II 'Ik ben niet uit op paniek zaaien, maar wel op bewustwording' SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Oogcafé in Nieuwerkerk is meteen goed bezocht DUURZAAM OPRICHTING EERSTE ZEEUWSE HERENBOERDERIJ/ Voor 2000 euro mede-eigenaar van een biologische boerderij worden? Dat kan met de Herenboerderij. A LU In Zeeland is eerder een po ging ondernomen op Wal cheren, maar die kwam niet van de grond. Op Schouwen is nu een club mensen in de weer om de eerste Zeeuwse He renboerderij op te richten. Ge sprekken over de grond zijn gaande. Naar deelnemers wordt gezocht. Er zijn zo'n 200 leden no dig om goed te kunnen draaien. ,,We zien dat er heel veel kleine initiatieven in Zeeland zijn, met heel goede bedoelingen. Maar we zien ook dat het steeds weer er gens stopt. Zo zijn we bij de He renboerderij uitgekomen", zegt mede-initiatiefnemer Peter-John Schouten uit Serooskerke. De Schouwse club wil korte ke tens en meer grip op wat er ge teeld wordt en hóe. Dorpsgenoot Dennis Cleef: ,,We denken dat dit concept hier levensvatbaar is." Recht en plicht Voor 2000 euro koop je jezelf als gezin in de coöperatie in. Daarmee krijg je het recht en de plicht om wekelijks voedsel van de boerderij af te nemen. Daar betaal je elke week rond de 10 euro per mond voor, afhankelijk van of je wel of niet voor een vegetarisch pakket gaat. Stap je er na drie jaar uit dan krijg je je inleg van 2000 euro te rug, zodra er een nieuw lid is ge vonden. Daarmee kan het ge mengde boerenbedrijf, waar bio logisch én duurzaam wordt gepro duceerd, zelfstandig draaien. Een volgroeide boerderij levert NIEUWERKERK Nederland telt naar schatting meer dan 300.000 inwoners die slechtziend of blind zijn. Omgerekend zijn dat er dan zo'n 6800 in Zeeland, gokt Anneke Berkhout van het lande lijk bureau van de Oogvereni ging. ,,Met tachtig leden in de provincie valt er voor ons wat dat betreft dus nog een hoop te win nen." Stap voor stap treedt de belan genvereniging nadrukkelijker naar voren. Na Goes en Terneu- zen werd gisteren ook een oog café geopend in Nieuwerkerk. ,,En volgende week volgt num mer vier in Zoutelande", zegt Zeeuws voorzitter Leo Wessel trots. Met een kleine dertig belang stellenden zat het oogcafé in het Nieuwerkerkse dorpshuis gelijk al goed vol. ,,Een goeie start", verwees Wessel naar het ont moetingspunt dat hij drie jaar geleden zelf in Middelharnis opende. ,,Daar zijn we met tien mensen begonnen en zitten mo menteel tussen de twintig en dertig deelnemers. Dus ik denk absoluut dat hier belangstelling voor is", prees hij het initiatief van Jos van IJsseldijk en Scarlet Vermaat-Poppelier. ,,Een kei van een team!" Stationspleinen De Oogvereniging houdt maan delijks café in Nieuwerkerk. Mensen die slechtziend en blind zijn, kunnen daar terecht met vragen en problemen over situ aties waar ze in de dagelijkse praktijk op Schouwen-Duive- land tegenaan lopen. ,,Dat con tact tussen lotgenoten en het uitwisselen van ervaringen is enorm belangrijk", aldus Wessel bij de officiële opening door wethouder Paula Schot. De be langenvereniging houdt zich verder onder meer bezig met het verbeteren van de toegankelijk heid van stationspleinen en de ontwikkeling van een apparaat dat het stemmen bij verkiezin gen makkelijker moet maken. wekelijks zo'n drie soorten fruit, vijf soorten groenten, aardappe len, uien en om de zoveel tijd vlees op. Landelijk Herenboerbestuur der Harry Wesseling: ,,Maar het duurt altijd wel even voor het zo ver is." Workshops In de praktijk blijkt dat 'mede-ei genaren' van zo'n coöperatieve boerderij meer doen dan alleen hun tasje voedsel ophalen. Ze zijn echt bij het boerenbedrijf betrok ken; doen er vrijwilligerswerk of volgen er workshops. ,,Dit kan uit- Dit kan uitgroeien tot iets dat groter is dan voedselproductie alleen groeien tot iets wat groter is dan voedselproductie alleen", denkt Schouten. De Herenboerderij, óók voor vrouwen, is opgezet door Geert van der Veer. Hij wil de agrarische sector verduurzamen op een ma nier dat boeren er een fatsoenlijk inkomen aan kunnen verdienen. De eerste Herenboerderij ging in 2016 in Boxtel van start. Bijeenkomst Dinsdag 17 augustus om 20.00 uur is een bijeenkomst van de Zeeuwse Herenboeren in Burgh- Haamstede. Daar wordt uitleg ge geven over de plannen. Inschrij ven via: herenboerenzeeland.nl. Esme Soesman Ouwerkerk Zelf zat Van den Bosch rechtop in zijn bed toen het jongste klimaat rapport maandag werd gepresen teerd. ,,Het is code rood. We moe ten het roer omgooien en niet lan- ger onze kop in het zand steken." Met zijn fotoserie probeert de Zeeuwse kunstenaar gesprekken over klimaatverandering aan te zwengelen. Hij is er niet op uit om paniek te zaaien, maar: ,,We zouden wel allemaal bewuster kunnen om gaan met het milieu. Ik geloof dat we samen iets kunnen verande ren." Wie langs het vijfde caisson van het Watersnoodmuseum loopt, kan de buitententoonstelling gratis zien. Op zogenaamde trotters, een soort hoge billboards, wordt zijn werk geëxposeerd. De in signaalrode dracht gesto ken modellen Loïs en Guitho ge ven, staande op een ladder, met hun handen aan tot waar het water komt als de boel zou overstromen. Met zijn fotoserie probeert de Zeeuwse kunstenaar gesprekken over klimaatverandering aan te zwengelen. Hij is er niet op uit om paniek te zaaien, maar: ,,We zouden wel allemaal bewuster kunnen om gaan met het milieu. Ik geloof dat we samen iets kunnen verande ren." Niet alleen in Zeeland, maar in heel Nederland: Van den Bosch reisde met zijn team kriskras door het land. Zijn foto's laten op haast serene wijze zien wat er allemaal onder water verdwijnt, als er niet meer aan waterbeheer wordt ge daan. ,,Het is de kracht en de magie van beeld dat je met één foto kunt uitleggen wat er dan gebeurt. Plek ken waar je normaal met je kinder wagen loopt of waar je net een huis van een paar ton hebt gekocht, zijn opeens verdwenen." woensdag 11 augustus 2021 Oogsten van je eigen boerderij Esme Soesman Serooskerke Enkele van de mensen die betrokken zijn bij de oprichting van een Herenboerderij op Schouwen: Sy- bren Hörst, Johanna van Dijke, Harry Wesseling van het landelijke Herenboerenbestuur, Paul Valster van Herenboeren Rotterdam, Adel Salomons, Pieter de Haas, Peter-John Schouten en Dennis Cleef. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK -Peter-John Schouten, mede-initiatiefnemer Fotograaf Rem van den Bosch is er al maanden zoet mee, maar zijn foto's gewijd aan zeespie gelstijging zijn opeens razend actueel. Met de overstromingen in Limburg, België en Duitsland nog op het netvlies en een alar merend klimaatrapport vers van de pers is de tentoonstelling #herecomestheflood, die giste ren in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk is geopend, ont hutsend. W I Kijk op de site bij Rem van den Bosch bij zijn foto's waarop modellen Loïs aangeven hoe hoog het water op een bepaalde plek komt aan waterbeheer wordt gedaan. foto sandra schimmelpennink en Guitho als er niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49