njoyhotels.nl I Hoe kan het voor zo'n prijs? m 269, 4 Het verontrustende rapport van het IPCC-klimaatpanel van de Verenigde Naties over de toekomst van het klimaat maakt veel los. Wat staat Nederland te wachten als drastische maatregelen uitblijven? Kijk voor alle Enjoyhotels op www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 KLIMAATRAPPORT GEVOLGEN De Noordzee Het land €319,9Sp.p. C 499,' woensdag 11 augustus 2021 Bob van Huët Rotterdam 'Doe niets en het water stijgt onverminderd snel' Ze is een van de auteurs van het IPCC-rapport dat de wereld heeft geschokt. Aimée Slangen, die on derzoek doet naar zeespiegelstij ging bij het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ), is hoofdauteur van het hoofdstuk over oceanen, ijs en zeespiegelstijging. Na een stroom media-optredens rond de publica tie van het rapport is ze net weer boven water, zegt ze. Als we niets doen met broeikas- gasemmissies staat het zeewater over tachtig jaar ongeveer 80 cen timeter hoger, berekende het IPCC. Dat betekent bijvoorbeeld dat een storm met hoogwater van 3 meter straks een watermuur van 4 meter zal veroorzaken. En van de frequentie word je ook niet vrolijk. Een extreme waterstand die ons nu eens in de honderd jaar over komt, krijgen we straks iedere twee tot tien jaar. Nou zeg het maar, wat doen we daartegen? ,,Wij doen geen aanbe velingen. We laten de verschil lende scenario's zien, meer niet'', zegt de klimatoloog die vanaf haar werkplek in Yerseke uitkijkt op de Oosterschelde. Daarvan zal de zee- kering straks waarschijnlijk vaker dicht moeten. Het IPCC wordt er volgens haar vaak ten onrechte van beschuldigd politiek te bedrij ven, maar dat is juist niet zo. ,,Dit is puur de wetenschap die aan de politiek aangeeft hoe het ervoor staat. De signalen dat het de ver keerde kant opgaat, zijn sterk, maar het is aan de politiek om daar dan werkelijk iets mee te doen." Ook Slangen schrok af en toe bij het samenstellen van haar deel rapport. ,,Ik heb soms met kippen vel bij die vergaderingen gezeten, omdat het zo allesomvattend is en omdat de extremen zo toenemen, de hittegolven, de droogte. Als je dan samenwerkt met al die andere klimaatwetenschappers maakt dat nog meer indruk." In het jaar 2050 wordt Slangen 65. Hoe denkt ze dat ze later zal terugkijken op deze toch bijzondere dagen? ,,Ik hoop dat het rapport is opgepakt. We hebben nu drastische actie nodig om die broeikasgasemissie te re duceren tegen 2050." En als we deze laatste kans on benut laten? ,,Dan hebben we ge blunderd en moeten we accepte ren dat de zeespiegelstijging na Dit is puur de wetenschap die aan de politiek aangeeft hoe het ervoor staat -Aimée Slangen, NIOZ 2100 onverminderd snel zal door gaan en dat we uiteindelijk ergens gaan uitkomen tussen de 2 en 7 meter. Maar dan zitten we met zijn allen echt in een hele slechte rampenfilm.'' 'Innovatief denken en snel graag' Oké, de zeespiegel gaat stijgen en via de achterdeur krijgen we te stellen met wassend rivierwater. Maar hé, wij zijn wel Nederland. Internationaal bewonderd om onze omgang met het water. Re den voor paniek is er (nog) niet want wij zijn best goed georgani seerd, we hebben geld en we heb ben kennis. ,,Maar dan moet je wel de tijd die je ervoor hebt ook be nutten. Dat is de balans waar we naar zoeken. We kunnen heel in novatief denken, maar dan moet je wel nu aan de slag'', zegt klimaat onderzoeker Marjolijn Haasnoot, verbonden aan kennisinstituut Deltares en de Universiteit Utrecht. Als je de somberste scenario's van het spraakmakende IPCC-rap port op een rij zet, lijken de Delta werken (over ontwerp en uitvoe ring hebben we dertig jaar gedaan) en Ruimte voor de Rivieren (is re center en al twintig jaar aan de gang) bijna wel opwarmertjes. Straks moet het allemaal nog veel groter, en in een kortere tijd gerea liseerd. Als we de opwarming tot 1,5 graden beperken dan gaat de zeespiegelstijging langzamer en heb je meer tijd. Maar waarschijnlijk is dat we dat niet redden en de zeekeringen steeds vaker dicht zullen gaan, tot dat ze uiteindelijk permanent slui ten. Via de achterdeur krijg je dan |25| 5 dagen eten, drinken, slapen en entertainment. Alles-inclusief! Inbegrepen bij uw 5-daagse alles-inclusief vakantie Enjoy Rathaushotel 350 Enjoyhotel Heiderhof GO Wadden kunnen zomaar Al 25 Jaar de scherpste prijs! qUq§ inclusief vokonties rizsnan ofan r/WnlrAft e/anan an anfarfa/nmanf A//ae-inn/iicia#f Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! VOOR SLECHTS Ontvangst met warme lunch of koffie met gebak V 4 x Overnachting met uitgebreid "Enjoy" ontbijtbuffet v 4 x Warme lunch of lunchpakket V 4 x Driegangenkeuze menu Koffiecorner: koffie en thee gehele dag GRATIS v Dagelijks alle drankjes van 17:00 t/m 24:00 GRATIS V Bieren, wijnen, fris- en vruchtendranken, jenevers en apfelkorn v Avondvullende entertainment programma's v Hierbij wordt regelmatig een bittergarnituur geserveerd V GRATIS div. auto-, fiets- en wandelroutes en een lunchpakket V GRATIS uitstapjesboekje t.w.v. €6,95 en gebrul infotheek Saksen - Erzgebergte - Nabij Tsjechië VOOR SLECHTS Westerwald Tussen Moezel Eifel Obersteinebach VOOR SLECHTS Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toerlstenbljdrage. 4 Geen boekingskosten 4 Geen toeslag 1-persoonskamer 4 Enjoy garantie: kosteloos omboeken bl] negatief corona reisadvies!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4