i 'Klimaatdocu is beslist geen saai, schools pamflet' r O Actrice Christina Applegate heeft MS 24 MEDIA CULTUUI DE ZOMERFILM VAN HANNA VERBOOM I REALITYSHOW ONLINE HAAT sr In 2013 reisden schrijver en activist Cyril Dion en actrice Mélanie Laurent (bekend van haar rol in Tarantino's Inglourious Basterds) de wereld over op zoek naar kleinschalige, lokale oplossingen voor de opwarming van onze aarde. Ze laten bijvoorbeeld zien waarom Kopenhagen de beste (en schoonste) fietsstad ter wereld is, hoe in IJsland op milieu vriendelijke wijze energie wordt opgewekt en hoe ze in Engeland stadstuinieren bijna tot kunst heb ben verheven. Verboom (38), de drijvende kracht achter video platform Cinetree waar Demain (die een César won voor de beste documentaire) ook te streamen is, zegt veel bezig te zijn met het onderwerp. ,,Kijk naar de voorspellingen voor de stijging van onze zeespiegel. Als we zo doorgaan, weten onze kinde ren straks niet eens meer wat Nederland is. Ont kennen heeft geen zin meer, dit zijn de feiten. Ik geloof dat de verhalen die je hoort in Demain kun nen inspireren om tot actie over te gaan.'' Verboom noemt film een toegankelijke kunst vorm. ,,Abstracte problemen kunnen heel dichtbij komen. Over klimaat lees je in de krant en hoor je veel op de radio, maar het blijft voor veel mensen een ver-van-mijn-bedshow. Mensen gaan het beter begrijpen door persoonlijke verhalen te horen in plaats van cijfers te zien. Door dit medium gaat het ineens over jou.'' ANGELA KIJKT EVEN GEEN TV Nieuw boek Van Boven Gatsby op planken Of het nu gaat om B&B vol liefde, Temptation Island of De slimste mens. wie meedoet aan een tv-programma, moet zich wapenen tegen online haters. Hoe ga je daarmee om? „Zeggen dat je Twitter moet negeren, heeft geen zin." onster, bloed dorstige wol vinnen, kil secreet: zie hier een bloemle zing uit de - nog niet eens heftig ste - reacties die de deelnemers aan RTL 4's liefdesrealityshow B&B vol liefde afgelopen week op sociale me dia over zich heen kregen. Geen uit zondering: vrijwel iedereen die met zijn hoofd op tv komt, met name deelnemers aan het realitygenre en talentenshows, kunnen op een bak ongevraagd commentaar rekenen. Soms positief, vaker negatief, tot aan serieuze gevallen van smaad, laster en bedreiging aan toe. Chantal Huf kan erover meepraten. Ze deed begin vorig jaar mee met Married at First Sight in de hoop daar de liefde van haar leven te vinden en was de meestbesproken deelnemer van dat seizoen. ,,Ik deed in alle Vroeger zat je op de bank tv te kijken en zei je 'Wat een trut'. Nu slinger je het Twitter op onschuld mee, ik gleed erin als een pakje boter. Maar ik werd in een klap publiek bezit, omdat ik zo'n flapuit ben. Mensen oordeelden over mij op basis van al dan niet geknipte beel den. Ze kénnen mij niet echt. Ik was een gedrocht, een lijp wijf, werd Wenkie genoemd, omdat mijn wenkbrauwen donker waren aange zet'', vertelt ze. ,,Mijn banden werden lek gestoken, mijn huis werd beko geld met eieren. Ik heb aangifte gedaan tegen iemand die vond dat ik een nekschot verdiende.'' Ze lag huilend in haar bed, belde de producent krijsend op. ,,'Ik word kapotgemaakt', zei ik, maar het was natuurlijk al uitgezonden. Ik kon psychische hulp krijgen, maar daar moest ik best wel aan trekken en dat wilde ik niet. Mijn familie en vrien den hebben me er doorheen getrok ken. 'Wij weten wel beter, wij ken nen je, je bent een topper'. Ik kan het nu van me af laten glijden, maar het Ik ben zo gesteund door mensen die ook MS hebben Dat 'zomerfilm' een breed interpreteerbaar begrip is, bewijst actrice Hanna Verboom (Feuten, Quiz en Bennie Stout) die na voorgangers als Martin Koolhoven (hij koos Spike Lee's Do The Right Thing) en Will Koopman (zij ging voor de erotische thriller Body Heat) pleit voor een klimaatdocumen taire. En nee, het Franse Demain (Engelstalige titel: Tomorrow) uit 2015 is beslist geen saai en schools pamflet, verze kert ze. C- kW- Een zwoel romantisch drama, een spannende thriller of toch liever een hilarische komedie? In deze rubriek stellen we wekelijks een prominent persoon uit de wereld van de cinema centraal met zijn of haar ultieme zomerfilm. Deze week: Hanna Verboom. Gudo Tienhooven ,,Ik weet het, dit is even heel iets anders. Maar je kan er niet omheen dat de huidige zomer in het teken staat van ons klimaat. Ook nu met het IPCC- rapport. En mensen willen niet alleen maar nega tieve verhalen horen. Demain biedt hoop en vertelt ons wat je concreet zelf kunt doen.'' ,,Maar dat soort mooie initiatieven zie je ook in het Amerikaanse Detroit, een compleet vervallen stad sinds de auto-industrie daar failliet ging. Er ontstonden hele voedselnetwerken door stads- landbouwinitiatieven. We kunnen met heel kleine dingen dus heel veel goeds doen.'' woensdag 11 augustus 2021 PC KOKEN Televisiekok Yvette van Boven werkt aan een nieuw boek. De schrijf ster van popu laire kookboe ken werd be kend met haar programma Koken met Van Boven. Haar laatste boek was Home Made Basics. Zïj MUSICAL De roman The Great Gatsby krijgt een Nederlandse musicaluitvoe ring, die vanaf 2022 te zien moet zijn. Schrijver is Jeremy Baker, wiens werk te zien was in onder andere de televisieserie Koefnoen. ■u 'Echt niet normaal: op tv is iedereen vogelvrij' Hanneke van Houwelingen Marlies van Leeuwen - Linda Duits, mediawetenschapper. Actrice Christina Applegate (49) heeft multiple sclerose (MS). Op Twitter schrijft de actrice, die vooral bekend werd door haar rol als Kelly Bundy in de sitcom Married... with children, dat ze de diagnose een paar maanden geleden heeft gekregen. Marlies van Leeuwen Rotterdam/Los Angeles 'Dag vrienden. Een paar maan den geleden kreeg ik de diag nose MS. Het is een vreemde reis geweest. Maar ik ben zo gesteund door mensen die ik ken die ook deze aandoening hebben', schrijft ze. 'Het is een moeilijke reis geweest. Maar zoals we allemaal weten, gaat de reis door. Tenzij er een kloot zak is die de weg blokkeert.' In een volgende tweet vraagt ze om privacy, terwijl ze 'door dit ding' gaat. MS is een aandoe ning aan de herse nen en het rug genmerg. Er ont staan ontstekin gen in het lichaam die ervoor zorgen dat de hersenen som mige functies niet goed kunnen uitvoeren. Een belang rijk symptoom is bijvoorbeeld moeite hebben met praten en bewegen. Applegate speelde ook in Friends. Daarin vertolkte ze de rol van Amy Greene, de zus van hoofdpersonage Rachel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24