ChristenUnie wil harde aanpak van overspannen woningmarkt 90 uur taakstraf voor dodelijk ongeluk Dow 9 ,,Wij maken deel uit van een vitale en kritieke industrie. Wij leveren bouwstenen voor duizenden con sumptiegoederen waarvan vele CO2-reducerende voordelen bie den. We willen die producten blij ven leveren en onze decennia lange inzet voor duurzaamheid versterken. We moeten en willen de manier waarop we die produc ten maken aanpassen om de kli maatverandering te helpen aan pakken. Recent hebben we een routekaart gepresenteerd om de ,,ZMf is dagelijks bezig met kli maatverandering en biodiversiteit. Bijvoorbeeld als aanjager van duurzame initiatieven. Wij zijn ook beschermers van de gezonde leefomgeving. Zeeland heeft kwetsbare natuur en wateren. Als dat in het geding komt gaan wij daar echt voor staan." ,,Om ons vernietigende systeem te doorbreken zijn soms kleine ver anderingen nodig, soms radicale koerswijzigingen. Verandering vinden mensen vaak lastig. Het urgentiebesef lijkt nu wel te zijn ingedaald. Maar als we er iets voor moeten laten of als het ons geld kost, is het ineens een ander ge sprek. Natuurlijk mag het het businessmodel niet hard geraakt worden, maar vergeet niet: de kos ten van natuurrampen als die van de laatste tijd zijn ook gigantisch. Het gaat om het grote geheel en dat is meteen ook een van de grootste hindernissen; het lukt niet iedereen om boven het eigen belang uit te stijgen en in het be lang van de maatschappij te den ken." huidige CO2-uitstoot van onze ac tiviteiten in Terneuzen tegen 2030 met meer dan 40 procent te ver minderen, op weg naar netto CO2- neutraliteit tegen 2050. Zo onder steunen wij het Nederlandse Kli maatakkoord. In Terneuzen willen we de onmisbare bouwstoffen op een groene manier maken. De ontwikkeling van producten be gint bij duurzaamheid. Er gebeurt al veel. We gaan door renovatieprojecten zoals in de Goese Polder. Hier krijgen 194 wo ningen een nieuwe, isolerende ge vel, een warmteterugwinventila- tiesysteem en twaalf zonnepane len." ,,Onze nieuwbouwwoningen worden sinds twee jaar volledig gasloos en nul-op-de meter ge bouwd. We hebben zonnepanelen aangebracht en we hebben deelge nomen aan diverse experimenten. Denk aan de ijsbufferwoningen in Goes (woningen verwarmd met ijs), de biobased-gerenoveerde woningen in Kruiningen of de cir culaire nieuwbouwwoning in Wolphaartsdijk. We stimuleren dat bewoners zo min mogelijk te gels in hun tuin hebben, onder steunen groene buurtinitiatieven en maken beleid om klimaatadap tatie te bevorderen. Een 'klimaat- toets' is standaard onderdeel van onze plannen." ,,Met goede voorlichting willen we nóg meer aandacht besteden aan gedrag. Iemand kan in een zeer energiezuinige woning wonen, maar dan moet de bewoner wel weten hoe de woning te gebrui ken. Door ramen en deuren open te zetten als de woning in de zo mer wordt gekoeld, verbruikt de woning juist meer energie dan no dig is. Tot slot blijft de verhuur derheffing een enorme uitdaging. Gemiddeld dragen wij 7,5 miljoen euro per jaar aan het Rijk af. Daar van kunnen we elk jaar 3.400 wo ningen met zes zonnepanelen uit rusten. Onlangs hebben we opge roepen om de verhuurderheffing af te schaffen." IRA VON HARRAS, ZMF ,,Klimaatverandering moet een topprioriteit worden voor het met het ontwikkelen en optimali seren van baanbrekende technolo gieën. Een voorbeeld is de samen werking van Dow met Shell om de fornuizen in de ethyleen-stoom- krakers te elektrificeren. Dit kan de CO2-uitstoot van een van de kernprocessen van de chemische industrie aanzienlijk verlagen. Alleen door samenwerking van industrie, de academische wereld, overheid en anderen kunnen we het tij van de klimaatverandering keren. Mooi voorbeeld is in het sa menwerkingsverband Smart Delta Resources waarin de Zeeuwse in dustrie is verenigd. De energietransitie vereist grote hoeveelheden CO2-vrije energie en een passende infrastructuur. Sa menwerking tussen overheid en bedrijfsleven is daarbij essentieel. PETER BEVERS, BESTUURDER BEVELAND WONEN „Verduurzamen van ons wo- ningbezit is de belangrijkste opgave uit dit klimaatrapport. Jaren geleden hebben we onszelf het doel gesteld dat onze circa 12.000 woningen in 2050 volledig gasloos zijn. Dit bespaart 12,5 miljoen ku bieke meter gas. Er valt nog winst te behalen door ons nog meer te richten op circulair/recyclebaar bouwen. Te gengaan van verspilling, gebruik van natuurlijke materialen en her gebruik maken dat we minder be roep hoeven te doen op niet her nieuwbare grondstoffen. Dit leidt tot minder afval. We gaan de komende vier jaar circa vijfduizend bestaande wo ningen aanpakken, variërend van kleine ingrepen zoals het aanbren gen van isolatie, tot grootschalige Ook in Zeeland dreigen huizen zo zachtjes aan onbetaalbaar te wor den. De prijzen stegen afgelopen kwartaal met gemiddeld 18,2 pro cent ten opzichte van een jaar gele den. Boven de Westerschelde (de Zeeuwse eilanden) is de gemiddelde verkoopprijs nu 334.000 euro, In Zeeuws-Vlaanderen 241.000 euro. Naar aanleiding van een artikel hier over in de PZC heeft de Statenfractie van de CU vragen gesteld aan het da gelijks provinciebestuur. Onlangs is de Zeeuwse woon agenda vastgesteld. Op langere ter mijn gaat die zeker zijn vruchten af werpen, denkt de CU, maar de hui dige situatie is zo nijpend dat ook maatregelen nodig zijn die direct ef fect hebben. Statenleden Jan Henk Verburg en Lars Jacobusse noemen er drie. Betaalbare woningen zijn wellicht te vinden als gekeken wordt naar va kantieparken die minder in trek zijn. Net als winkelpanden die worden verbouwd, zouden ook vakantie huisjes een woonbestemming kun nen krijgen. Elders in Nederland ge beurt dat al. De CU wil maatregelen tegen speculanten die woningen be wust leeg laten staan. Een leeg standsbelasting zou dat mogelijk ontmoedigen. Een zelfbewonings- plicht kan ook een middel zijn tegen huisjesmelkers. Uit statistieken blijkt dat huishou dens steeds kleiner worden. Het kan daardoor interessant zijn huizen te splitsen, bijvoorbeeld per etage. Nu stuit dat vaak op bezwaren van de gemeente of een hypotheekver strekker. Verburg en Jacobusse vra gen of de provincie kan helpen de drempel hiervoor te verlagen. BREDA Een 53-jarige bestuurder uit Mijdrecht heeft 90 uur taak straf gekregen, omdat door zijn schuld een ongeluk ontstond op het fabrieksterrein van Dow in Terneuzen. Daarbij werd een 63- jarige Rotterdamse gedood. De rechtbank in Breda legde ook een voorwaardelijk rijverbod op van een jaar. De man uit Mijdrecht reed sa men met drie andere combinaties achteruit. Omdat dat gevaarlijk was, deden ze dat in konvooi, waarbij alle bestuurders via porto foons met elkaar in contact ston den. Op een zeker moment moest de verdachte steken, waardoor hij een gat liet vallen. Daardoor reed hij 111 seconden achter het kon vooi. Omdat de man gewoon achter uit bleef rijden, zonder zijn colle ga's te waarschuwen, vindt de rechtbank hem schuldig aan het ongeluk. Doordat de vrouw stond te kijken naar de eerste twee grote wagens, had ze niet in de gaten dat achter haar nog een grote wagen aankwam. De verdachte had de vrouw door de grote dode hoek ook niet gezien. Voor de 63-jarige Rotterdamse was de klus bij Dow zo'n beetje de laatste die ze in haar werkzame le ven zou doen. Daarna zou ze ver vroegd met pensioen gaan. Zo ver kwam het niet. nieuwe kabinet en lokale overhe den. Dat vraagt radicale sys teemveran deringen. Uitstoot en vervuiling moeten stop pen, er moet meer ruimte komen voor natuur. Consumenten, bur gers, overheden en bedrijven moe ten hun eigen verantwoordelijk heid nemen en keuzes maken. Stop met verantwoordelijkheden afschuiven, of wachten tot dingen makkelijker worden, met oever loos met elkaar discussiëren over het hoe. Werk slim en constructief samen, zodat je snel resultaat boekt." woensdag 11 augustus 2021 GO tegen code rood voor klimaat? Wat kunnen jullie zelf doen of gaan jullie zelf doen? Waar loop je tegenaan bij het uitvoeren van je ambities? Wat kan Dow nu al zelf doen? Wat doet de woningstichting nu al? Waar loopt een woningstichting nog tegen aan? Wat moet er naar jullie mening als eerste gebeuren? Waar loopt Dow tegenaan? Wat is het eerste wat moet ge beuren? Starterswoningen op vakantie parken, een leegstandsbelasting en splitsing van bestaande hui zen. De ChristenUnie stelt onor thodoxe maatregelen voor om op korte termijn meer mensen in Zeeland aan een woning te hel pen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41