Justitie neemt ABN Amro opnieuw onder de loep II ECONOMIE 17 De bank heeft voor het eerst sinds de uitbraak van de coronacrisis weer winst geboekt: 393 miljoen euro. Vorig jaar en in het eerste kwartaal van dit jaar noteerde het concern rode cijfers. Het verlies in het eerste kwartaal had vooral te maken met een schikking van 480 miljoen euro die de bank had ge troffen met het Openbaar Ministe rie. Dat had geconstateerd dat de controle op mogelijke criminele geldstromen en terrorismefinan- ciering bij de bank onvoldoende op orde waren. Het OM doet hierin alleen nog onderzoek naar het handelen van individuele bestuurders die in het verleden de bank leidden, onder wie oud-topman Gerrit Zalm. Bij de presentatie van de nieuwste kwartaalcijfers bleek dat het OM de bank wel nog in het vizier heeft voor een andere kwestie. Justitie doet onderzoek naar mogelijke be trokkenheid van de bank bij een zaak rond verrekening van divi dendbelasting, liet ABN Amro-top- man Robert Swaak in een toelich ting weten. Veel meer wilde hij er over niet loslaten. Bij dividendstrippen worden aandelen gekocht net voordat ze ex dividend gaan. Zodra het dividend binnen is, worden de aandelen weer van de hand gedaan. Divi dendstrippen kan worden gebruikt voor het ontwijken of onrechtma tig terugvragen van dividendbelas ting. Hoewel de bank niet uitsluit dat ze te maken krijgt 'met financiële gevolgen als een resultaat van het onderzoek', heeft zij daar voor geen voorziening getroffen. ,,De mogelijke financiële impact van het onderzoek kan op dit punt niet betrouwbaar worden inge schat'', klonk het. Duitsland In Duitsland is ABN Amro al lan ger betrokken bij een zaak rond di videndfraude, waarbij gebruikge maakt zou zijn van een maas in de Duitse wet. Die maakte het tot 2012 mogelijk dat beleggers twee keer dividendbelasting terugvorderden terwijl ze maar één keer belasting betaalden. Volgens topman Robert Swaak is de bank hierover met de Duitse belastingautoriteiten in ge sprek. Het is niet duidelijk hoe de Duitse justitie de zaak precies zal aanpakken en welke gevolgen die heeft voor de bank. Wel heeft het concern hiervoor een voorziening getroffen van 79 miljoen euro, zo bleek tijdens de presentatie. Die voorziening drukt in elk ge val niet zwaar op de resultaten. De winst pakte in het tweede kwartaal aanzienlijk hoger uit dan waarop analisten hadden gerekend. Die gingen uit van 241 miljoen euro, het blijkt 393 miljoen euro te zijn ge worden. De positieve resultaten dankt de bank onder andere aan eenmalige baten. Zo verdiende het concern aan de verkoop van lenin gen in de energiesector. Verder zag de bank zijn hypotheekportefeuille groeien. De vraag naar zakelijke kredieten in Nederland bleef wel beperkt. Zorgen dat mogelijk nieuwe co ronavarianten roet in het eten kun nen gooien, heeft de bank niet. Topman Robert Swaak zei er wel rekening mee te houden dat als de overheid straks de steunmaatrege len afbouwt, de vraag naar bankle ningen bij bedrijven aantrekt. Hij verwacht niet dat daardoor veel klanten in de problemen zullen ko men. Vanwege die verbeterde vooruit zichten heeft de bank besloten een deel van het geld dat ze in corona- tijd in de zogeheten stroppenpot had gestopt - bedoeld voor lenin gen die mogelijk nooit worden te rugbetaald - te laten vrijvallen. Het gaat om een bedrag van 79 miljoen euro. Verder meldde de bank nog dat ze in oktober weer dividend gaat uitkeren aan de aandeelhouders. uit tot een bedrijf met zevenhon derd werknemers. De ene show room werd gevolgd door 45 Stella-winkels in heel Nederland. Topdagen Op topdagen levert Stella 750 fietsen. De fietsen worden ont worpen in Nunspeet, de frames gemaakt in Azië en in lagelonen landen landen als Litouwen vindt de montage plaats. In de hal bij Stella worden de fietsen gepersonaliseerd als klanten bij voorbeeld een ander stuur of za del willen. ,,Tien jaar geleden had je mer ken als Gazelle, Sparta, en Bata- vus. De markt was ingedut, ter wijl er megagroeimogelijkheden waren. Wij begonnen heel veel reuring te geven aan de e-bike en schudden de markt op. Het imago van de e-bike veranderde ook, van fiets voor ouderen tot fiets voor woon-werk en vrije tijd.'' ,,Ons marktaandeel gaat de ko mende jaren echt niet meer ver dubbelen'', zegt Van Renselaar. We gaan Gazelle of Batavus niet van de kaart vegen. Daarom zijn we vijf jaar geleden in Duitsland begonnen en drie jaar geleden in België.'' Voorlopig is Stella daar alleen actief in Noordrijn-West- falen en Vlaanderen, maar Wal lonië en andere delen van Duits land moeten volgen. ,,Dat is pure expansiedrift, en het is eenvou dig, omdat ons concept al staat. We hoeven alleen het sales-pro- gramma op te zetten. In de buur landen zijn inmiddels ook acht Stella-winkels.'' Herenfiets Die ene grijze herenfiets uit 2011 is niet meer. Stella voert nu meer dan veertig modellen, ook mountainbikes met hulpmotor. aandrijfriem vervangt de ketting; schijfremmen; ABS om te voor komen dat de fietser slipt; ster kere en kleinere motoren; dagrij- verlichting. En de tweewieler wordt con nected. ,,Dat wordt groot. Het dis play op de fiets wordt slim. We hebben zelf een app ontwikkeld die ermee communiceert. Lekke band? Een druk op de knop en de servicemonteur komt eraan. Is je fiets gestolen, dan zie je op de app waar die is. We kunnen straks via de app de consument laten weten dat er een service beurt nodig is. Er komt navigatie op. Het gaat in de toekomst ver der. Verkeerslichten kunnen zien dat je eraan komt en vrachtwa genchauffeurs krijgen een mel ding dat er een fietser in de dode hoek zit.'' De vernieuwingen zorgen er ook voor dat een fiets na zo'n zes jaar wordt ingeruild voor een nieuw exemplaar. ,,Net als met je auto, om de zoveel jaar wil je iets anders.'' Marktaandeel Van Renselaar zegt dat hij door een lagere prijs en de uitgekiende marketing marktaandeel in Ne derland kon pakken. ,,De marge van de fietsenmaker, zo'n 20 tot 25 procent, sparen wij natuurlijk uit, en dat vertaalt zich in de prijs. Nu is de levertijd ons groot ste pluspunt. De helft van de mo dellen is binnen vijf dagen bij de klant, terwijl je in de branche ook hoort van levertijden tot een jaar. We bufferen onderdelen. Toen het vrachtschip Ever Given in het Suezkanaal bleef steken met containers vol onderdelen voor ons, hebben we meteen een nieuwe voorraad met het vlieg tuig gehaald om de productie op peil te houden.'' Sterker, het is zoeken naar een herenfiets. Honderden exempla ren met lage instap staan gereed om naar de klant te worden ge bracht. ,,DMr staat er een, voor die ene man die vasthoudt aan die masculine fiets, die vreest dat hij voor paal staat met een fiets met lage instap. Slechts 1 of 2 pro cent van onze fietsen zijn nog Toen de Ever Given in het Suezkanaal bleef steken, hebben we meteen nieuwe voorraad ingevlogen ouderwetse herenfietsen'', zegt Van Renselaar. Voor de stijfheid van het frame is de stang niet meer noodzakelijk, de oversized aluminium buizen zijn sterk ge noeg. Niet alleen oudere mannen kiezen voor de uniseks-fiets, die een schuin aflopende stang heeft, maar ook jonge vaders zien de voordelen: geen capriolen meer om op te stappen als er een fietsstoeltje is gemonteerd. De fiets evolueert verder: een donderdag 12 augustus 2021 Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de mogelijke rol van ABN Amro in een juridi sche zaak rond dividendstrip pen. Dit bleek gisteren bij de presentatie van de kwartaalcij fers van de bank. Natasja de Groot Amsterdam iM ABN Amro maakte gisteren be kend in het tweede kwartaal van 2021 een winst van 393 miljoen euro te hebben geboekt. ABN Amro maakt weer winst. foto anton kappers - Daan van Renselaar, Stella MET DEZE HANDIGE EXTRA'S MAAK JE JOUW STELLA HELEMAAL COMPLEET! 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17