8 NIEUWS Volgens het ministe rie van Defensie zijn tot nu toe 108 Afghaanse tolken met hun gezin naar Nederland gehaald. Maar volgens hulp organisaties, onder wie Vluchtelin genwerk is er op die cijfers wel wat af te dingen. Het gaat bij dit aantal van 108 lang niet allemaal om hele re cente, urgente gevallen in verband met de opmars van de taliban in Af ghanistan. Door de opmars dreigt een 'bijltjesdag' voor alle Afghanen die met de westerse strijdmachten hebben samengewerkt. Honderden Afghanen, voormalige medewerkers en hun gezinnen, zijn ten einde raad omdat hun evacuatie door procedu res veel tijd in beslag neemt en er door strenge Nederlandse criteria al leen tolken, en bijvoorbeeld geen be wakers, voor in aanmerking komen. Bij het aantal van 108 heeft Defen sie gerekend vanaf 2014. Vanaf 1 juni dit jaar, toen de situatie in Afghani stan voor het lokale personeel van de westerse strijdmachten nijpend werd door hun aanstaande vertrek, zijn er tot 8 augustus pas 38 tolken met ge zinnen geëvacueerd. Ten minste 84 aanvragen van tolken zijn nog altijd in behandeling, aldus berekeningen van Vluchtelingenwerk. Evacuatie In het licht van de snelle opmars van de taliban bij de herovering van Af ghanistan maakt Anne-Marie Snels, oud-voorzitter van de Defensievak bond AFMP, zich nu sterk voor een snelle evacuatie met versnelde proce dure. ,,Het belangrijkste is nu dat alle aanvragers die op de lijst staan met chartervliegtuigen worden opge haald'', aldus Snels. ,,Als er geen offi cieel paspoort is, dan moet dat maar met een ander document of een zo- Niet alleen het trage tempo van de evacuatie van Afghaanse tolken en de uitsluiting van ander voormalig personeel leidt tot grote commotie. Ook de cijfers die het ministerie van Defensie overlegt van het aantal gerepatrieerden staan ter discussie. geheten Laissez-passer.'' Dat geldt volgens haar zeker voor de 53 aanvra gers van wie inmiddels is vastgesteld dat ze als tolk voor Nederland heb ben gewerkt maar die 'nog in de pro cedure zitten'. Gezien het gevaar dat met de dag toeneemt, moeten zij snel in veiligheid worden gebracht, aldus Snels. Datzelfde geldt voor de zeker veer tien Afghaanse tolken die hebben ge werkt voor EUPOL, de politiemissie van de Europese Unie in Afghanistan. Nederland werkte met de tolken bij de politietrainingsmissie in Kunduz en in de hoofdstad Kaboel. Toen de evacuatie aan de orde kwam werden zij in eerste instantie over het hoofd gezien. ,,Het kabinet ging hiermee pas aan de slag nadat we over de EUPOL-tolken de publiciteit hadden gezocht. Dat zegt weer genoeg over de lakse houding van Den Haag'', zegt Anne-Marie Snels. Ook gepensioneerd advocaat-gene raal Jan Gras trekt zich het lot van de politietolken aan. ,,Er is grote paniek in Afghanistan. Ik krijg veel mails binnen van Afghanen die om hulp vragen'', aldus Gras die drie jaar werkte voor de Europese politiemis sie EUPOL in Kaboel. ,,Het gaat niet alleen om tolken. Iedereen die met ons heeft samengewerkt loopt nu groot gevaar.'' Gras begrijpt niet dat de evacuatie van de EUPOL-tolken zo lang op zich laat wachten. ,,Het is pure onzin dat Nederland niet pre cies weet wie er voor ons heeft ge werkt. Er zijn contracten getekend. Daar moet deugdelijke administratie over zijn.'' Groot-Brittannië Ook in Groot-Brittannië groeit het debat over de repatriëring van Af- ghaans personeel. Twee van hen, tol ken, deden een dramatische oproep op Sky News omdat het vertrek van de Britse troepen voor wie ze hebben gewerkt, voor hen 'een doodvonnis' betekent. Het tweetal, dat 'N' en 'W' werd genoemd om hun identiteit te beschermen, leeft ondergedoken 'er gens in Kaboel'. Beide tolken dienden een aanvraag in voor evacuatie naar Groot-Brittan nië, maar die werd afgewezen. Zij zouden ontslag hebben gekregen we gens wangedrag, maar zij ontkennen met klem dat zij zich daaraan schul dig hebben gemaakt. ,,Het is een kwestie van tijd dat de taliban me te grazen nemen'', smeekte de 35-jarige 'N' voor de camera. Samen met zijn drie jonge kinderen liet hij borden zien met daarop de tekst 'Red onze levens'. ,,Ze zullen mij en mijn kin deren onthoofden'', aldus de man. woensdag 11 augustus 2021 GO De snelle opmars van de taliban heeft een ware volksverhuizing veroorzaakt in Afghanistan. Ongeveer een miljoen burgers zijn op de vlucht. foto afp 'Onzin dat we niet weten wie voor ons werkte' Hans van Zon Den Haag Kinderen in een kamp in Kaboel. Volgens Unicef zijn de laatste dagen al 27 kinderen in de strijd gedood. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8