Jan Terlouw (D66): 'Waar blijft in vredesnaam een nieuw kabinet?' Wat kunt u zelf doen tegen snelle klimaatopwarming? 5 Waddenzee Urgenda Oplossingen te maken met wassende rivieren. En dan moet je pompen zoals nog nooit iemand heeft gepompt in deze wereld. Alternatief is Maas, Rijn en andere rivieren te laten stijgen. Ook dat vraagt ongekende dijkverhogingen en hele grote maatregelen waarvoor veel ruimte nodig is. Je moet tegelijk meer zand dan ooit tevoren opspuiten op de kust om het strand te be schermen. Anders worden de dui nen te zwak. Je kunt ook nieuwe Waddenei landen opspuiten voor de Hol landse kust die dan verbonden zijn door nieuwe keringen. Nieuw land waar mensen ook kunnen wonen. Oceanograaf Sjoerd Groes- kamp bedacht al van de hele Noordzee een soort IJsselmeer te maken. Dan bouw je gigantische dijken in Het Kanaal (161 kilome ter lang) en tussen Schotland en Noorwegen (in totaal 476 kilome ter lang). Kosten: misschien wel 500 miljard euro. Het is al lang geen sciencefiction meer. Het tón, maar het moet hand-in-hand met het beperken van die uitstoot van broeikasgas sen, benadrukt Haasnoot. ,,Dat zijn we ook verplicht naar andere delen van de wereld.'' 'Gun de natuur rust' Er zijn eilandstaten in de Stille Zuidzee die in het zwartste IPCC- scenario definitief onder water verdwijnen. Iets dergelijks riske ren we met de Waddenzee, die vanwege unieke geologische en ecologische eigenschappen nog steeds op de Werelderfgoedlijst van UNESCO staat. Want nergens anders in Nederland zorgt het spel van wind en getijden voor zoveel biodiversiteit. Dat fragiele evenwicht wordt verstoord als de zeespiegelstijging te snel gaat, zegt Ester Kuppen, milieukundige en senior project medewerker van de Waddenver eniging. ,,Als er onvoldoende zand en slib wordt aangevoerd, verdwij nen de wadplaten. Dan eindig je uiteindelijk met alleen zee. Dat kan evengoed mooi zijn, maar is totaal anders dan wat we nu heb ben.'' Want nu is de Waddenzee bij voorbeeld een vogelparadijs, ex treem belangrijk voor steltlopers om bij te tanken op hun vermoei ende trekroute tussen Afrika en Siberië. Als de wadplaten wegval len, valt er niks meer te tanken. Een oplossing voor de vogels kan zijn nieuwe, binnendijkse, gebie den in te richten. De effecten van de temperatuur stijging zijn nu al merkbaar voor de visstand. Het water wordt war mer, vissen zijn koudbloedig en volledig afhankelijk van hun om gevingstemperatuur. Sommige soorten trekken dat al slechter. ,,Jonge schol, die eerder een of twee jaar in de Waddenzee ver bleef, zien we wegtrekken omdat het al te warm is'', zegt Kuppen. Wat te doen? De zee meer ruimte geven door bijvoorbeeld Lauwersmeer weer aan te koppe len zou helpen. In het waddenge bied zijn nauwelijks nog plekken over waar zoet water zich kan mengen met zout zeewater. Het ontbreken van deze open verbin dingen tussen zout zeewater en zoet rivierwater - estuaria - is een reden waarom het nu niet goed gaat met de onderwaternatuur van de Wadden. Anderzijds is de ver zwakte natuur geholpen met meer rust, zegt Kuppen. Er zijn momen teel te veel activiteiten die de be nodigde stilte verstoren. ,,Als je de natuur echt sterker wil maken, moet je de overlast terugdringen. Dan hebben we het over gas- en zoutwinning, visserij, baggeren voor allerlei industriële activitei ten en ook een stukje toerisme.'' Kuppen heeft de moed nog niet opgegeven. ,,Ik hoop dat we kansen pakken om de ergste pieken eruit te halen. Wat de grootste bottleneck voor de toekomst is? De politiek. Die moet er heel hard aan gaan trek ken nu het nog kan.'' Industrie Een hartenkreet. Zo noemt Ter louw de tweet die hij gisteroch tend de wereld in stuurde. 'Waar, in vredesnaam, blijft vijf maanden na de verkiezingen een nieuw ka binet, met een regeerakkoord dat in het teken staat van doeltreffend klimaatbeleid?', zo vraagt de 89-ja- rige oud-vicepremier van D66 zich af. Terlouw zegt tegenover deze krant dat hij 'niets begrijpt' van het verloop van de formatie. ,,De politiek is met vakantie. Ik denk aan de lange formatie van 1977, toen wij gewoon doorgingen in de zomer. Nu ligt alles grotendeels stil. Ik vind dat hoogst vreemd.'' Het verbaast Terlouw dat VVD- leider Mark Rutte en D66-leider Sigrid Kaag sinds eind juni werken aan een concept-regeerakkoord, Nederland heeft te veel urgente problemen waarbij andere partijen later kun nen aanhaken. ,,Dat is een hele gekke opzet'', zegt Terlouw. ,,Je moet eerst weten met wie je het wilt gaan doen, dan kun je met die mensen gaan schrijven. Ik snap niet waarom in juni niet met de vuist op tafel is geslagen: met deze partijen gaan we onderhandelen.'' Demissionair Terlouw vreest dat de formatie op deze manier nog lang gaat duren. ,,En dat kan eigenlijk niet. Neder land heeft te veel urgente proble men. Het IPCC-klimaatrapport laat nog eens zien dat de nood hoog is. Alle kranten staan vol met klimaatproblemen. Maar wij heb ben een demissionair kabinet en dus eigenlijk géén kabinet.'' Ondertussen lijkt het demissio naire kabinet nog wel een tijdje door te regeren: gisteren beëdigde de koning drie nieuwe bewinds personen. D66'er Tom de Bruijn als minister voor Buitenlandse Handel, VVD-Kamerlid Dennis Wiersma als staatssecretaris van Sociale Zaken en D66-Kamerlid Steven van Weyenberg als staats secretaris van Infrastructuur en Waterstaat. Zij vervangen uitge vallen bewindspersonen die een nieuwe baan hebben of ziek zijn. De formatie gaat volgende week verder. Het is de bedoeling dat Rutte en Kaag dan hun eerste aan zet voor een regeerakkoord pre senteren. Over dat concept zou met andere partijen verder kun nen worden onderhandeld. woensdag 11 augustus 2021 GO verdwijnen... Genieten van de zonson dergang op Vlieland. Wat zal de toekomst brengen voor de Wadden? FOTO NIELS DE VRIES Iedereen kan een steentje bijdragen aan de oplossing van het klimaatpro bleem, maar het hangt samen met hoeveel geld je hebt te besteden, zegt Marjan Minnesma, directeur van kli maatorganisatie Ur genda. ,,Als je niet veel geld hebt, zou ik zeggen: eet zo min mogelijk vlees en ga over naar plantaardige ei witten. Als je in een winkel staat, maak dan de duurzamere keuze. Als je iets meer te besteden hebt, leg dan zonne panelen op je dak voor zover je ruimte en middelen hebt. En als je nog meer geld hebt en je rijdt nog auto, laat je vol gende auto dan een elektrische zijn.'' Verder helpt alles wat te maken heeft met minder spullen kopen en minder vliegen, aldus Min- nesma. ,,Als je kijkt dat veel van die spullen, die vaak niet eens zo lang mee gaan, meestal er gens anders worden gemaakt en dan hierheen worden verscheept, dan zit daar heel veel ener gie in.'' Met kleding kun je ook wat. Vin tage is heel goed en hip en dat helpt ook, zegt de Urgenda-di- recteur. „Want voor die kleding heb je geen nieuwe katoen hoeven te planten en geen water hoeven geven.'' In Nederland komt 40 procent van de uitstoot van broei kasgassen van de industrie, dus daar moeten echt grote stappen worden gezet. Daarvoor is hulp nodig van de overheid, want als je de industrie vraagt duurzamer te produ- ceren, wordt hun product duurder en 'vallen ze om' door dat afnemers naar de concurrent gaan, aldus Minnesma. ,,De industrie moet nu echt grote spron gen maken en pro ductieprocessen an ders inrichten. Staal maken met water stof is echt anders dan staal maken met steenkool. Dat geldt ook voor de chemie en de kunstmest, wat naast de olie- en gasindustrie de grootste uitstoters zijn.'' In Nederland zijn huizen en kantoren samen goed voor 30 procent van de uit stoot dus daar valt ook wat te doen. Mobiliteit is verant woordelijk voor 20 procent van de uit stoot. ,,Dus minder rijden, elektrisch rij den, deelauto's, trein, fiets, lopen, dat is allemaal helemaal goed.'' In de sector mobiliteit is de fiets een klimaatvriendelijk alter natief. FOTO ANGELIEK DE JONGE De stilte rond de formatie is een doorn in het oog van D66-promi- nent Jan Terlouw. Hij noemt het 'hoogst vreemd' dat er vijf maanden na de verkiezingen nog altijd geen zicht is op een nieuw kabinet. „Nederland heeft te veel urgente problemen.'' Peter Winterman Den Haag - Jan Terlouw, D66-prominent Jan Terlouw: ,,Nu ligt alles gro tendeels stil. Ik vind dat hoogst vreemd.'' foto rob voss

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5