WERK Ons brein lean constante stroom berichten Waarom we niet leren van onze fouten Boswachter communicatie 18 Je brein op het werk Wat doet een Je bent net terug van vakantie en je inbox is overvol. Bij elke nieuwe e-mail slaat de schrik je om het hart. Waar komt deze angst voor werkmail vandaan en wat kun je eraan doen? ké, stop maar even'', zegt mijn trainer. Ik voel mijn wangen warm worden. We zitten met z'n drieën in een ruimte en ik oefen mijn rol als coach. Mijn medestu dent speelt dat ze mijn cliënt is. ,,Het gaat hartstikke goed, maar nu sla je een stapje over.'' Zie je wel, zegt een denkbeel dig kritisch mannetje op mijn schouder, je krijgt dit nooit onder de knie. Het liefst zou ik nu naar buiten rennen. De modderpoel, zo noemt mijn trainer deze eerste fase in het leerproces. Doen wat je kan voelt veilig en stabiel, maar zo gauw je stappen zet naar een nieuw doel, wordt de grond onder je voeten vloei baar. Je maakt uitglijers en voelt je onzeker. We weten het zo goed: je leert met vallen en opstaan. Maar hoeveel leren we echt van onze fouten? Niet zo veel, ontdekten Ame rikaanse onderzoekers in 2019. Ze vroegen twee groepen om een test te doen en vertelden de ene groep wat ze fout en de andere groep juist wat ze goed hadden. Daarna maakten ze de test opnieuw. De groep met positieve feedback deed deze beter. De groep met negatieve feedback haakte volledig af. Deze deed die tweede test slechter dan de eerste. Hetzelfde zagen onderzoe kers gebeuren bij chirurgen die een ingewikkelde by- passoperatie moesten leren. Degenen die een fout maakten en wiens patiënten leden onder de gevolgen, werden er steeds slechter in. Ze voelden zich zo schuldig dat ze hun fouten niet onder ogen kon den komen. Om toch met zichzelf te kunnen leven, leg den de chirurgen de schuld buiten zichzelf: de patiënt was oud of complicaties maakten de ingreep onmogelijk. Zowel de chirurgen als de invullers van de test bleken veel meer te leren als ze niet zichzelf, maar anderen fouten zagen maken. Fouten voelen dan niet langer als persoonlijk falen en schaamte speelt geen rol. Met dit in mijn achterhoofd schud ik het mannetje van mijn schouder en probeer de feedback van mijn trainer minder persoonlijk op te vat ten. Later draaien de rollen om en is het mijn medestudent die zich een weg door de mod derpoel ploegt. Geruststel lend, en leerzaam om te zien. orgen weer werken na drie weken vakantie, nu al geen zin in die mailbox', schrijft een van de volgers van burn-outdeskundige Nienke Thur- lings na een vraag op Instagram. Thurlings vroeg haar volgers of ze zich herkennen in de angst voor nieuwe werkmail of een ontplofte inbox. Bijna de helft is bekend met het gevoel. Ook de volle mailbox op maandag ochtend levert de nodige stress op bij velen. Op zondagavond begint de on rust al, zegt iemand. 'Je mailbox op maandag openen en dan zien dat er in het weekend zestig mails ver stuurd zijn door collega's', schrijft een ander. En heb je 's ochtends alle mails weggewerkt, dan komen er alweer nieuwe binnen. In veel van de reacties is te lezen dat het vooral draait om de angst voor een inbox die nooit leeg is. Direct oplossen Waar komt die angst toch vandaan? ,,Veel van onze angstklachten zijn ontstaan door de technologische ont wikkelingen van de afgelopen jaren, de digitale revolutie. Net als de industriële revolutie zagen we deze als een gouden belofte, het zou ons leven makkelijker maken en ons meer vrije tijd geven. Het tegenover gestelde is waar'', zegt Thurlings. De druk op werkenden is alleen maar groter geworden, omdat we meer kunnen doen in korte tijd en dat ook van ons verwacht wordt. Dat kan ons brein volgens Thurlings he lemaal niet aan. ,,Onze hersenen hebben zich nog niet kunnen aan- 'De angst kan overspringen. Zo kan ook een appje van een vriendin uiteindelijk tot paniek leiden' DONDERDAG 12 AUGUSTUS 2021 PC Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? O t ELLEN LUIJKS (38) is boswachter communi catie en beleven bij Natuurmonumenten Rijk van Nijmegen. Wat houdt je functie in? ,,Ik zeg altijd: ik kijk van binnen hoe mooi het buiten is. Zo maak ik persberichten en folders en schrijf ik artikelen voor de website.'' Wat vind je zo leuk aan je werk? „Mensen enthousiast maken over het gebied.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Bang voor je eigen inbox SANNE WOLTERS ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER. - ELLEN HUIJSMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18