MEDIA CULTUUR 25 5-daagse woensdag 11 augustus 2021 Chantal Huf trouwde én scheidde in Married at First Sight. erge is: mijn haren zijn donkerder, mijn wenkbrauwen zijn lichter. Ik heb mezelf laten 'vervagen' omdat mensen er een mening over hadden en ik me dat aantrok. Terwijl ik dat witblonde haar en die zwarte wenk brauwen mooi vond.'' Machtsverhouding Het is schier onmogelijk om van rea lity-tv echt iets ethisch te maken, meent mediawetenschapper Linda Duits van de Universiteit Utrecht. ,,Ook al zetten ze psychologen in om mensen te begeleiden. Je zit gewoon met een ongelijke machtsverhouding en een ongelijk doel. Zelfs in een goedbedoelde show als Heel Holland Bakt worden mensen door montage op een bepaalde manier neergezet", zegt Duits. ,,Als deelnemer kun je vol overtuiging meedoen, maar je hebt weinig controle over het eindresul taat. De makers hebben verschillende manieren om de deelnemers als een personage neer te zetten, het sulletje of de bitch.'' Zo vond Maroeska Metz, oud-deel nemer van Heel Holland Bakt, dat de makers haar bewust betweterig en onsympathiek in beeld hadden gebracht. Omroep Max ontkende dat. Maar ook wie 'gewoon' op live tv is, kan te maken krijgen met online haat. Ex-baanwielrenner Elis Ligtlee, in Rio de Janeiro in 2016 olympisch kampioene, kreeg negatieve reacties op haar uiterlijk toen ze afgelopen week het olympisch baantoernooi analyseerde voor de NOS. ,,Je hebt blijkbaar genoeg mensen die denken dat ze van alles kunnen zeggen, veilig vanachter hun schermpje'', ver zuchtte Ligtlee in deze krant. Ervaringsdeskundige Huf noemt het genre waarin zij te zien was 'smikkel-tv'. ,,Ze knippen het zo dat het spannend is." Binnenkort is ze te zien in de nieuwe Discovery +-show Eating with my ex: going Dutch, waar komen namelijk niet van men sen die een eerlijk, open gesprek willen aangaan. Hun mening is de waarheid.'' Op internet vallen sneller de fatsoensnormen weg. De criti caster is vaak anoniem en ziet niet hoe een slachtoffer wordt geraakt door zijn opmerkin gen. Tegelijkertijd is er nie mand die hem terugfluit. ,,Met kandidaten die onder vuur liggen, gaan we meestal terug naar de basisvraag: waarom deed je mee met dit pro gramma? En: wat raakt jou nu precies zo diep? Bij de één zal dat een opmerking zijn over zijn uiterlijk, bij de ander over zijn roots. Het liefst spreken we kandidaten al voor de opnames over hun verwachtingen en hoe zij omgaan met eventuele tegenslagen'', zegt Reichart- Schouten van der Velden. Ook een sterk sociaal netwerk is vol gens haar belangrijk. ,,Je hebt mensen om je heen nodig die de positieve punten blijven benadrukken. Lig je 's nachts wakker, schrijf het van je af. Er is helaas niet één oplossing om de grip weer terug te krij gen." Wildvreemden Mare Dik, producent van onder andere De slimste mens, Over mijn lijk en Het Familiediner, heeft de begeleiding van deel nemers geïntensiveerd. Juist vanwege die drek op internet. Afgelopen week nog vertelde cabaretier Lisa Loeb bij De slimste mens hoe wildvreemden haar niet al te subtiel een beugel aanbevelen. Dik: ,,Laten we niet wennen aan dit soort reacties. Het is echt niet normaal dat iedereen die met zijn hoofd op televisie verschijnt vogelvrij is.'' Dik broedt op een educa tief kinderprogramma over online pestgedrag. „We moe ten kinderen laten zien dat volwassenen het slechte voorbeeld geven.'' Socioloog Duits gooit het over een andere boeg. ,,Het moet makkelijker zijn om pesten te vervolgen. Van smaad en bedreiging is het vaak las tig om aangifte te doen, waardoor mensen blijven denken dat je online ongestraft je gang mag gaan. Dddr moet een maatschappelijk debat over op gang komen.'' Maroeska Metz in Heel Hol land Bakt, De Verra ders, wielercom- mentator Ellis Ligtlee, De slimste mens en B&B vol liefde. Slachtoffer Eigenlijk, zegt socioloog Duits, is het niet zo gek dat mensen over andere mensen praten. „Vroeger zaten jij en ik op de bank tv te kijken en zei je tegen elkaar: 'Wat een trut' Nu slinger je die mening Twitter op. Uit rechtszaken tegen onder andere haters van politica Sylvana Simons blijkt dat die mensen er niet bij stilstonden dat ook het slachtoffer mee las.'' Het probleem is ook niet direct één reactie, het is vaak de massaliteit waarmee het gebeurt. ,,Er valt van tevoren geen inschatting van de impact te maken voor deze deelnemers." Sociale media afschermen of heel veel men sen blokkeren, heeft overi gens weinig zin, denkt Duits. ,,Dan nog hou je goedbedoe lende vrienden die je ergens in taggen en zeggen: 'Goh, gaat het? Wat krijg jij een hoop over je heen.''' Bovendien is het psy chisch bijna onmogelijk om je telefoon te negeren, zegt ook Joanna Reichart-Schou- ten van der Velden. ,,Want bij elk bericht dat over jou gaat - ook negatief- maak je dopa mine aan, waardoor je tóch weer even kijkt.'' Ze is psycho loog en directeur bij Mind Work Broadcasting, een bedrijf dat afgelopen jaren talloze kandida ten begeleidde van zo'n tweehon derd tv-programma's als Expeditie Robinson, The Voice, De Verraders en Wie is de Mol?. ,,Vaak hebben deelne mers de neiging om zichzelf te verde digen. 'Mijn bed and breakfast is wél schoon' of 'Zo onaardig ben ik hele maal niet', maar je kunt zo'n twitter- discussie nooit winnen. De berichten ze met haar ex-man Henk gaat dineren. Ze heeft afgespro ken dat ze de aflevering waarin ze zit van tevoren mag zien om voorbereid te zijn op wat er komen gaat. Dan nog: nadat deze week het promofilmpje naar buiten kwam, bleef haar telefoon maar piepen van de reacties op sociale media. ,,Eén losgeknipt fragmentje en mensen gddn weer los. Soms wil ik dan on derduiken, maar ik zorg ervoor dat het me niet meer raakt." VANAF Het voordeel Luxe Cruise IJsselmeer De voormalige Zuiderzee laat zich tijdens deze ontspannen cruise van haar mooiste kant zien. De sfeer in de haventjes en de gezelligheid in Amsterdam, Hoorn, Kampen, Harlingen en Enkhuizen worden afgewisseld met varen over het IJsselmeer en met een uitstapje naar de Waddenzee. Vertrekdata: 17 en 30 aug en 3,11,15 en 19 sep. Inbegrepen o.a.: 4 overnachtingen MS Royal S havengelden en vaarkosten Emerald o.b.v. voLpension S live muziek aan boord 5-gangen Captain's Dinner S reisbegeleiding dageLijks koffie en thee ^nwb Boek nu op pzc.nl/ijsselmeercruise of kijk op anwb.nl/ijsselmeer PC FOTO RTL FOTO'S OMROEP MAX, KEVIN HAGENS, ANP, RTL4 Vanaf prijzen zijn p.p. en o.b.v. beschikbaarheid van een 2-pers. standaardhut (Jewel dek). Inclusief C02-compensatie. Exclusief: fooien (naar eigen inzicht), SGR-bijdrage 5,- p.p. en reserveringskosten 25,- per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25