WL I mi 4 VROUWENPOLDER REKWISIETEN VERZAMELAAR ZIJN TE ZIEN IN KLASSIEKERS^ Vroeger zat Ad Petiet nog weleens op het puntje van zijn stoel als hij een film zat te kijken. Ja, die koffer was van hem! En die bierton! Tegenwoordig wordt hij er niet meer warm of koud van. ,,Bij De Slag om de Scheldeheb ik gewoon echt naar de film zitten kijken. Dat had ook wel wat." Award voor De Slag om de Schelde f ietje Bell... Sonny M ^^^^^Boy... Vlaamse Vel den... Zwartboek..." Als Ad Petiet (70) over zijn volge stouwde zolder loopt, trekt hij zo een blik filmklassiekers open. De spullen die Petiet de afgelopen de cennia heeft verzameld, zijn in tal loze films, series, commercials of zelfs etalages gebruikt. ,,Welke films? J e kunt beter vragen welke films met." Hij zegt het zonder knipoog. Want Petiet, geboren en getogen Middelburger, heeft een bijzon dere verzameling. Er zijn natuur lijk wel meer rekwisietenbedrij- ven, maar de meeste hebben al leen wapens of uniformen. Petiet heeft alles. Tientallen fietsen, soms nog met uitrusting aan de stang gebonden, lampen, klokken, houten kisten, dropautomaten, groene PTT-telefooncellen en rek ken vol huisraad - zeventiende eeuw, achttiende eeuw, negen tiende eeuw, noem maar op. Voor Petiet is geen tijdperk te gek. Het begon allemaal met auto's, hijskranen en een bulldozer die Petiet als 18-jarige langs de kant van de weg zag staan. „Restanten uit de oorlog, die de meeste men sen uit de weg wilden ruimen. Ik was zo ongeveer de enige die er de waarde van inzag. Ik vond dat die spullen moesten worden bewaard voor het nageslacht, misschien wel in een museum. Ik huurde voor een paar centen een opslag en heb de boel daar neergezet." Puur als hobby, want Petiet deed de lts en belandde via zijn schoonvader achter het stuur van de streekbus. ,,Mijn schoonvader vond het allemaal maar niks, die ouwe zooi. Kom maar bij mij wer ken, zei hij, dan heb je een beetje vastigheid. Dus dat deed ik. Ik heb veertig jaar bij het streekvervoer gezeten." Kokindjes als klinknagels Ondertussen groeide de verzame ling door. En toen belde de KRO. ,,Ze gingen een serie maken over een brug aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog. Of ik kon Zie ik die Franse film, zeg ik: verrek, die vent loopt met mijn kist op zijn nek helpen. Nou, ik had twee hijskra nen en van die keten. En houten kruiwagens en al. Dus ja, dat kon ik wel. Ik heb toen twee maanden op die set rondgezworven. Meege holpen die brug te bouwen, van hout en kokindjes. Die dropjes, ja. Die gebruikten we als klinknagels. Het was fantastisch." Toen was de beer los. Want als ze je in Hilversum eenmaal weten te vinden, komen ze allemaal. ,,Op 4 mei heb je 's avonds natuurlijk altijd die oorlogsfilms op televisie. Op een gegeven moment zei ik te gen mijn vrouw: ik ga niet meer kijken hoor, ik ga wat anders doen. Mooi, zegt ze, dan kan ik iets op de Fransman kijken. Loop ik even la ter de kamer binnen, zie ik die Franse film, zeg ik: verrek, die vent loopt met mijn kist op zijn nek. En even later zag ik mijn fiets! Keek ik even in mijn computer en jawel hoor, die film had ik ook ooit ge daan." Kapitein Zeppos Een van de laatste films waar Pe tiet aan meewerkte, was De Slag om de Schelde. In bioscoop Cinecity zag hij al zijn rekwisieten voorbij komen. ,,Maar eerlijk gezegd vie len ze me niet eens meer op. Ik heb een punt bereikt dat ik ge woon naar de film zit te kijken. Dat heeft ook wel wat hoor." Nu weer lopen er Vlaamse de corbouwers in en uit voor de film Kapitein Zeppos. „Aardige jongens, echt. En het lijkt ook wel of de films mooier worden, naarmate je zuidelijker komt. Ze bevatten meer emotie. Het spettert. Maar de film waar ik de mooiste herinne ringen aan bewaar, is De Tweeling van Tessa de Loo. Zo'n mooi ver haal. Zo'n mooie sfeer. En tenmin ste niet zo'n eigenwijze regisseur." Een vleugje romantiek Waarom zoveel films tegenwoor dig een vintage setting hebben? Petiet snapt het wel. ,,Dat is toch een vleugje romantiek. Verhalen van vroeger worden steeds mooier, ook in je eigen belevings wereld. Toevallig heb ik er alle de corstukken bij." En dat allemaal in Vrouwenpol der. Daar blijft het voorlopig ook, want aan stoppen denkt Petiet niet. ,,Als je gaat nadenken, dan nadert het einde. Met dit soort mensen deze avonturen beleven, houdt me jong. Na 35 jaar ben ik nog altijd heel blij dat ik dit ben gaan doen." IN DE PRIJZEN woensdag 11 augustus 2021 GO Ad Petiet kleedt films aan: 'Welke? Zeg maar: welke niet' Wendy Wagenmakers Vrouwenpolder Ad Petiet bij een van zijn pronkstukken, die inmiddels al in vele films voorbij is gekomen. fotos dirkjan gjeltema M Ad Petiet met de wagen die in De Slag om de Schelde is gebruikt. -Ad Petiet De Slag om de Schelde is de eerste Nederlandse film die dit jaar de Platina Film Award heeft gekregen. Dat betekent dat meer dan 400.000 mensen de film heb ben gezien. De Slag om de Schelde is op dit moment nog steeds in de bioscopen te zien in Vlissingen, Goes, Oostburg, Hulst, Terneuzen en Zierikzee. De Slag om de Schelde speelt zich af in november 1944 wan neer op Walcheren tienduizen den geallieerden en Duitsers tegen elkaar vechten. De Platina Film Award is een initiatief van het Nederlands Film Festival. Een film die 100.000 bezoekers trekt krijgt een Gouden Award en wie meer dan één miljoen kaartjes verkoopt krijgt een diamanten onderscheiding. Kijk op de site bij /video De rekwisieten van Ad Petiet gebruikt in films

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36