PLAY ►lEIff om.'te zoetten *|p py** MEDIA CULTUUR 27 Obama-serie is vooral saai Sexy en gewelddadige pulp is heerlijk over de top '4 WSmm Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op de site /show Stel dat er ooit een publieks enquête gehouden wordt over het populairste liefdesstel aller tijden in een dramaproductie. Hoe zou de top drie eruit zien? Bridget Jones en haar Mr. Darcy op de eer ste plaats? Gevolgd door Scarlett O'Hara en Rhett Butler uit Gone with the Wind? En voor de bronzen plek Rick en Ilsa uit Casablanca? En dan is er natuurlijk de buiten categorie met het vaak verfilmde liefdesdrama van Romeo en Julia. Een plaats op deze lijst verdient ook het Ierse stel Marianne en Connell uit het boek Normal People uit 2018 van Sally Rooney. Daarvan is nu een twaalfdelige televisie reeks gemaakt die vrijdag op NPO 3 begint. Het verhaal volgt de twee geliefden tijdens hun mid delbareschooltijd. Het Romeo en Julia-motief ligt van meet af aan op de loer. Marianne is afkomstig uit een rijke familie met weinig liefde. De moeder van Connell is in dit gezin hulp in de huishouding, waardoor het klassenverschil een obstakel lijkt voor een serieuze relatie. Bovendien is Marianne op school een excentriek muurbloempje dat in haar klas niet erg populair is, terwijl Connell de gevierde sport held in het schoolteam is. Het ruige Gaelic Football is zijn passie. Marianne is meer een boeken wurm. Toch voelen de tegenpolen zich tot elkaar aangetrokken. Het lijkt een enorm cliché, gezien de her kenbare obstakels, maar hun gevoelens zijn niet te stuiten. De makers van de serie plaatsen geen blad voor de camera om de seks tussen de twee jonge minnaars in beeld te brengen. Het wordt op een vanzelfsprekende manier getoond, als de normaalste zaak van de wereld, wat niet altijd het geval is in dit soort drama's, zeker niet als Hollywood erbij komt kijken. Schrijfster Sally Rooney was nauw betrokken bij de serie, gere gisseerd door Lenny Abrahamson, die eerder het beklemmende film drama Room maakte. Op de set schaafde de auteur nog aan de dia logen om die zo natuurlijk moge lijk te laten klinken. En gaandeweg wijkt de serie, die een lekker vlot tempo heeft, af van de verwach tingen van de kijker. Als Marianne en Connell hun middelbare schooltijd hebben afgesloten ver liezen ze elkaar namelijk uit het oog. Beiden maken een ontwikke ling door die van hen andere men sen lijkt te maken. Marianne is in de universiteitswereld een gevierde intellectueel in wording. Connell moet sappelen om zijn hoofd boven water te houden. Het lijkt alsof Marianne hem ont groeid is. Bovendien is zij niet ver geten dat hij zijn relatie met haar verborg voor zijn vriendenclubje vol macho's die haar als een weirdo beschouwden. Normal People is de perfecte titel voor deze reeks. Alles oogt naturel en elke kijker kan er iets van zijn gading uit meenemen. Wat ook een bonus is, zijn de fenomenale vertolkingen van de hoofdrol spelers Daisy Edgar-Jones en Paul Mescal, redelijk onbekende acteurs voor wie een gouden toe komst is weggelegd. Zo is Mescal (25) op dit moment al een veelge vraagd acteur wiens optreden als adembenemend is omschreven. Collega Edgar-Jones (23) sleepte ook al diverse onderscheidingen in de wacht en heeft de rollen voor het uitkiezen. Wie de autobiografie van voormalig president Barack Obama heeft gelezen, zal weinig nieuws ontdekken in de driedelige documen taireserie van HBO over zijn leven. Bijna zes uur duurt dit drieluik dat door hem zelf is geproduceerd. De opzet is overzichtelijk: het eerste deel is een aan loop naar zijn beslissing om zich kandidaat te stellen, na een gloedvolle speech in 2008, waarmee de eerste aflevering begint. Het middenstuk volgt de campagne waarmee hij de 44ste president van de Ver- enigde Staten werd. Het slotdeel is het meest inte ressant: het probeert aan te tonen wat de erfenis van het Obamatijdperk is geweest voor Amerika, zijn winst en verliesrekening plus de felle aanvallen die hij van Trump kreeg te verduren. De trilogie is - zoals de titel aangeeft - duidelijk bedoeld om hoop te bieden voor een betere toekomst van Amerika. Maar eerlijk gezegd is de zes uur een veel te lange zit, waarin vooral gelijkgestemde zielen van Obama aan het woord ko men om hem te bewiero ken. Tegengas wordt amper geboden en dat maakt van Obama: In Pursuit of a Perfect Nation niet bepaald een spannende kijkervaring. -A.Z. Soms is het beter om acteurs niet de vrije hand te geven als regisseur en/of scenarist. Het verlangen om zich op een andere ma nier te bewijzen kan be hoorlijk uit de hand lopen. Dat is het geval bij Joseph Gordon-Levitt (onder meer bekend van Incep tion) die de kans kreeg de serie Mr. Corman te maken. Hij speelt zelf de titelrol van een gemankeerd musi cus die als onderwijzer op een basisschool de kost verdient. Mr. Corman heeft last van paniekaan vallen, is ontevreden met zijn leven en moet een appartement delen met een bezorgkoerier die het ook niet getroffen heeft. Wat tegenstaat is de nogal gekunstelde aanpak, die tamelijk pretentieus overkomt. Gordon-Levitt last lukraak een musical fragment in, kopieert een vechtscène uit een strip boek en laat geregeld een gong klinken als Corman weer last heeft van kort sluiting in zijn hoofd. De geforceerde surrealis tische elementen doen de reeks geen goed, zeker in het begin. Corman is een grote zeurpiet die enorm irriteert. Het slotakkoord belooft wel wat voor een tweede seizoen, maar de vraag is of Gordon-Levitt die kans krijgt. -A.Z. Wie het eerste seizoen van de Spaanse dramaserie Sky Rojo op Netflix heeft ge zien, bleef achter met een onbevredigd gevoel. Het lot van de drie prostituees die uit handen van hun pooier probeerden te blij ven was ongewis. De ma kers hadden wel vertrou wen in hun reeks en plak ten er meteen een tweede seizoen achteraan. Net als in het eerste sei zoen is Sky Rojo 2 pittige kost. Het geweld komt nog steeds expliciet in beeld en heeft een hoog pulpge- halte a la Quentin Taran- tino. In het eerste deel wordt een van de achter volgers met auto en al le vend begraven. Hij wordt ternauwernood gered door zijn broer, waarna de jacht op de prostituees weer vrolijk wordt geopend. Sky Rojo was eerder dit jaar een hit op Netflix. De vriendinnen komen weer sexy voor de dag en hun belagers kunnen op flink wat weerstand rekenen. Ook deze keer is dit Spaanse pulpdrama heer lijk over de top. Maar de overdaad aan geweld stompt op den duur toch wel af. Advies: zo gedo seerd mogelijk kijken. -A.Z. woensdag 11 augustus 2021 GO Normal People SB DRAMA SERIE Normal People Te zien op NPO 3 (vanaf vrijdag) en NPO Plus - Ab Zagt DOCU SERIE Obama: In Pursuit of a Per fect Nation Te zien op HBO Ziggo DRAMA SERIE Mr. Corman Te zien op Apple TV+ DRAMA SERIE Sky Rojo 2 Te zien op: Netflix

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27