen. Maar dat gebeurde nooit.'' Madueke dribbelt 'ruimer' dan Robben. Goed voorbeeld was vorig seizoen ook een goal uit bij Fortuna Sittard, toen de jonge Engelsman net als nu tegen Ajax vanaf de rechterflank naar binnen sneed en de bal hard met links in de korte hoek joeg. Rutten: „Ma dueke maakt zijn acties nu al vanaf rechts, Robben speelde op zijn 19de nog standaard als link- spoot op links. In die tijd was het voetbal sowieso nog meer plaatsgebonden. Pas later heeft Arjen voor zichzelf be paald: vanaf rechts rendeert mijn spel nóg beter.'' 2. Actieradius Madueke was vorig sei zoen bij PSV goed voor opgeteld 14 goals en as sists. Op YouTube staan ze gebundeld in één filmpje. Daarbij valt op dat hij net zo makkelijk in de diepte aanspeelbaar is, als in de voet. ,,Het betekent dat hij in een counterploeg kan renderen op snelheid, maar óók in een ploeg die domineert en Noni Madueke dribbelend op weg naar de 0-1, afgelopen zater dag in de strijd om de Johan Cruijff Schaal tegen Ajax. in heel kleine ruimtes speelt. Dan heb je dus echt meerdere wapens'', zei analyticus Simon Cziommer eerder deze week bij ESPN. De oud-prof vertelde dat hij in zijn vaderland Duitsland veel vragen krijgt over Madueke. Cziommer: ,,Alle grote clubs vinden hem inte ressant. Ik vind hem zelf ook uit zonderlijk getalenteerd.'' Bij Robben was dat als tiener niet anders. In zijn laatste PSV-sei- zoen zat hij met zijn vader eerst in het geheim met Manchester Uni ted-manager Alex Ferguson om tafel. Daarna koos hij die zomer, 20 jaar jong, voor het ambitieuze Chelsea van eigenaar Roman Abramovitsj en trainer José Mou- rinho. Ook Robben had een grote actieradius, was zowel in de diepte als tussen de linies aanspeelbaar. Rutten: ,,Elke dag na de training wilde Arjen nog extra werken aan zijn balaanname. Links en rechts aannemen, meteen kort weg draaien, uren en uren heeft hij daarin geïnvesteerd. Omdat hij be sefte: bij FC Groningen ben je de bal niet direct kwijt na een iets mindere aanname in de kleine ruimte. Maar op het niveau van PSV wel. In balaannames moet er dan nog een niveautje bovenop.'' 3. Mentaal Die houding was tekenend voor de totale instelling van Robben. Die had de onverzettelijke drang om de beste te worden. Bloedfanatiek en serieus. Elke training, elke wed strijd, elke dag. Bij Madueke moest het vorig seizoen nog meer aange sp zwengeld worden. Die a o. was nog speelser. Trai ner Roger Schmidt sprak dat ook openlijk uit bij de laatste com- Zelfde wapens, maar er zijn ook grote verschillen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22