ECONOMIE 17 ';A'i Hallo sauna.nl special: woensdag 11 augustus 2021 kandidaat. Anne Megens, beleids- coördinator bij werkgeversvereniging AWVN, schat dat dankzij zo'n pas poort honderdduizenden vacatures alsnog vervuld kunnen worden. ,,Een aantal jaar geleden hebben we de vaardigheden en competenties van werkzoekenden vergeleken met de vaardigheden en competenties die nodig zijn voor moeilijk vervulbare vacatures. Daaruit bleek dat er hon derdduizenden vacatures vervuld zouden kunnen worden. Vergeet niet dat ook in tijden van krapte op de arbeidsmarkt nog altijd een miljoen mensen aan de kant staan.'' Mensen zonder de juiste opleiding of werk ervaring bijvoorbeeld. ,,Wat we met zo'n competentiepaspoort doen is veel meer kijken naar wat iemand in huis heeft dan wat heeft iemand gedaan'', zegt Megens. Werkgevers denken nog heel erg in vaste functies en de kennis die daar bij hoort, zoals een diploma. ,,Werk- gevers zoeken nu nog te vaak naar het schaap met de vijf poten. Dat moet je niet meer doen. De vraag is wat iemand echt aan vaardigheden moet hebben om de functie goed te ver vullen. Zoek dan daarnaar bij de mensen.'' Op Schiphol loopt inmiddels een proef, onder andere bij de bagage afhandeling. ,,Een bagageafhandelaar heeft technisch inzicht, kan over zicht houden en is stressbestendig. Dat zijn eigenschappen die breder inzetbaar zijn. Die mensen kun je dus op meerdere plekken gaan inzet ten.'' Dat geldt ook voor grondstewar dessen die dankzij hun service- gerichte instelling ook ingezet kun nen worden om passagiers te helpen. ,,Nu kijken werkgevers nog te vaak naar buiten voor nieuw personeel. Maar het duurt bij Schiphol al maan den voor je überhaupt de procedures doorlopen hebt om op de luchthaven te mogen werken. Dat speelt niet als je bestaand personeel inzet.'' Het competentiepaspoort werkt ook goed voor de medewerkers, is de ervaring van de AWVN. ,,Mensen zijn van nature niet genegen iets an ders te gaan doen. Maar dankzij het competentiepaspoort krijgen men sen zelfvertrouwen. Ze zien wat ze geleerd hebben en aan vaardigheden bezitten. En waar ze nog aan moeten werken.'' Weerstand Als mensen zien dat ze al werkender wijs allerlei nieuwe competenties hebben geleerd, waardoor ze ook bre der inzetbaar zijn, neemt de weer stand tegen leren ook af. ,,Leren wordt nog te vaak met schoolbanken geassocieerd'', ziet Megens. En leren is belangrijk, want de tijd dat iemand veertig jaar vooruit kon met de ken nis van de schoolbanken is rap aan het verdwijnen. Een leven lang leren De horeca heeft een groot tekort aan per soneel. De tijd dat iemand veertig jaar vooruit kon met kennis is voorbij -Anne Megens is het motto. ,,Een vak leren blijft belangrijk. Het gaat niet alleen om competenties, ook om kennis'', bena drukt Megens. Werkgevers omarmen het compe tentiepaspoort ook steeds vaker. ,,Meer werkgevers gaan over op func tieprofielen, waarin ook al staat welke competenties iemand moet hebben. Als je die naast de vaardighe den legt die sollicitanten hebben, dan heb je al vaak een match.'' Ook de overheid is inmiddels aangehaakt. De grootste werkgever van het land ziet de voordelen van het competentiepaspoort. Logisch, want de ervaringen met het dat pas poort zijn positief. Toch kan het nog niet landelijk ingevoerd worden. ,,Er moeten eenduidige definities komen van competenties. Zoiets als omge- vingsbewustzijn, hoe definieer je dat'', geeft Megens als voorbeeld. ,,Daar ligt nog een taak voor het UWV.'' Ga naarwww.sauna.nl/hallo, koop jouw e-ticket en laat het genieten beginnen V Dagentree van 10.00 tot 23.00 uur V TREATMENTS® parfum d'interieur t.w.v. €17,50* Vanaf €24,95 P-P- -46% *Ga voor alle voorwaarden naar sauna.nl/hallo GO FOTO GETTY IMAGES TREATMENTS-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17