Rijtoer op Prinsjesdag gaat ook dit jaar niet door NIEUWS 3 Valkenburg is weer open. Ruim drie weken na de watersnood likt het stadscentrum nog steeds zijn wonden, maar toeristen keren terug. „Voel je niet bezwaard en kom. We hebben het nodig.'' Lilian Melleney helpt een klant bij het uitzoeken van een nieuwe tas. De eigenaar van boetiek Fifteen Living Brocante in hartje Val kenburg is blij dat het centrum sinds gisteren helemaal is vrijge geven. ,,Het zorgt voor meer aan loop. Mijn winkel was al sinds 28 juli open, maar klanten moesten een omweg maken om hier te ko men. Dat is nu voorbij.'' De Kleine Geul splitst zich in Valkenburg in tweeën. In het ge- bied tussen de twee riviertjes be vindt zich de lifestylewinkel van Melleney. ,,We zitten hier als het ware op een eiland en kregen het water van twee kanten binnen. De kelder is ondergelopen en hier in de winkel stond het water zeker 10 centimeter hoog. Sommige col lega's zijn helaas nog niet open. Je kunt nog zoveel opruimen en schoonmaken, het water is overal in getrokken en juist het droog- proces duurt lang. Zeker bij de panden die zijn opgetrokken uit mergelsteen'', vertelt de onderne mer. ,,Ik heb geluk dat onze vloe- ren van marmer zijn en niet van hout, anders had ik veel meer moeten vervangen.'' Dubbele ramp Melleney is blij dat de laatste hek ken die een deel van het centrum afsloten, door de gemeente zijn weggehaald. Toch is Valkenburg nog lang niet de oude. Ze somt een rij horecazaken en winkels op die de deuren nog gesloten hebben. ,,Zeker in deze hoek is het nog niet optimaal. Gelukkig zijn mijn buurtjes zoals de juwelier en de bakker wel weer open. Elke dag komen er zaken bij die het bordje 'geopend' en dus ook de vlag kun nen ophangen. Dat is geweldig nieuws, want het zou een dubbele ramp zijn als je de hele zomerva kantie zou moeten skippen. We moeten het hebben van het toe- risme. En niet van de ramptoeris ten die we de eerste dagen hebben gezien. Dat vond ik het heftigste om mee te maken. Dat je besluit om naar het leed van anderen te komen kijken, hoe bedenk je dat?'' Elke dag komen er zaken bij die het bordje 'geopend' kunnen ophangen Melleney hoopt dat veel mensen haar Valkenburg weer weten te vinden. ,,Sommigen voelden zich bezwaard om te komen, maar dat hoeft echt niet langer. Ik roep ie dereen op weer naar ons mooie stadje te komen en te genieten.'' Dat toeristen de gang naar Zuid Limburg weer weten te vinden, merkt ook Lars Dorren, eigenaar van hotel Riche en voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Valkenburg aan de Geul. Dorren was gisteren bijna continu gasten aan het inchecken. ,,We zijn nu helemaal volgeboekt. Dit is ook de periode waar we het van moeten hebben.'' Ellende Uit een inventarisatie van de ge meente blijkt dat in Valkenburg 270 horecazaken en 180 winkels waterschade hebben geleden. Dor ren schat dat ongeveer 70 procent inmiddels weer open is. ,,Het gaat rap, zeker nu alle straten weer zijn vrijgegeven. Het is ongekend hoe hard iedereen heeft gewerkt om dit voor elkaar te krijgen. Oprui men, schoonmaken, opnieuw in richten. Het water heeft veel el lende gebracht, maar ook voor enorme verbondenheid gezorgd. Er kwamen mensen ons hotel bin nenlopen met enveloppen met geld voor ondernemers die het hardst waren getroffen. Ik krijg weer kippenvel als ik daaraan te rugdenk.'' Toch zullen sommige onderne mers nog maanden moeten wach ten voordat ook zij weer gasten en klanten kunnen ontvangen. Zoals hotel Botterweck, dat pal aan de Geul ligt. ,,We hopen met Kerst mis de deuren te kunnen openen, maar dat is misschien een te opti mistisch scenario. Het gebouw be staat bijna volledig uit mergel, dat zuigt het water helemaal op. Hier door duurt het heel lang voordat alles weer droog is'', aldus Cindy Backhuis. Het herstel van Valkenburg na de overstroming van de Geul duurt volgens burgemeester Daan Prevoo dan ook langer dan voor zien. Pas in de loop van volgend jaar zal Valkenburg volgens hem weer zijn zoals het was. Zo'n 2300 woningen zijn beschadigd of ver vuild geraakt, 700 huishoudens mogen hun huis nog niet in. Zij zouden allemaal een nieuw onder komen hebben gevonden. Volgens Prevoo is er 200 miljoen euro aan materiële schade en 200 miljoen euro bedrijfsschade door het gemis aan inkomsten. De koning houdt de troonrede, net als vorig jaar, in de Grote of Sint- Jacobskerk in Den Haag en niet in de Ridderzaal. De kerk is groter, waardoor er meer mensen aanwe zig kunnen zijn. Dit jaar zijn zo'n 250 mensen welkom. Prinsjesdag is dit keer op 21 sep tember. Formeel is het de Ver- enigde Vergadering van de Staten- Generaal. Dat betekent dat volgens de grondwet alle 225 leden van de Eerste en de Tweede Kamer erbij aanwezig moeten kunnen zijn. Dat gebeurt al meer dan honderd jaar steevast in de Ridderzaal, tot het coronavirus daar vorig jaar veran dering in bracht. De plannen voor Prinsjesdag zijn gewijzigd door de voorzitter van de bijeenkomst, Eerste Kamervoorzit ter Jan Anthonie Bruijn, in samen spraak met Tweede Kamervoorzit ter Vera Bergkamp, de koning, demissionair minister Ank Bijle- veld (Defensie) en de burgemeester van Den Haag Jan van Zanen. Er zal minder militair ceremonieel zijn. Het gebied is afgesloten, dus er is voor bezoekers weinig te zien. De organisatie zegt dat mensen de dag beter op televisie kunnen volgen. De Gouden Koets, waarmee de koning en zijn voorgangers jaren lang op Prinsjesdag van het paleis naar het Binnenhof reden, is na een renovatie nog altijd te zien in het Amsterdam Museum. Als de rijtoer wel was doorgegaan, zouden de ko ning en de koningin in de Glazen Koets hebben gezeten. Corona Na vier dagen van dalingen is het aantal nieuwe coronabesmettingen iets toegenomen. Tussen maandag en gisterochtend zijn 2204 posi tieve coronatests geregistreerd bij het Rijksinstituut voor Volksge- zondheid en Milieu (RIVM), 145 meer dan maandag. Vergeleken met vorige week dinsdag bleef het aan tal nieuwe gevallen vrijwel gelijk. De afgelopen zeven dagen regis treerde het RIVM 18.048 positieve tests. Dat is gemiddeld 2578 nieuwe gevallen per dag. Dat gemiddelde is al tijden aan het afnemen. Vorige week kwam dit getal nog uit op bijna 3000. Volgens het RIVM zijn er het af gelopen etmaal zeven sterfgevallen door corona gemeld. Dat wil niet zeggen dat deze mensen de afgelo pen 24 uur zijn overleden. Als een coronapatiënt overlijdt, wordt dit soms pas na een tijdje doorgegeven. Maandag werd het overlijden van twee personen geregistreerd. woensdag 11 augustus 2021 )TO MAR( Opdrogend Valkenburg smacht naar toeristen Sanne Schelfaut Valkenburg - Lilian Melleney, ondernemer Koning Willem-Alexander en koningin Maxima rijden ook dit jaar niet met een koets door Den Haag op Prinsjesdag. Van wege de coronamaatregelen gaat de rijtoer niet door, net als vorig jaar. ANP Den Haag Prinsjesdag in 2019: toen reed koning Willem-Alexander wel door Den Haag. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3