Kamer maant kabinet Afghanen te helpen 9 Sinds hun opmars begon zijn in minder dan een week acht van de 34 Afghaanse provinciehoofdste den gevallen. De laatste aanwinst is Pul-e-Khumri, de hoofdstad van de provincie Baghlan. Tienduizenden Afghanen zijn op de vlucht gesla gen naar onder meer Kaboel. Na wat schotenwisselingen pak ten de taliban gisteren ook de macht in de hoofdstad van de pro vincie Farah in het zuidwesten van het land. De witte vlaggen wapper den op overheidsgebouwen als het politiehoofdkwartier en het gou verneurskantoor. Ook de gevange nis in de aan Iran grenzende pro vincie is in handen van de extre misten. Naar verluidt zijn in di verse Afghaanse provincies in totaal al meer dan 3500 gevangenen vrij gelaten. De taliban controleren in middels de meeste grenspassen met de buurlanden. Miljoenen dol lars aan douane-inkomsten gaan zo verloren voor de Afghaanse over heid die steeds dieper in de proble men komt. Meer dan een miljoen Afghanen zijn ontheemd geraakt door gevechten. Wreedheden Er komen berichten over wreedhe den door de taliban in de gebieden die ze onder de voet hebben gelo pen. Vooral Afghanen die bij de po litie zaten of samenwerkten met westerse organisaties moeten het ontgelden. Van sommigen zijn de huizen in brand gestoken. Een Af- ghaanse onderzoeker die onlangs een bezoek bracht aan districten onder controle van de taliban in de provincie Herat zei dat daar vrou wen gedwongen worden thuis te blijven. Mensen die zich verzetten werden doodgeschoten, zei ze. In een brief die in Herat circuleert ver nemen burgers de regels van de nieuwe machthebbers: meisjes zijn van school verbannen, vrouwen moeten een volledige hijab dragen en jongens moeten de koran uit hun hoofd leren. Drugs en alcohol zijn verboden. Vrouwen mogen hun huis niet verlaten zonder een mannelijk familielid. Gisteren waren acht van de 34 provincies van het land in han den van de taliban: Nimroz, Jowzjan, Sar-i-Pul, Takhar, Kun- duz, Samangan, Farah en Pul-e- Oprukken taliban Khumri, in die volgorde. De hoofd stad van Helmand, Lashkar Gah, en de gelijknamige hoofdsteden van de provincies Kandahar en Herat worden bedreigd, met opstandelin gen in alle drie de steden. Op soci ale media verschenen video's van de taliban in de buurt van Mazar-i- Sharif, de hoofdstad van de provin cie Balkh. Sinds de taliban in mei hun offensief begonnen, kregen ze al grote delen van het platteland in handen. De opmars valt samen met de terugtrekking van de Navo-troe- pen onder aanvoering van de Ver- »Meer dan een miljoen Afghanen zijn ontheemd geraakt door de gevechten enigde Staten. De aftocht moet bin nen een maand zijn afgerond. President Ashraf Ghani, die zijn land niet of nauwelijks heeft voor bereid op het vertrek van de Ame rikaanse troepen, denkt dat een burgeroorlog onvermijdelijk is. Buurlanden Een half miljoen Afghanen vluch ten naar buurlanden, met alle ge volgen voor meer migratie, zei gis teren een niet bij naam genoemde vertegenwoordiger van de Euro pese Commissie. De Nederlandse ambassadeur in Afghanistan en ze ven EU-collega's vinden dat Af ghaanse asielzoekers in Europa voorlopig niet teruggestuurd moe ten worden. Door de snelle opmars van de taliban is het er niet veilig genoeg, stellen ze. De ambassa deurs hebben dat hun hoofdsteden laten weten, meldt het Duitse pers bureau DPA. Nederland en vijf andere EU-lan- den drongen er vrijdag juist nog eens op aan dat Afghanistan asiel zoekers wel moet blijven terug nemen die zij terugsturen. De rege ring in Kaboel deed dat tot voor kort ook, maar heeft haar mede werking voor zeker drie maanden opgeschort nu het land wegzinkt in geweld. Alle acht overgebleven EU- ambassadeurs in Kaboel hebben de brief ondertekend. Ook Nederland heeft nog een ambassadeur in de Afghaanse hoofdstad. Staatssecretaris Ankie Broekers- Knol vreest dat het afglijden van het land een nieuwe uittocht naar Europa in gang zet. Maar er komen de laatste tij d juist betrekkelijk wei nig Afghanen naar de EU, aldus EU- bronnen. Verreweg de meeste Af- ghanen vluchten naar Iran en Paki stan, waar al respectievelijk 3 mil joen en 3,5 miljoen Afghanen zijn opgevangen. Voormalige helpers van Defensie in Afghanistan vrezen voor hun leven nu de taliban snel terrein winst boeken. Alleen ex-tolken en hun gezinnen komen tot dusver in aanmerking voor asiel in Neder land, maar die actie loopt moei zaam: van de 440 aanvragen zijn er inmiddels 126 goedgekeurd. Voor ex-bewakers, koks en chauf feurs is de situatie zo mogelijk nog penibeler. Voor deze groep bestaat geen regeling, tot afgrijzen van be langenbehartigers Anne-Marie Snels (oud-voorzitter militaire vakbond AFMP) en migratiespeci alist Sara de Jong (werkzaam aan de Universiteit van York). Volgens VVD-Kamerlid Jeroen van Wijngaarden is het in de eer ste plaats zaak dat de tolken die in beeld zijn 'zo snel mogelijk in vei ligheid worden gebracht'. ,,Of ook andere groepen eenzelfde gevaar lopen als deze tolken is een in schatting die de minister moet maken", stelt hij. Ofwel: het is aan demissionair minister van Defen sie Ank Bijleveld om te beoordelen of ook ander personeel dan tolken in aanmerking zou moeten komen voor de tolkenregeling. Ook andere partijen leggen de bal bij de minister. PvdA-Kamer- lid Kati Piri vroeg samen met Ka merleden van D66, SP, Christen Unie en Denk twee weken geleden in Kamervragen aandacht voor het lot van zowel tolken als bewa kers. Die laatste groep zou eve- mÊ neensinaan- JÊK merking moeten komen voor de regeling, omdat zij voor de tali ban evengoed een doelwit zijn, meent Piri. ,,We mogen deze mensen - die inten sief hebben samengewerkt met onze militairen - niet in de steek laten. We weten dat taliban op hen jagen." Toch gaat de meeste politieke aandacht uit naar het lot van de tolken. Zij hoeven in principe niet aan te tonen dat ze worden be dreigd, maar er vindt wel een indi viduele beoordeling plaats, voor zij naar Nederland mogen. Dit proces verloopt echter moeizaam, onder meer doordat Defensie niet goed heeft bijgehouden wie voor de Ne derlandse krijgsmacht heeft ge werkt. Ook zegt Defensie te kam pen met een 'groeiend aantal ge falsificeerde aanvragen'. Die valse papieren zorgen voor extra werk. Een groot deel van de Tweede Kamer vindt dat er een schep bo venop moet. In juni werd Bijleveld ervan beticht dat bij haar een 'ge voel van urgentie' zou ontbreken. De minister kwam de Kamer tege moet met de belofte dat Neder land 'in het uiterste geval' een eva cuatievliegtuig zal sturen. Het is onduidelijk wat de status van die toezegging is. Bijleveld heeft steeds gezegd dat ze wil vasthou den aan een zorgvuldige proce dure om te voorkomen dat er oor logsmisdadigers naar Nederland kunnen komen. Mobieltje mag op schoot 'Ethiopiërs, kom vechten' Vakbond stopt in HongKong woensdag 11 augustus 2021 GO Taliban nemen achtste stad in binnen een week De opmars van de taliban lijkt vooralsnog onstuitbaar. Strij ders van de radicaalislamitische beweging namen gisteren op nieuw Afghaanse provincie hoofdsteden in. Bob van Huët Rotterdam 9 augustus Kupiz "Taleqan Controle regering Betwist gebied Controle taliban Hérat Kandahar 110821 BRON: AFP De Tweede Kamer roept het ka binet opnieuw op om Afghaanse tolken die voor de Nederlandse krijgsmacht hebben gewerkt zo snel mogelijk in veiligheid te brengen. Maar voor oud-bewa kers, chauffeurs en koks blijft het voorlopig gissen of zij ook in aanmerking voor asiel komen. Laurens kok Den Haag VVD-Kamer- lid Jeroen van Wijngaarden. LEEUWARDEN Een auto mobilist die was bekeurd voor het vasthouden van een mobiele telefoon tij dens het rijden, hoeft de boete van 240 euro niet te betalen. De automobilist heeft in hoger beroep be toogd dat de telefoon tij dens een rit door Drachten op schoot lag. Het ge rechtshof in Leeuwarden oordeelt dat de automobi list de boete niet hoeft te betalen. De kantonrechter oordeelde in november nog dat het op schoot hebben van een mobieltje geldt als 'vasthouden'. ADDIS ABEBA De Ethiopi sche leider Abiy Ahmed heeft alle capabele meer derjarige Ethiopiërs opge roepen de wapens op te nemen om de rebellen in de regio Tigray te helpen bestrijden. „Jullie moeten nu je vaderlandsliefde tonen en je aansluiten bij de strijdkrachten en mili ties", aldus premier Ahmed. De oorlog heeft zich uitge breid naar de deelstaten Afar en naar Amhara, het historische hart van Ethio pië. Veel burgers zijn het slachtoffer en volgens de VN dreigt er voor honderd duizenden de hongerdood. HONGKONG De grootste vakbond van Hongkong, de Bond van Beroepsleraren (PTU) heft zich op als ge volg van 'de enorme druk' van de regering in de Chi nese regio. Voorzitter Fung Wai-wah zei dat het be stuur heeft besloten dat het werk onmogelijk is ge worden en de bond ermee ophoudt. De in 1973 opge richte vakvereniging heeft een gematigde, maar pro minente rol gespeeld bij de protesten twee jaar gele den in Hongkong tegen de steeds meer autoritaire greep van de Volksrepu bliek op Hongkong. Sinds die protesten wordt de op positie in de voormalige Britse kroonkolonie mond dood gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9