Wel echt betalen, die renteschuld aan de kinderen 19 Waarvan akte f e kunt je beter niet uitkleden voor je te bed gaat, anders krijg je het koud en ga je bib beren', luidt een oud spreekwoord. Het i betekent zoiets als: geef niets weg wat je later misschien zelf nog nodig hebt. Zo denkt mijnheer R., een weduwnaar, er ook over. Hij heeft in de loop van zijn leven een aardig vermogen opgebouwd, maar dat zit voornamelijk in de stenen van de eigen woning. Ooit zullen zijn drie kinderen dat bezit erven. Maar dan staat meteen de fiscus op de stoep voor de erfbelasting. Zonde, vindt hij. Het liefst zou hij zijn kinderen daarom nu al een deel van hun toekomstige erfenis schenken. Maar bij gebrek aan liquide middelen moet hij dan het huis verkopen waar hij zo prettig woont. Boven dien: hij is altijd zelfstandig geweest en heeft amper pensioen opgebouwd, dus misschien heeft hij straks zijn vermogen nodig om in zijn levens onderhoud te voorzien. Of ik een oplossing weet? Die is er: mijnheer R. kan zijn kinderen jaarlijks een schenking doen op papier. Hij maakt dan niet echt geld naar hen over, maar tekent als het ware een schuldbekente nis. Bij zijn overlijden kunnen de kinderen die schuld opei sen. Dat gaat ten koste van hun erfdeel, maar dat is juist de bedoeling: hoe hoger de schuld, hoe kleiner het erfdeel, hoe lager de erf- belasting. Om gebruik van deze regeling te kunnen maken, Hij heeft het gelden twee harde voor niet zo nauw waarden: de. ischenking moet (jaarlijks) worden genomen vastgelegd met deze akte. En er moet een wet- be|ofte blükt telijk vastgelegde rente ""J1*1 van 6 procent over worden na z'n dood berekend. Dat rentebedrag moet bovendien elk jaar daadwerkelijk worden betaald, want anders accepteert de belastingdienst de regeling niet en moeten de kinderen alsnog het volle pond aan erfbelasting betalen. Dat ziet mijnheer R. wel zitten en ik stel een schenkingsakte op. ,,Denk erom'', waarschuw ik hem bij de ondertekening, ,,u moet jaarlijks ook echt die 6 procent rente betalen, anders is het straks allemaal voor niets geweest.'' Dat belooft hij. Maar als hij een paar jaar later onverwacht over lijdt en zijn kinderen zich melden voor de afhan deling van de nalatenschap, blijkt dat hij het met die belofte niet zo nauw genomen heeft. Hij heeft een paar keer op rij vergeten de verplichte rente over te maken naar zijn kinderen. Waar ik voor waarschuwde, gebeurt: de fiscus accepteert de schenkingen niet en claimt het volle pond aan erfbelasting. Om te kijken of er nog iets aan te doen is, neem ik contact op met de belas tingdienst. Gelukkig tref ik een inspecteur die uit coulance bereid is de papieren schenkingen toch te accepteren. Door zijn welwillende houding hoe ven de kinderen tienduizenden euro's minder erf- belasting te betalen. QrO Eten en drinken in pretparken is duur. Voor een flesje water betaal je al snel 3 euro, voor een bakje fri tes ook. Een broodje is vaak nog duurder. Naar festivals mag je geen eigen drank en eten meenemen, maar naar bijna alle pretparken, speeltuinen en zelfs musea mag het wel. Je mag het alleen niet opeten op de terrassen van de horeca, maar dat is logisch. Gelukkig zijn er bijna overal bank jes en parken waar je kunt zitten met je eigen eten. Neem voldoende mee en zorg er gerust voor dat je lekkere dingen bij je hebt. Dan is de verlei ding minder groot om toch iets in de horeca van het attractiepark te kopen. Na afloop kun je een ijsje halen bij een snackbar buiten het park. Daar is het een stuk goedkoper. TIP 3 Kortingsbonnen en spaaracties Pretparken en dierentuinen zetten 'bruto' prijzen op de website. Als je op die manier een kaartje koopt, ben je dus duur uit. Bijna altijd lopen er spaar- en kortingsacties. Nadeel is wel dat je misschien niet exact de datum en tijd kunt kiezen die je zelf wilt, maar vaak kan dat wel. Bij banken, benzinestations, maar ook bij Albert Heijn en Jumbo kun je bijvoorbeeld sparen voor toegangs- Een Museumkaart kost 65 euro en voor jongeren onder de 18 jaar is dat slechts de helft. Daarmee mag je het hele jaar door allerlei musea bezoeken. En dat zijn echt geen saaie plekken waar je alleen kunt kijken en stil moet zijn. Door het hele land vind je leuke, interactieve musea waar je je prima kunt vermaken. Ook als je vaak naar dezelfde die rentuin of hetzelfde pretpark gaat, is het de moeite waard om een abonne ment te nemen. Meestal ben je met tussen de drie en vijf bezoekjes in een jaar al goedkoper uit. Let op dat je tijdig opzegt, zodat je er niet langer aan vastzit dan je zelf zou willen. Automatische verlenging met een jaar mag niet meer, dus na een jaar kun je maandelijks opzeggen. Op veilingsites en kortingsites met actieaanbiedingen, zoals Groupon, Social Deal, VakantieVeilingen of Tripper, kun je goedkope kaartjes scoren voor attractieparken en die rentuinen. Maar je kunt er bijvoor beeld ook terecht om een tweedaagse golfcursus te doen, een vliegles te nemen, een ballonvaart te maken of goedkope hotelovernachtingen te boeken. Ook restaurants hebben vaak aanbiedingen via deze sites, dus dan kun je meteen goedkoop uit eten. Let wel op de voorwaarden. Soms zijn bepaalde activiteiten uitgesloten en je moet vaak meteen een dag en tijdstip reserveren bij je kaartje. Denk ook goed na voordat je een aan koop doet. Hap je te gretig toe op uit stapjes die je eigenlijk niet van plan was te maken, dan geef je uiteindelijk toch meer uit dan bedoeld. TIP 6 Daluren bij attracties In de bioscoop betaal je vaak min der voor je kaartje als je op een minder populair tijdstip gaat, bij voorbeeld overdag. Sommige pret parken hebben een apart avondtarief. Zo kun je bij de Efteling 's avonds van 18.00 tot 22.00 uur voor 25 euro naar binnen. Grote kans dat je dan bij de attracties ook minder lang in de rij staat. Zwembaden hanteren vaak een lager tarief na 16.00 of 17.00 uur. Buiten het hoogseizoen zijn kaart jes soms ook goedkoper. Dan moet je natuurlijk wel net kunnen. van je bestemming gratis parkeren. Dan heb je al snel een tientje be spaard. TIP 2 Neem eigen eten mee kaartjes. Je kunt ook vrienden en familieleden vragen om voor jou te sparen. In de webwinkel van deze krant vind je ook verschillende uit stapjes met hoge korting. TIP 4 Abonnementen en jaarkaarten Meestal ben je met tussen de drie en vijf bezoekjes in een jaar al goedkoper uit met een abonnement TIP 5 Check veiling- en kortingsites GO WOENSDAG 11 AUGUSTUS 2021 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19