Gouverneur New York weg na onderzoek wangedrag 7 BARCELONA NA MESSI De burgemeester van Barcelona betreurde vorig jaar al het mogelijke vertrek van Leo Messi, naast architect Gaudï ook 'een icoon van de stad', en vooral een toeristische trekpleister. Naast de club zal ook de stad hem gaan missen Langzaam, heel langzaam is er weer iets van leven ontstaan rond het Camp Nou, het stadion van FC Barcelona dat komende zondag voor het eerst in bijna an derhalfjaar weer publiek mag ont vangen. De grote Bar^a-winkel is er al sinds maart open, en het is sindsdien ook mogelijk de mu seum- en stadiontoer te doen. Desondanks bleef het lang stil, tot deze zomer de buitenlandse toe risten weer in redelijke aantallen hun opwachting maakten. De dinsdag dat Leo Messi het vliegtuig naar Parijs pakt om er een contract voor twee jaar bij PSG te tekenen, staat er een rij van en kele tientallen mensen om de Camp Nou Experience te beleven, een tour die 26 euro kost. Vele an deren struinen door de Botiga, de officiële winkel van de club, waar Messi nog lang niet is verdwenen. Zijn naam en nummer 10 hangen niet bij de nieuwe shirts voor dit seizoen, maar de modellen van vo rig seizoen zijn er nog wel in over vloed. Prijs, per stuk, 110 euro. En ze worden verkocht. Van de toeristen die een shirt dragen, vooral kinderen, heeft het meren deel Messi op de rug staan. Alleen al in 2016, volgens een studie van marketingbedrijf Euromericas, verkocht Bar^a 3,6 miljoen shirts, 2 miljoen daarvan met de naam van Messi erop. Van geen club noch speler werden er meer ver kocht. Deze dinsdag is er ook een enkele '21' met 'F. de Jong' te zien; er zijn tientallen Nederlanders bij het stadion. Erg De kleine Martijn van Losser uit Drachten heeft geen Bar^a-shirt aan. Hij is van Cambuur, zegt hij. ,,Het kan mij niet zo veel schelen dat Messi er niet meer is'', zegt hij. ,,Ik vind het wel erg, hoor!'' roept een vriendje. Martijn is met zijn ouders en een ander gezin naar het Camp Nou gekomen; vooral de vijf jongens wilden graag. ,,Het sta dion hoort bij een bezoek aan de stad'', zegt moeder Eva. ,,Maar ik wil ook graag de hand van Gaud^ zien'', aldus vader Bas. Dat zullen ze later op de dag doen. Het massatoerisme in Barcelona explodeerde al veel eerder dan dat Leo Messi er vanaf 2006 zijn groot ste triomfen ging vieren. Daarvoor waren de Olympische Spelen van 1992 en de komst van lowcost- vliegmaatschappijen verantwoor delijk. Maar de aanwezigheid van 's werelds beste voetballer zorgde er zeker het laatste decennium voor dat naast de Sagrada Famüia, het strand, de Ramblas en het goe de eten ook voetbal een argument werd om een reis naar de Cata laanse hoofdstad te ondernemen. De speciale voetbalreizen, met reis, verblijf én een bezoek aan een wedstrijd, werden razend popu lair, al waren ze niet spotgoed koop. Alleen al voor een kaartje voor de wedstrijd moet vaak meer dan 100 euro worden betaald. Het is een teken aan de wand dat de vraag naar voetbalreizen naar Pa rijs de laatste dagen is gestegen. Toen precies een jaar geleden Messi aankondigde per onmiddel lijk te willen vertrekken, was bur gemeester Ada Colau, zelf geen groot fan van het voetbal, een van de velen die dat betreurde. ,,Het is slecht nieuws als Messi zou ver trekken, hij is een icoon die onlos makelijk is verbonden met zowel Barcelona als Bar^a." Volgens een studie van PricewaterhouseCoo- per genereerde de club in het sei zoen 2018-19 ruim 2 miljard euro aan inkomsten in de stad en creëerde Bar^a 19.451 banen. Herstellen De stad Barcelona is zich nu aan het herstellen van de coronapan- demie, en het is moeilijk in te schatten of er minder toeristen zullen komen nu Messi er niet meer voetbalt. Nederlanders, bij voorbeeld, zullen er graag Frenkie en Memphis willen zien spelen. Bovendien blijven in Barcelona de Sagrada Famiïia (4,7 miljoen be zoekers in 2019) en het Park Güell (3,1 miljoen) de absolute toppers als trekpleister. Maar het museum en de tour van Barcelona waren dat jaar, met 1,6 miljoen bezoekers, een goede derde op de lijst van meest be zochte attracties en musea. De omzet van de museumtour ver dubbelde van 25 miljoen euro in 2013 tot 58 miljoen in 2019. En met de verkoop van tickets voor thuis wedstrijden van Bar^a gebeurde ongeveer hetzelfde; toeristen ga ven dit laatste jaar voor corona meer dan 60 miljoen euro aan kaartjes uit. De reden, voor verre weg de meesten: Messi eens zien. Veel Democratische partijgenoten, onder wie president Joe Biden, hadden de 63-jarige politicus recent opgeroepen te vertrekken nadat uit onderzoek was gebleken dat Cuomo jarenlang vrouwen, vooral oud-medewerkers, seksueel lastig heeft gevallen. De Democratische politicus ontkende en weigerde af te treden. Daarop onderzocht de staat of de gouverneur kon wor den afgezet. Cuomo zei in een live- stream die veel Amerikaanse media uitzonden dat hij wil blijven door- vechten, maar dat het geplande proces om hem af te zetten de aan dacht zou afleiden van belangrijke zaken die de regering moet doen, zoals het bestrijden van corona. ,,Het beste dat ik nu kan doen is op zij stappen en de overheid haar werk laten doen.'' Uit het onderzoek, dat in maart van dit jaar werd ingesteld in op dracht van minister van Justitie Le- titia James, bleek dat Cuomo in de periode van 2013 tot 2020 zeker elf vrouwen seksueel heeft lastiggeval len. Het ging volgens de onderzoe kers om seksuele intimidatie, onge wenst en ongepast betasten, kus- sen, knuffelen en opmerkingen die vermeende slachtoffers 'diep ver nederend, ongemakkelijk, aan stootgevend of ongepast' noem den. In totaal spraken de onderzoe kers met 179 mensen en bekeken ze meer dan 74.000 documenten, e-mails en afbeeldingen. Verkeerd Cuomo heeft de aantijgingen onder ede ontkend en verklaarde daar naast geregeld zich incidenten niet te kunnen herinneren. Wel gaf hij in maart, toen hij door twee vrou wen werd beschuldigd van seksueel ongewenst gedrag, toe dat zijn ge- drag 'verkeerd uitgelegd' kon wor den. Hij had naar eigen zeggen op een 'speelse manier' grapjes en op merkingen gemaakt. ,,Ik begrijp nu dat die opmerkingen gezien mijn positie verkeerd zijn overgekomen en anderen een bepaald gevoel ga ven waar ik helemaal niet op uit was'', aldus Cuomo. ,,Ik erken dat sommige dingen die ik heb gezegd verkeerd zijn geïnterpreteerd als een ongewenste flirt. Als iemand daar aanstoot aan heeft genomen, dan heb ik daar spijt van.'' Ondanks zijn vertrek kan Cuomo nog wel strafrechtelijk worden ver volgd. woensdag 11 augustus 2021 GO Edwin Winkels Barcelona Andrew Cuomo, de gouverneur van New York, stapt op na re cent onderzoek waaruit blijkt dat hij jarenlang vrouwen seksu eel heeft lastiggevallen. Cuomo kondigde zijn vertrek gisteren zelf aan. Maarten van Ast New York Andrew Cuomo stapt op als gouver neur van New York. FOTO REUTERS Voetbalicoon Messi deed de kassa uitbundig rinkelen, FOTO'S REUTERS, SOPA IMAGES/LIGHTROCKET/ GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7