JONG IN DREISCHOR 'Wij zijn van het recyclen' 10 ZEELAND Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Yoran van Kan uit Dreischor. ,,Yoran van Kan uit Dreischor. Ik zit op de middelbare school Pieter Zeeman in Zierikzee en ga na de vakantie naar vwo 3. Het afgelopen schooljaar was moeilijk en uitda gend. Veel thuisonderwijs. Ik heb een eigen kamer en game graag. De verleiding ligt dan om de hoek." ,,Ja, ik voetbal bij SKNWK uit Nieuwerkerk. Ga na de zomer naar de JO-16. Daarnaast drum ik in een jeugdbandje op het dorp. CresBeat heten we. Af en toe hebben we zelfs een optreden, zoals op de aankomende Monumentendag. Ook zit ik bij de jeugdbrandweer van Dreischor." ,,Sinds vorig jaar februari doe ik dat. Ik was al langer aan het twijfe len om mij aan te melden bij de jeugdbrandweer. Mijn vader zit ook bij de brandweer. Ik viel goed in de groep bij een kennismaking en ben nu onderdeel van de aspi ranten. ,,Een ploeg van zes, waar ik de pompbediende van ben. We ge bruiken de grote wagens om te oe fenen. Slangen uitrollen, water pompen, dat soort zaken. Bij onze oefeningen gaat er altijd een vol wassen persoon mee. Meestal is dat ook de chauffeur. Tijdens Ko ningsdag en de braderie geven we ook uitleg aan mensen." ,,Je kunt inderdaad fulltime brandweerman zijn op kazernes in steden als Middelburg of Rotter dam. Maar ik wil piloot worden. En dan specifiek op een traumahe likopter. Daarvoor vragen ze de meest ervaren specialisten met veel vlieguren. Ik ga dus na de vwo naar Defensie. Om voor de piloot opleiding in aanmerking te komen moeten je oren en ogen heel goed werken. Daar houd ik nu al reke ning mee. Luister dus geen harde muziek en game niet te lang achter elkaar, zodat ik niet lang naar een beeldscherm zit te turen." ,,Mijn vader was ook piloot. Hij vloog voor de commerciële lucht vaart, Ryanair. Dat vliegen zit dus in het bloed, denk ik. Mijn vader vloog ook weleens met kleinere toestellen op vliegveld Midden Zeeland. Mocht ik mee en tijdens de vlucht wat gas geven. Mooi man. Enkele jaren terug op het wijnfeest hier op het dorp wonnen we een rondvlucht over het eiland. Konden we weer de lucht in!" ,,We gaan dit jaar niet op vakantie. Mijn kamer wordt verbouwd en ik heb een bijbaantje bij vijverspecia list 't Groene Kikkertje. Daar plant ik planten in potten en ben ik aan het grasmaaien of snoeien. Ik houd alles netjes. Spullen verko pen mag ik nog niet." ,,Lekker rustig. We gaan weleens naar vrienden van mijn ouders in de Randstad. Dan ben ik altijd weer blij dat we terug zijn in onze provincie. Hier lijkt het dan wel uitgestorven, terwijl alle voorzie ningen toch dichtbij zijn in Nieu- werkerk en Zierikzee." Lezers helpen lezers Het is voor Heleen en André Lokker een project van zes jaar geweest. De nieuwe theetuin naast hun huis aan de Zaagmolendijk in Nieuw- en Sint Joosland. De schuur van een dorpsgenoot op een terrein naast hun woning werd overgenomen en aangepakt. ,,Ik ben een klusser. Altijd bezig. Kan slecht stilzitten", vertelt Heleen. Ze werkt in het dagelijkse leven voor de gemeente Vlissingen en haar man voor de Provincie Zee land. ,,Wij zijn geen luie ambtena ren", grapt ze. Op hobbybasis wilde ze van de schuur een 'eigen paradijsje' ma ken. ,,Creatief bezig zijn is een uit laatklep voor mij. Bij ons huis met men, reageerde mijn man. Onze theetuin is aan het opstarten. We zijn inmiddels open, de vergun- ning is geregeld en we verwachten toch wel wat mensen. Dorpsbe woners reageren positief." zicht op de landerijen is er so wieso altijd aanloop van vrienden en bekenden. Leuk om mensen om ons heen te hebben. Toen onze wens voor een nieuwe theetuin ter sprake kwam heeft een vriendin een oproep in de rubriek Lezers helpen Lezers gezet. Op het open terrein is relatief weinig schaduw. Vandaar dat we parasols wilden hebben. Nieuwe vonden we niets, wij zijn van het recyclen. Spullen een tweede leven geven." De oproep leverde één reactie op van een vrouw uit Oost-Souburg. Die had in haar schuurtje een tweedehands parasol staan. He- leen erheen. Kwam ze ook terug met een auto vol oude theebussen. ,,Wat heb jij nou weer meegeno- woensdag 11 augustus 2021 Yoran van Kan Geboren: 2 februari 2007 Woont met: vader, moeder en broertje Ivan (11) Huisdieren: twee katten; Scubbie en Snoopie School: gaat na de zomerva kantie beginnen aan vwo 3 Bijbaantje: medewerker bij Vijverspeciaalzaak 't Groene Kikkertje Verliefd: nee 'Ik wil later piloot worden, op een traumahelikopter' Gerrit van Loon Wie ben je? Heb je naast gamen andere inte resses? De vrijwillige brandweer, vertel! Wil je later verder in het brand- weerwerk? Yoran van Kan zit ook bij de jeugdbrandweer in Dreischor. foto marieke mandemaker Wat goed. Waar komt de inte resse voor vliegen vandaan? Pak je met de vakantie ook het vliegtuig? Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Heleen Lokker uit Nieuw- en Sint Joosland die gebruikte parasols zocht voor haar nieuwe theetuin. Gerrit van Loon Nieuw- en Sint Joosland Heleen in haar theetuin. „Creatief bezig zijn is een uitlaatklep voor mij.'' foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42