Ca op avontuur in Attractiepark Slagharen NIEUWS 15 METEORENZWERM VIJF VRAGEN Spektakel in de lucht! De komende nachten kunnen we ons opmaken voor een vallende- sterrenregen. Met op het hoogtepunt wel vijftig tot zeventig exemplaren per uur. De weersomstandigheden (kleine kans op bewolking, weinig maanlicht) werken ook nog eens mee. Vijf vragen over een jaarlijks terugkerend verschijnsel. LEUKSTE tickets.nl 48% bestel snel op leukstetickets.nl/slagharen-pzc donderdag 12 augustus 2021 Een vallende ster van de meteorenzwerm Perseïden in Tsjechië, in 2018. foto epa dijken zijn ideale locaties om naar boven te kijken.'' 4 Zijn er nog speciale attri buten nodig om de ster renregen te bekijken? Volgens weerman Klaas- sen zijn het heldere meteoren die prima te zien zijn met het blote oog. ,,Dus je hebt geen speciale bril of verrekijker nodig. Het is wel aan te raden je ogen te laten wennen aan het donker. In de nacht zijn na 15 tot 20 minuten je ogen pas echt gewend aan de duisternis. Dan staan je pupillen helemaal open en ontvangen ze het meeste licht. Zorg dat de plek die je uitzoekt, er een is waar je vrij zicht hebt op de horizon en een groot deel van de hemel. Blijf vooral niet te lang staan, maar gebruik een ligstoel en een warme deken als je urenlang naar de sterrenhemel wil turen. Zeker in deze zomertijd is het heerlijk om 's nachts naar dit bij zondere tafereel te kijken.'' zo'n vijftig tot zeventig vallende sterren per uur zien. Weerman Klaassen: ,,De nacht van 12 op 13 augustus is de klapper, maar ook op de dagen rond de piek zijn er tijdens een heldere nacht meteo ren te verwachten. De Perseïden zijn heel snel en bewegen met 55 tot 60 kilometer per seconde. Dat is omgerekend bijna 214.000 km per uur.'' De weersomstandighe den voor het zien van veel val lende sterren zijn volgens Klaas sen bijna ideaal. ,,We verwachten van donderdag op vrijdag wel wat hogere wolkenvelden, maar die zijn dun en vooral de felle meteo ren schieten daardoorheen. Ander voordeel is dat de maan geen sto rende factor is. Er is sinds vier dagen sprake van een 'nieuwe maan', waardoor er amper maan licht is. Hoe donkerder de hemel, hoe beter. Dat komt nu helemaal goed uit, want volgens sterren kundigen worden er dit jaar bij zonder veel meteoren verwacht.'' 5 Mag je een wens doen? De regels rondom het val- lendesterwensen zijn dui delijk. Als er een ster valt, mag je een wens doen. In stilte, precies op het moment dat de ster valt, en ook na het wensen houd je je kaken stijf op elkaar. De theorie is dat als er een ster valt, er heel even een klein gaatje in ons he meldak zit. Je wens glipt door dit gaatje en komt volgens de overle vering zo gemakkelijker bij God terecht, die de wens zal vervullen. Sanne Schelfaut Houten Waarom zien we juist nu zo veel vallende sterren? Iedere nacht is er wel een vallende ster te zien. We noemen het een vallende ster, maar dat is het natuurlijk niet. Het lichtstreepje dat we aanschouwen, is feitelijk een stukje rots of ijs dat in de dampkring van de aarde ver brandt. De juiste naam is voor zo'n verbrandend stukje rots is me teoor. Soms trekt zo'n zwerm van 'vallende sterren' langs de aarde en zijn er veel meer exemplaren te zien dan normaal. Rond half augustus kruist de meteoren zwerm Perseïden (afgeleid van het sterrenbeeld Perseus) al sinds jaar en dag de baan van onze planeet. Deze stof- en gruisdeeltjes zijn volgens Weerplaza-weerman Raymond Klaassen afkomstig uit de staart van de komeet Swift- Tuttle. Die scheert dus elke zomer langs de aarde, op een afstand van ongeveer 20 miljoen kilometer. Als Swift-Tuttle de aarde zou raken, hebben we een probleem. De klap zou zo'n 27 keer sterker zijn dan de komeetinslag die miljoenen jaren geleden een einde maakte aan het tijdperk van de dinosauriërs. Geen paniek, volgens astronomen ko men deze komeet en de aarde nog zeker 2000 jaar niet met elkaar in botsing. 3 Waar kun je ze het beste zien? Klaassen: ,,Zorg dat je op een donkere plek bent. In een stad heb je veel kunstlicht, waardoor het waarnemen een stuk moeilijker is. Nederland is sowieso een land met veel lichtvervuiling, dus dat valt niet mee. Maar toch, zelfs in een stad zijn de felste meteoren ook te zien. Voor het echte spekta kel zul je bebouwd gebied moeten verlaten. Bosrijke gebieden zoals De Veluwe of de Markermeer- 2 Wanneer zijn de meeste meteoren te zien? De meteorenregen bereikt zijn hoogtepunt in de nacht van donderdag op vrijdag. Tussen 03.00 en 04.00 uur kunnen we dan KORTING Yihaaa! De zomer staat voor de deur en we kunnen er weer op uit. Voor een Wild West avontuur ga je natuurlijk naar Attractie- Vakantiepark Slagharen. Hier rol je van het ene avontuur in het ander. Zo val je in de Free Fall van 40 meter hoogte naar beneden en voel je de wind door je haren waaien wanneer je in de Gold Rush door het Wilde Westen vliegt. PC Ze gaan vallen Gekochte tickets zijn geldig t/m 9 januari 2022.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15