Si Crisiskaart hulpmiddel voor verwarde mensen BEVELANDEN EN THOLEN 5 J 4 EDUCATIE WERKGROEP WIL GEEN WOORDEN MAAR DADEN Natuurouder- werkgroep op Tholen wil kinderen met de natuur laten kennismaken. Dan is wél hulp van de gemeente nodig. F»"— Het strandje bij Smer- diek leent zich uitste kend voor een na- tuurspeurtochtje aan de Oosterschelde, met zijn dammetje dat zorgt dat er wa ter blijft staan bij eb. Bovendien zijn de basalten keien een vind plaats voor krabben, wieren, gar nalen en ga zo maar door. Juist hier is een excursie van de Natuur- ouderwerkgroep al gauw een suc ces. Dat blijkt dinsdagochtend al snel. Schepnetjes schuiven gretig door het water, zeepieren worden continu opgegraven en ook krab ben ontsnappen niet aan de aan dacht van dertien kinderen die va kantie vieren op de naastgelegen camping De Muie. Chris Verweel (4) is één van hen. Een misstap zorgde er voor dat zijn laarsjes vol liepen met Oosterscheldewater. Maar, druk doende met krabbetjes en garnalen, deert het hem niet. Onderwijs Renée Bijl kijkt ondertussen te vreden toe. Samen met Digna van Poortvliet zette zij drie jaar gele den de Natuurouderwerkgroep op poten. Omdat zij zich zorgen maakten over natuuronderwijs in de gemeente. Ze brengen natuur- ouders - (groot)ouders die het leuk vinden om samen met kinde ren op onderzoek te gaan in de na tuur - met elkaar in contact en stellen lespakketten samen voor basisscholen. Met succes. ,,Negen- tien van de 21 scholen hebben con tact met ons." Zo is er ook de bijzondere sa menwerking met camping De Muie. Meerdere keren gaan ze 's zomers op excursie, met hulp van campinggasten die ook natuurou der zijn. Als 'tegenprestatie' mag de werkgroep in het voorjaar met kleuterklassen naar de kinder boerderij op de camping. ,,Een mooie wisselwerking", zegt Bijl. Tot en met dit jaar krijgt de werkgroep jaarlijks 2000 euro budget vanuit de gemeente. Maar ff' M' V het vervolg loopt een beetje stro perig, verzucht Bijl. September vo rig jaar lieten zij met een presenta tie het belang van de werkgroep al zien op het gemeentehuis. Maar nieuwe afspraken lieten op zich wachten. Ook na een aangenomen motie van het CDA gaat het maar moeizaam, vindt Bijl. ,,Het enige wat nu in gang is gezet, is een en quête onder alle scholen en orga nisaties die leskisten lenen, en on der de natuurouders. Om te inven tariseren waar de behoefte ligt. Terwijl de resultaten voor zich spreken! Dat is een beetje frustre rend. Het is wachten op de ge meente om een standpunt in te nemen over hoe belangrijk ze na- tuureducatie vinden. Want ze roe pen het wel steeds, maar ze moe ten het ook laten zien." 'Stel me gerust', 'Raak me liever niet aan', 'Blijf met me in gesprek', 'Bel mijn contactpersoon'. Het zijn zomaar wat voorbeelden van tek sten die op een crisiskaart kunnen staan. De kaart, ter grootte van een bankpas, kan een handig hulpmid del zijn voor mensen die op straat plots verward kunnen raken of in een crisis kunnen belanden. Dat kan om allerlei redenen zijn, zoals een psychiatrische aandoening of diabetes. Soms zal de verwarde persoon de kaart zelf nog aan iemand kunnen geven, maar het kan ook gebeuren dat omstanders gaan zoeken naar bijvoorbeeld iemands identiteits bewijs. ,,Als ze dan zo'n crisiskaart vinden, waarop staat hoe ze de per soon het best kunnen benaderen en wie ze kunnen bellen, kan dat een belangrijk hulpmiddel zijn'', zegt coördinator Josseline Tolhoek van de Stichting Hersteltalent, die in Zeeland verantwoordelijk is voor het verstrekken van de crisiskaar- ten. Verwijzing Middelburg was twee jaar geleden de eerste Zeeuwse gemeente waar voorbeeld crisiskaart SSSüsir^ de kaart actief werd gepromoot. Nu is Goes aan de beurt. ,,Dat kan door een financiële bijdrage van de ge meente", legt Tolhoek uit. Ze bena drukt echter dat mensen uit andere gemeenten zeker niet de deur wordt gewezen als zij aankloppen voor een kaart. In Goes wordt nu actief de samenwerking gezocht met onder meer huisartsen, geeste- lijke hulpverleners, maar bijvoor beeld ook buurthuizen. Als ze daar zien dat iemand verward gedrag kan vertonen, kunnen ze deze per soon wijzen op de crisiskaart. ,,Een verwijzing van de huisarts is overi gens niet nodig'', zegt Tolhoek. ,,Mensen die denken dat een kaart voor hen een goed hulpmiddel kan zijn, mogen ons rechtstreeks bena- deren.'' In dat geval vinden altijd één of een paar gesprekken plaats waarin de hulpvrager en een con sulent van Hersteltalent samen be kijken wat er het best op de crisis- kaart kan komen te staan. ,,Het bij zondere is dat al onze consulenten zelf een ontwrichtende situatie hebben meegemaakt en zich dus goed kunnen inleven", zegt Tol- hoek. ,,Wat we verder best vaak zien is dat juist het maken van zo'n kaart voor de persoon die hem aanvraagt ook weer even een reminder is voor hoe hij of zij het best kan handelen als het even niet zo goed gaat.'' Volgens Tolhoek hebben in heel Zeeland nu pakweg zeventig men sen een crisiskaart op zak. Wie een kaart wil, kan een mailtje sturen naar crisiskaart@hersteltalent.nl of bellen naar 06 - 4160 1580. woensdag 11 augustus 2021 BE Natuurouder wacht op gemeente Michiel Bouwman Sint Maartensdijk Natuurouder Renee Bijl geeft uitleg over een krab. Chris Ver weel (4) durft hem op te pakken. FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Milan Kranenbroek (9) bekijkt een opgegraven zeepier in een loep-potje. Stel, je treft op straat een ver ward persoon aan. Dan is het niet altijd duidelijk hoe je moet handelen. Als zo'n persoon een crisiskaart met instructies en te lefoonnummers op zak heeft, kan dat helpen. Goesenaren kunnen nu zo'n kaart krijgen. Rob Paardekam Goes Belangstelling voor een OLsisknort?Neem vrijblijvend contact op met HerstelTnient Telefoon 06 24 55 01 53 EmaiL onsiskaartifj hersteltal en t.nl Raak mij niet aan. Praat rustig tegen mij. Leg contact Blijf met mij in gesprek. Spreek me aart. Vraag wat ik doe. Treed mij kalm tegemoet LET OPÜÜ Diabeet. Voorbeeld van een cri- siskaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50