Fabeltjes over het jacobskruiskruid 8 ZEELAND KLIMAATRAPPORT VERENIGDE NATIES 'Code rood voor de mensheid', is de korte samenvatting van het VN-klimaatrapport. Volgens het internationale klimaatpanel IPCC kunnen drastische ingrepen niet wachten. Wat kunnen we in onze provincie zelf doen? We vroegen het vijf belanghebbenden. Middelburger en wo ningeigenaar Cees Kouwenberg wil meer ondersteuning van de overheid bij het verduurzamen van woningen. Als er één bedrijfstak is die direct te maken heeft met klimaatveran dering is het de land- en tuin bouw. Volgens ZLTO-voorman Jo ris Baecke uit Nieuw-Namen is de landbouw een deel van de oplos sing. Woningbouwstichtingen staan voor de immense taak om tienduizenden woningen energie zuinig te maken. Peter Bevers ver telt hoe ver Beveland Wonen hier mee is. Ira von Harras van de Zeeuwse Milieufederatie roept ie dereen op zijn verantwoordelijk heid te nemen. Ze ervaart het kli maatrapport als een steun in de rug. CEES KOUWENBERG, EIGENAAR APPARTEMENT ,,De overheid moet huiseigenaren beter ondersteunen bij het ver duurzamen. Denk aan subsidies, financiering, informatie over re gelgeving. Het is heel moeilijk daar je weg in te vinden, heb ik er varen. Misschien ligt het aan mijn leeftijd: ik ben 81. Wellicht is het voor jongeren eenvoudiger om al les uit te zoeken. Aan de andere kant, er zijn genoeg ouderen die voor dezelfde opgave staan. Mis schien kunnen gemeenten hier voor een loket inrichten." ,,Ik zit in een VVE, Vereniging Van Eigenaren. Twee jaar geleden heb ben we zonnepanelen laten leg gen, mede omwille van het milieu. In de gemeenschappelijke ruimtes zijn alle lampen vervangen door energiezuinige led-lampen met bewegingssensors. In 2014 zijn er energiezuinige cv-ketels gekomen. Als we nu voor de keus stonden, hadden we waarschijnlijk naar al ternatieven gekeken, zoals warm tepompen. Nu is het tijd voor nieuwe kozijnen. Er zit al dubbel glas in, maar wat er voor in de plaats komt isoleert nog veel beter. ,,Verduurzamen is duur. Wij heb ben er een lening voor moeten af sluiten, als VVE. Het zou goed zijn als de overheid mensen in staat stelt tegen gunstige voorwaarden leningen af te sluiten voor ver duurzaming." JORIS BAECKE ZLTO ,,Als land- en tuinbouw ver keren wij in de unieke si tuatie dat we CO2 kunnen vastleggen. Dat onderscheidt ons van alle andere sectoren. Nu beta len bedrijven voor het planten van bomen aan de andere kant van de wereld. Maar die compensatie van CO2-uitstoot kan ook dicht bij huis gebeuren. Carbonfarming of wel 'koolstof boeren' wordt dat ge- noemd. Als je over grote opper vlakte iets meer organische stof in de bodem opslaat zou dat een gi gantisch opslag van CO2 beteke nen. We hebben nu de bedrijven nodig die via Zeeuwse boeren hun CO2-uitstoot vast willen leggen." ,,We hebben al meer boeren die geïnteresseerd zijn dan CO2-uit- stoters die willen vast leggen. Het is natuurlijk beter om van hon- derd bedrijven gegevens te verza melen over het effect van carbon farming dan van vijftien. Want een bedrijf dat een akkerbouwer, fruitteler of veehouder wil betalen voor de compensatie van uitstoot vraagt wel harde cijfers." „Carbonfarming grijpt wel in op de dagelijkse landbouwpraktijk. Om een voorbeeld te noemen. Als je gaat ploegen of eggen komt juist CO2 vrij. Het is zoeken naar een balans tussen voedsel produ ceren en zo min mogelijk roeren in de bodem. Door de grond minder diep te bewerken en meer groen- bemesters te zaaien, kan een boer per hectare één tot twee ton van het broeikasgas C02 in de bodem vasthouden." DOW BENELUX NATUURJOURNAAL Hiep, hiep, hoeraaaa.no toire natuurhaters hebben weer een nieuwe vijand ontdekt. Het gaat om het levensge vaarlijke jacobskruiskruid, waar aan jaarlijks enorme massa's die ren sterven. Ook bijen gaan er aan dood, en zelfs voor mensen die het kruid plukken is dat niet zonder gevaar. Maar die eigenwijze natuurbe schermers wijzen liever naar on schuldige bestrijdingsmiddelen (landbouwgif) als het om bijen- sterfte gaat. Als die onverantwoor delijke natuurbeschermers dit gif tige kruid 25 jaar geleden niet in Nederland geïntroduceerd hadden had je helemaal geen bijensterfte en werden de levens van duizen den onschuldige koeien en paar den gespaard. Het wordt tijd om dat gevaarlijke plantje te bestrij den; desnoods met vergif. Je zou daarvoor bijvoorbeeld onschul dige middeltjes als round-up kun nen gebruiken. Er wordt over jacobskruiskruid zo veel onzin verteld dat het bijna overbodig is om het te bestrijden, en dat geldt zowel voor die onzin als voor het plantje zelve. Jacobs kruiskruid kwam hier al eeuwen geleden volop voor. Zo'n 50 jaar geleden had mijn vader jarenlang paarden in een wei waar heel veel jacobskruiskruid groeide, zonder dat er ooit één probleem was. Ove rigens ook nog wel vermeldens waard: in het verwante bezem- kruidkruid, dat ook op heel veel plaatsen voorkomt, zitten dezelfde gifstoffen, maar die plant wordt niet herkend en dus gewoon met rust gelaten en dat levert nooit problemen op. Royal GD, de vroegere gezond heidsdienst voor dieren, doet jaar lijks zo'n 5 miljoen onderzoeken. Daar zijn de laatste jaren enkele verdachte gevallen bij paarden ge constateerd, maar geen enkel geval werd bewezen. Op één geval na werden al jarenlang geen vergif tigde runderen gevonden. Het lijkt dus met het gevaar nogal mee te vallen. Over één ding zijn vriend en vijand het eens. Als je veel ja- cobskruiskruid in het hooi hebt kan dat bij langdurig gebruik echt problemen geven. Niet als er eens een enkel plantje tussen zit. Maar de vraag is gerechtvaardigd waarom er zulke hysterische ver halen over jacobskruiskruid ver teld worden. Het in 2007 geopende meldpunt waar ziekten en sterfte door jacobskruiskruid gemeld konden worden, is bij gebrek aan meldingen allang gesloten. Ander- zijds is het een heel waarde volle plant waarop tal van min of meer gespeciali seerde dieren voorkomen. Naast de be kende zebra rupsen en de prachtige sint jacobs- vlinder, onder meer de duinzijde- bij, de kruiskruidzandbij, de kruiskruidnysius, de gevlekte en de gebandeerde kruiskruidboor- vlieg en nog tal van andere soor ten. Alle reden dus om genuan ceerd naar het jacobskruiskruid te kijken en allerlei indianenverha len niet zomaar te geloven. woensdag 11 augustus 2021 GO Wat kunnen Zeeuwen zelf doen Theo Giele Ondine van der Vleuten Middelburg Wat moet er naar uw mening als eerste gebeuren? Wat doet u er zelf aan? Wat is de grootste hindernis waar u tegenaan loopt? Wat is het eerste wat moet ge beuren? Cees Kou wenberg op zijn flat met zonnepanelen in Middelburg. FOTO DIRK-JAN GJEL- TEMA Wat kunnen bedrijven nu al zelf doen? Waar loop je tegenaan als je maatregelen wilt nemen? Wat is het eerste wat moet ge beuren? Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40