Essen taksterfte Boom dreigt door essentaksterfte uit het landschap te verdwijnen SCHIMMELZIEKTE Veerse Bos. Vorig jaar moesten in Zierikzee essen tussen het zorgcen trum Borrendamme en het par keerterrein aan de Scheldestraat worden opgeruimd. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zijn al ver schillende essen noodgedwongen gekapt, zegt Leeftink. In het kustge bied tussen Vlissingen en Zoute- lande zijn twee jaar terug eveneens honderden zieke essen weggehaald. Waterschap Scheldestromen moest in 2017, verspreid over heel Zeeland, ook al de bijl in driehonderd essen zetten. De essentaksterfte grijpt om zich heen in Nederland. Lange tijd bleef Zeeland een gunstige uitzondering, maar volgens boswachter Karel Leeftink van Staatsbosbeheer houdt de schimmelziekte sinds een paar jaar ook huis in de Zeeuwse bosgebieden. De boom dreigt daar door langzaam maar zeker uit het landschap te verdwijnen. Leeftink: ,,We hebben al onze terreinen geïnspecteerd en helaas is het overgrote deel van de essenbo- men aangetast. In Rammekenshoek moeten daarom honderden essen worden gekapt. Waarschijnlijk be gint dat werk eind augustus. Het gaat daarbij om bomen langs wegen en paden en aan grenzen van perce len, die nu of op korte termijn ge vaar opleveren. Daarnaast moeten we ook abelen uit de bosrand aan de zeedijk verwijderen. Ze zijn ver zwakt. Regelmatig vallen takken op de dijk. Tijdens het karwei zullen bepaalde delen van het bos afgeslo ten worden voor publiek. De aan nemer zal dat met borden aange ven." Zeeuwse klei Zeeland telt bijna 4700 hectare bos, waarvan 184 hectare aan essen. Staatsbosbeheer ontfermt zich in totaal over 2200 hectare Zeeuws bos. Gemiddeld zijn de essen 20 tot 30 jaar oud. Ze zijn indertijd mas saal aangeplant om gekapte zieke iepen en kastanjes te vervangen, want de es is een inheemse boom die goed gedijt op de Zeeuwse klei. Hij kan ook redelijk wat zilt grond water verdragen. De essentaksterfte slaat hier en daar gaten in de bossen, want vier op de vijfbomen is ziek en overleeft het vermoedelijk niet. Leeftink: ,,Die ga ten vallen op plekken waar veel es sen bij elkaar staan, zoals in Ramme kenshoek. Uiteraard zullen we her planten. We hebben nog geen keuze gemaakt, maar het worden zeker loofbomen. Denk aan esdoorns, ei ken, kastanjes en misschien ook po pulieren. Tegelijkertijd zullen op die open plekken andere planten op bloeien omdat ze meer licht krijgen. Maar het zal 10 tot 15 jaar duren voor dat je op kapplaatsen weer een rede lijk bos terug hebt." Staatsbosbeheer spaart bij voor keur essenbomen die dieper in het bos staan. Essen zijn belangrijk voor het planten- en dierenleven. Zo'n honderd soorten planten, mossen en insecten zijn specifiek afhankelijk van de es. Roofvogels bouwen er hun nest in. Ook spech ten verblijven vaak in essenbomen. Veerse Bos Rammekenshoek is niet de enige plek waar Staatsbosbeheer de zaag in essen moet zetten. Eerder wer den zieke essen gekapt in het It woensdag 11 augustus 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Essentaksterfte is een agressieve schimmelziekte. De schimmel, het zogeheten vals essenvlieskelkje, komt oorspronkelijk uit Oost-Eu ropa en verspreidt zijn spo ren makkelijk door de lucht. Via het blad dringt de schim mel de takken en van daaruit de rest van de boom binnen. Jonge takken worden het eerst aangetast. Vlekjes op de bladeren zijn een eerste signaal dat een boom is be smet. Een dunner wordende kroon is een tweede aanwijzing. De schimmel verzwakt de boom en biedt zo andere organis men zoals de honingzwam de kans de boom met hun schim meldraden binnen te dringen. Zo wordt de es ook vanonder 'aangevallen'. Vaak legt de es het loodje, waardoor hij een gevaar vormt voor passanten. De boom kan plotseling om vallen. Er is nog geen remedie tegen de essentaksterfte ge vonden. Essenhout is sterk en veer krachtig en daardoor ideaal hout voor de meubelindustrie. Het bruikbare essenhout dat bij de kap vrijkomt, geeft Staatsbosbeheer het liefst een hoogwaardig tweede leven. Zo kunnen van gekapt essenhout tafelbladen wor den gemaakt. Is dat niet mo gelijk dan wordt het hout ge bruikt in de vezelplaatindu strie en als biogrondstof. Excursie Wie de essenbomen in het bos van Rammekenshoek wil bekijken, kan mee op excur sie. Staatsbosbeheer houdt vandaag een informatieve wandeling. Deelnemers moe ten zich om 19.00 uur verza melen op het parkeerterrein bij Rammekenshoek, net bui ten Ritthem. Staatsbosheer vraagt wandelaars zich vooraf aan te melden via: k.leeftink@staatsbosbeheer.nl Deze es in het bos van Rammekenshoek is aangetast en moet worden gekapt. fotos dirkjan gjeltema Weer moet de bijl honderden essen Staatsbosbeheer moet in Zee land honderden zieke en dode essen kappen. Bijna vier op de vijf essenbomen kampt met es sentaksterfte. Het bos van Ram- mekenshoek ontkomt binnen kort niet aan een kaalslag. ,,Zieke en dode bomen kunnen omvallen en op wandelaars be landen. Ze laten staan is onvei lig." Frank Balkenende Ritthem Boswachter Hans van der Weele van Staatsbosbe heer toont een zieke es in het bos van Ram- mekenshoek bij Ritthem. Zieke bomen zijn gemar keerd met oranje verf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33