S? Niet de markt maar de mens regeert Vijfde arrestatie voor geweld op Schouwen Bloemen 2 Hoeveel gedoe is het om op vakantie gaan in het buitenland? Nou, het valt best mee, vertellen Arnoud, Guus, Bart, Frits, Henk en Lisette. Maar Tonny liep vast op Cyprus. CORONA ZEEUWEN OP VAKANTIE Commentaar Je kon er op wachten. Op het definitief uitsterven van de plofkip. Nu Boni als laatste over de streep is, hebben alle supermarktconcerns in Nederland beloofd om uiterlijk in 2023 kippen in de schappen te leggen met ten minste één Beter Leven-ster. Dat is een succes voor de stichting Wakker Dier, die al bijna tien jaar actie voert tegen kippenleed. De be slissing van de supermarkten heeft grote consequenties voor pluimveehouders. Ze moeten hun kippen meer ruimte geven, daglicht en een langer leven. Dat kost geld. De consument zal het dus merken. Er komt een einde aan lage stuntprijzen. Het lijkt vaak vechten tegen de bierkaai. Een klein groepje mensen dat besluit om de plofkip in de ban te doen. Voortaan alleen nog biologisch vlees wil eten. Of vegetariër wordt. Door de goegemeente worden ze lange tijd meewarig bekeken. Zulk verzet is toch alleen symbolisch, bedoeld om het eigen gewe ten te sussen. Niets is minder waar, blijkt nu. Niet de markt maar de mens regeert. Omdat die bepaalt hoe de markt eruit ziet. Door het ene product te boycotten en het andere te eisen. De supermarkten en de pluimveebedrijven zullen best goede bedoelingen hebben, maar het is toch echt de rekenmachine die hun beslissingen stuurt. Bewust eten, duurzaamheid en dierveiligheid zijn de trend geworden, omdat genoeg individuen dat willen. Dan volgt de economie vanzelf. Dat geldt voor hoe we omgaan met voedsel en - al durven we dat nog nauwelijks te geloven - ook met het klimaat. Bewust eten en dierveiligheid zijn de trend geworden omdat genoeg individuen dat willen Schouwen-Duiveland werd vorige week opgeschrikt door meerdere flinke geweldsincidenten. De poli tie maakte in eerste instantie mel ding van vier gevallen, maar later deden nog meer mensen aangifte. Bij de politie zijn nu acht aangif ten van mishandeling gedaan, en twee van een beroving van een fiets. Die vonden plaats tussen vrij dag 30 juli en donderdag 6 augus tus, in Scharendijke, Renesse en Burgh-Haamstede. De politie ver moedt dat de zaken verband hou- ALMANAK Een Goesenaar was samen met z'n dochter van 14 voor een be zoekje onderweg naar z'n ou ders in Brabant toen hij onder weg moest tanken. Bij het bin nengaan van de tankshop liep hij langs de bloemen. 'Kom', dacht-ie. 'Laat ik eens een rui kertje meenemen voor mijn den met elkaar, maar onderzoekt dat nog. De politie arresteerde zaterdag al drie jongeren uit Schiedam en Vlaardingen. Maandag kwam daar Bij de politie zijn nu acht aangiften van mishandeling gedaan een inwoner van Abbenbroek bij. De 17-jarige Tholenaar werd gister ochtend opgepakt in zijn woning, laat de politie weten. De politie vraagt getuigen en mensen die ook slachtoffer zijn ge worden nog steeds om zich te mel den. Ook wie (camera)beelden heeft, wordt gevraagd die te delen met de politie. moeder.' Goedbedoeld, maar niet van enig egoïsme gespeend. 'Dan kom ik weer in een goed blaadje', dacht hij. Daar dacht z'n tienerdochter duidelijk an ders over. 'Ze zijn niet heel le lijk, toch, voor een boeketje van de pomp?', zei ze toen haar oma de bloemen bekeek. Jongen (15) op kermis opgepakt met mes op zak Freek de Jonge opent expositie World Press Photo Cabaretier Freek de Jonge opent vrijdag 20 augustus de World Press Photo-tentoonstelling in De Oostkerk in Middel burg. Een dag later gaat de expositie open voor publiek. De tentoonstel ling, die duurt tot en met zondag 19 september, toont de belangrijkste en indrukwekkendste nieuwsfoto's van het jaar. Bezoek is dagelijks mo gelijk tussen 11.00 en 17.00 uur. Vorig jaar kwam de expositie ook al naar Middelburg. Toen verrichtte oud-premier Jan Peter Balkenende de officiële opening. THOLEN Amoureus recital in oude stadhuis Arnoud en Ilonka van Poepéle uit Vlissingen zitten bruin te bakken op camping Conca d'Oro. Aan het Lago Maggiore. ,,Het is hier 26 gra den en prima vol te houden!" Maar voor ze op het reis gaan, is het billen knijpen. „Italië was nog oranje, be paalde delen zelfs rood. Ook vlakbij waar wij zitten. Een week voor ver trek, ging alles naar geel en groen." Al zijn ze ermee nog niet op hun geliefde Italiaanse camping. ,,We doken in de wirwar van pcr-testen, vaccinaties en beperkingen. We zijn met zijn vijven en twee ervan hadden pas net de tweede vaccina tie gehad. We moesten dus ook goed kijken naar de eisen in België, Duitsland, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland." Met de CoronaCheck-app en ge printe versies van alle formulieren op zak gaan ze weg. ,,Geen files, maar ook nergens controles." In Ita lië zelf gaat alles gemoedelijk. ,,Zo- dra je naar een terras gaat, in een drukke straat komt of een evene ment bezoekt, is een mondkapje verplicht. Iedereen doet dat ook ge woon, in tegenstelling tot in Neder land. Maar ja, als je hem niet draagt, krijg je een boete van 240 euro." Quarantaine Als Bart (47) en Martine (49) met hun twee dochters een week of twee geleden naar Duitsland rij den, zijn de regels nog streng. Zij moeten eerst vijf dagen in quaran taine. Want Bart is weliswaar volle dig ingeënt, maar de rest van de fa milie nog niet. ,,We zeiden: we gaan en maken er gewoon iets van." De voorbereiding (negatieve co ronatest, inentingsbewijs, inreis- formulier) kost veel tijd. ,,We zijn rechtstreeks naar het huisje in Ber lijn gereden. De quarantaine was 'jammer', maar ook leuk. We heb ben koekjes gebakken, gelezen en in de tuin gezeten." Na de quarantaine doen de da mes van het gezin een gratis test bij één van de vele testplekken. ,,Om daarna als vanouds op ontdek kingstocht te gaan door Berlijn. Wel met de fiets om drukte te ver mijden en zelfstandig te zijn." In musea, winkels en andere drukke plekken draagt iedereen een mond kapje, verder nergens, vertelt Bart. ,,Nu zitten we in de buurt van Dres den en lijkt corona ver weg. Vrijwel geen toeristen, heerlijk weer en een prachtige omgeving. Echt een va kantiegevoel." Mondkapje Dat de situatie in Duitsland meer ontspannen is, dan pakweg een maand geleden, merken ook Henk (61) en Carin (58) van Beers. Zij biv akkeren in een huisje in Sauer- land. ,,Een maand geleden waren we ook in Duitsland en controleer den ze waar je kwam veel strenger of je getest of gevaccineerd was. Nu woensdag 11 augustus 2021 De politie heeft een vijfde arres tatie verricht naar aanleiding van de golf van geweld op Schouwen-Duiveland, vorige week. Het gaat om een 17-jarige jongen uit Tholen. Martijn de Koning Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl GOES Beveiligers hebben maandagavond op de kermis in Goes een 15-ja- rige jongen uit Sluis aan gehouden en overgedra gen aan de politie. Hij had een groot mes op zak. De jongen gedroeg zich volgens de politie opval lend en vervelend tijdens de kermis bij de Zeeland hallen. Dat was reden voor beveiligers om hem te controleren. Ze von den een mes in zijn tas. Dat is in beslag genomen. De jongen is naar het po litiebureau gebracht, waar zijn vader hem op mocht komen halen. Hij wordt later nog verhoord. MIDDELBURG Alice Gort-Switynk (so praan) en Elly van Mun ster (theorbe/gitaar), twee gerenommeerde musici, verzorgen zater dag om 15.30 uur een amoureus recital in het oude stadhuis van Tho len: Vrouw, van verliefd tot ontroostbaar in Barok en vroeg-Roman- tiek. Er worden profane en religieuze composi ties vertolkt van Dome- nico Zipoli, Henry Pur- cell en Mauro Giuliani. Stichting Anthonie Kel dermans Concerten ver zorgt dit concert met carillonbespeling na af loop. Reserveren via: jan.de.viet@gmail.com. Buitenland Jeffrey Kutterink Vlissingen Henk en Carin van Beers. Frits en Janneke Simons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34