Wijn duurder door slechte oogst 0) O O lil 16 ECONOMIE ARBEIDSMARKT TEKORT Nu de economie weer aantrekt steekt een oud probleem weer de kop op: een tekort aan personeel. Dat gaat nog wel even duren, dus werkgevers moeten op zoek naar nieuwe manieren om aan geschikt personeel te komen. Kort 'Rijkste man Azië denkt na over bod op T-Mobile' De Indiase miljardair Mukesh Ambani, de rijkste man van Azië, overweegt met zijn conglomeraat Reliance een bod uit te bren gen op T-Mobile Nederland. Dit meldt pers bureau Bloomberg op basis van ingewijden. Eerder werd al bekend dat moederbedrijf Deutsche Telekom zijn Nederlandse activi teiten in de etalage had gezet. Volgens bron nen heeft Reliance een adviseur ingescha keld om een mogelijk bod te onderzoeken. Hoeveel geld het bedrijf over heeft voor een deal, is niet duidelijk. Deutsche Telekom zou ernaar streven ongeveer 5 miljard euro op te strijken met de verkoop. Duits spoor plat door staking Duitse treinmachinisten staken deze week voor een beter loon. Zowel treinreizigers als het goederenvervoer krijgen last van de actie, die tot vrijdagochtend duurt. De sta king begon gisteren om 19.00 uur bij het goederenvervoer. Vanaf 02.00 uur staken de machinisten op passagierstreinen voor 48 uur. Spoorbedrijf Deutsche Bahn rekent erop dat vandaag en morgen slechts een kwart van de treinen rijdt. Elon Musk weer rijkste man Elon Musk is weer de rijkste persoon op aarde. De topman van Tesla is rivaal Jeff Be zos voorbij, omdat zijn aandelen meer waard zijn geworden. Musk heeft volgens de miljardairsindex van Bloomberg een vermo gen van 194 miljard dollar. Dat is 100 mil joen dollar meer dan Bezos, de oprichter van Amazon. Zijn rijkdom wordt vooral ge vormd door zijn aandelen in dit bedrijf. De waarde van het aandeel is eind vorige maand gezakt, omdat het kwartaalbericht van het webwinkelconcern tegenviel. De Fransman Bernard Arnault is de rijkste Europeaan met 173,9 miljard dollar en staat derde op de lijst van Bloomberg. Arnault is topman van luxeconcern LVMH, eigenaar van Louis Vuitton, cognacmerk Hennessy en champagnemerk Moët Chandon. Prosus Just Eat Takeaway Corbion KPN Te weinig personeel, maar probeer maar eens goede nieuwe krachten te vinden. Door de vergrijzing wordt personeel alleen maar schaarser. Van daar dat werkgevers niet alleen kij ken naar nieuwe werknemers, maar ook naar manieren om meer te doen met hetzelfde aantal mensen. Hoe hoger de productiviteit van de werk nemer, hoe groter de groei van het bedrijf. Maar ING-econoom Bert Colijn verwacht niet dat verhoging van de arbeidsproductiviteit een snelle oplossing biedt. ,,De afgelopen jaren hebben bedrijven de voet van het gas gehaald wat betreft investeringen. En zonder investeringen is productivi teitsgroei heel lastig.'' Eigenlijk is het al zeker tien jaar kwakkelen met de productiviteit. Na de kredietcrisis zaten bedrijven in een luxepositie door de hoge werk loosheid. ,,Zelfs voor startersfuncties Werkgevers zoeken nog te vaak het schaap met de vijf poten vroegen bedrijven kandidaten met twee tot drie jaar ervaring'', herin nert Colijn zich. In de jaren daarna was er sprake van enorme prijscon currentie tussen bedrijven. Krapte Ook toen de arbeidsmarkt krapper werd, stegen de lonen maar weinig. Mede door de lage lonen kregen bedrijven geen prikkel om de pro ductiviteit te verhogen. De kosten waren immers toch laag. Ook nu is van loonstijgingen als gevolg van krapte nog nauwelijks sprake. Maar onder druk van de vergrijzing, waar door er minder jongeren op de arbeidsmarkt komen, is de verwach ting dat bedrijven meer gaan investe ren in robotisering en automatise ring. Voor de korte en middellange ter mijn is er nog geen oplossing, terwijl nu al sprake is van tekorten. Werk gevers moeten daarom andere manieren vinden om aan personeel te komen. Een zogeheten competen tiepaspoort is daarvoor een kansrijke Volgens schattingen van de Franse overheid zal de wijnproductie dit jaar uitkomen tussen de 32 en 35 miljoen hectoliter. ,,Dat is histo risch laag'', aldus het ministerie van Landbouw. Het is bijna 30 procent minder dan vorig jaar en de kleinste pro ductie in zeker vijftig jaar. ,,2021 kan weleens het slechtste Franse wijn jaar sinds 1945 worden'', waar- schuwde de Franse televisie zelfs. Het is nog wachten op de defini tieve cijfers. De druivenoogst moet nog beginnen. Franse wijnboeren werden in april getroffen door onverwachte vorst. Grote percelen druivenstok- ken moesten worden afgeschreven. ,,Dat trof vrijwel alle wijngebieden in het land'', aldus het ministerie. ,,Van de druiven werden de char- donnay en de merlot het hardst geraakt, van de regio's waren dat onder meer de Bourgogne en de Rhónestreek." In het gebied rond 'wijnhoofd stad' Bordeaux zou de schade erg verschillen per streek. In ieder geval is overal de Sauvignon-druif getrof fen, wat gevolgen zal hebben voor de witte Bordeaux-wijnen. Na de vorst in het voorjaar viel er in het begin van de zomer ook nog buitengewoon veel regen in Frank rijk. Daardoor kon bijvoorbeeld de schimmelziekte meeldauw om zich heen grijpen in wijngaarden. Met name in gebieden als Champagne, de Loire en de Beaujolais richtte dat flinke schade aan. Overigens spelen dezelfde pro blemen voor Franse fruittelers. Ook die werden getroffen door de vorst in april. Op sommige plaatsen werd de complete abrikozenoogst ver nietigd en kersen konden eveneens massaal worden afgeschreven. Boe- renorganisaties voorspellen dat de prijs van fruit daardoor zal stijgen, mede omdat ook oogsten in buur landen werden getroffen door de vorst. BEDRIJF MOET 5 MILJARD OPBRENGEN MACHINISTEN EISEN MEER LOON TESLA-TOPMAN PASSEERT JEFF BEZOS O woensdag 11 augustus 2021 GO De techinves- teerder wint door koerswinst van Tencent, waar het een belang in heeft. De maaltijdbe zorger profiteert van overname geruchten in de sector. Het speciaal- chemiebedrijf wordt afgestraft na een tegenval lend halfjaar bericht. Het telecombe- drijf sluit de rij, na overnamespecu latie in de sector. De jacht op personeel: vergeet cv, kijk wat iemand kan Peet Vogels Amsterdam -Anne Megens, werkgeversvereniging AWVN Franse wijnen kunnen weleens duurder worden, vanwege de slechte oogst dit jaar. Daarvoor waarschuwt landbouwfederatie FNSEA. Het gaat om een prijsstij ging van enkele procenten. Frank Renout Parijs E o c New Digital Hi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16