Marjan Berk Maidentrip Duitsland vergroot druk op niet-gevaccineerden NIEUWS 15 Vanaf oktober kan coronatest geld kosten Griekenland en Duitsland helpen gedupeerden natuurrampen Zeven heren hielpen mij van stoep naar stoep tot bij de sushihut een hoekje klaar voor gebruik. Het was duidelijk, ik moest er aan gelo ven. Nu ben ik buitengewoon goed in het negeren van dingen die moeten gebeuren. Ik bedacht smoes op smoes om het ge bruik van het ding uit te stellen. Ik keek geïnteres seerd naar de mensen die zich met zo'n ding vlie gensvlug van A naar B bewogen, onderweg alle boodschappen die ze nodig hadden in hun netje gooiend. En een tempo dat ze hadden... laffe angst om de confrontatie met dit handige hulpmiddel aan te gaan, dat ik besloot nu maar eens dapper het grotemensenverkeer te trotseren. Ik begaf mij met bibberende benen achter de rolla- tor buiten de veilige poort van het hofje waar ik leef, na een groot aantal oefenrondjes in de tuin, waar mijn medebe woonsters mij maar bleven aanmoedigen. ,,Je leven zal verande ren!'' riepen ze mij toe. En: ,,Je krijgt je vrijheid weer terug. Je kunt dan weer gaan en staan waar je wilt!'' Vooruit dan maar. Bovendien werd ik nu door honger gedre ven. (Nooit honger zeg gen. Wij hebben geen honger. Wij hebben trek!) De ijskast was leeg, ik moest voedsel zoeken. Ik liep nu voor zichtig met de brave rollator over een stoep met hobbels. Daar was het eind van de gracht, nu moest ik de hobbel van de stoeprand nemen... Oef. zachtjes te roepen: „Meneer. Meneer.'' De heer draaide zich om. ,,Zoudt u mij even naar de over kant willen helpen?'' ,,Zeker mevrouw. Graag.'' Om een lang verhaal kort te houden: zeven rijpere heren met en zonder baard hielpen mij van stoep naar stoep, tot ik de stoep van de Japanse sushihut bereikte. De mevrouw van de zaak zette een stoel tje op haar stoep, zodat ik even kon uithijgen, haalde een glaasje water en ging de bestelling klaarmaken. Alles paste perfect in mijn bood schappennetje voorop de rollator en daar ging ik weer, nagezwaaid door de Japanse mevrouw. Nog drie oudere heren brachten mij tot aan de stoep van de hof. Waar een sterke jonge meid mij met rollator en al de stoep op tilde, de deur opende en mij veilig in de hoftuin afzette. De sushi smaakte verrukkelijk. En dankzij de hulpvaardige oudere heren en de sterke jonge meid, was voor mij de wereld weer opengebroken. Ze vergaderden over 'laagdrempe lige maatregelen' om een vierde be- smettingsgolf in de herfst zo laag mogelijk te houden. De besmette lijke deltavariant vergroot de kans op zo'n golf. Het gratis testen stopt met in gang van maandag 11 oktober, uit gezonderd voor mensen die om ge zondheidsredenen niet gevacci neerd kunnen worden en voor wie geen vaccinatieadvies bestaat (zwangere vrouwen, kinderen en adolescenten). Belastingbetalers kunnen niet blijven opdraaien voor de testkosten als iedereen de kans heeft gehad zich te laten inenten vinden de autoriteiten. De gratis tests kostten de overheid van 21 maart tot eind juni al zo'n 2,6 mil jard euro. Aanbieders van particu liere testcentra bepalen hoeveel niet-gevaccineerden moeten beta len voor hun sneltests. Geen plicht De maatregel moet de druk op niet- gevaccineerden vergroten, want het vaccinatietempo vertraagt en Duitsland wil geen vaccinatieplicht invoeren. Wie niet gevaccineerd of genezen is, moet vanaf 23 augustus daarom een negatieve testuitslag la ten zien bij bezoek aan openbare binnenruimtes zoals horeca, bios copen, musea, fitnessstudio's, kerk diensten, kappers en zieken- en verpleeghuizen. De testplicht geldt in gebieden met meer dan 35 nieuwe besmettingen per 100.000 inwoners in een week. In winkels en het openbaar vervoer blijft een medisch mondkapje verplicht. Nu steeds meer inwoners zijn ge vaccineerd, moet er volgens Merkel en de deelstaatleiders een nieuwe maatstaf komen voor coronamaat regelen. Ze hebben de deelstaatmi nisters van Volksgezondheid om een voorstel gevraagd waarin ook andere factoren meespelen dan het aantal nieuwe besmettingen alleen. Inmiddels zijn 52 miljoen inwo ners (van de 83,7 miljoen) minstens eenmaal gevaccineerd (62,5 pro cent) en 45,8 miljoen volledig (55,1 procent). Bij de 12- tot 17-jarigen kregen ruim een miljoen personen (22,5 procent) een eerste prik. Ideaal zou volgens Merkel zijn als 90 pro cent van de 60-plussers is ingeënt (nu 80 procent) en zo'n 85 procent van de 12-17-jarigen. ,,Dat komt neer op 70 procent van de bevolking.'' Slachtoffers van de Griekse bos branden kunnen vanaf 18 augustus online een aanvraag indienen en al een paar dagen later in eerste in stantie tussen de 5000 en 20.000 euro ontvangen. De overheid be- taalt tot 150.000 euro aan mensen die hun huis zijn kwijtgeraakt, be richt de krant Katherimini. De Griekse premier Kyriakos Mitsotakis beloofde herbouw- en herstelprojecten voor met name het zwaar getroffen eiland Evia, waar de branden van de afgelopen acht dagen nog niet onder controle zijn. Overigens is nog onduidelijk hoe veel mensen, gebouwen en bedrij ven zijn getroffen. Voor de langere termijn worden plannen opgesteld om de economie van het eiland weer levensvatbaar te maken. De branden in Griekenland heb ben voor zover bekend geen levens geëist, maar veel mensen hebben »Wie zijn huis verloor, kan tot 150.000 euro krijgen hun huis moeten ontvluchten. Het vuur in het noorden van de hoofd stad Athene is grotendeels onder controle, maar op de Peloponnesos zijn nog bosbranden. Duitsland trekt ook geld uit voor hulp na de ramp. Het land steekt 30 miljard euro in de heropbouw na de overstromingen in juli in het wes ten. Het bedrag is ongeveer ook de geschatte schade. Bij de grootste na tuurramp in een halve eeuw in Duitsland kwamen ruim 180 men sen om het leven. Huizen, scholen en fabrieken, maar ook wegen en spoorwegen in deelstaten Noord- rijn-Westfalen en het zuidelijkere Rijnland-Palts werden verwoest. woensdag 11 augustus 2021 GO De rollator stond al geruime tijd in Op een dag had ik zo genoeg van mijn eigen Er liep voor mij een heer met baard. Ik begon Bij een Berlijnse Ikea kunnen bezoekers gevaccineerd worden zonder afspraak. foto getty images Inwoners van Duitsland die niet gevaccineerd zijn of genezen van corona, moeten vanaf medio oktober betalen voor corona tests als ze willen deelnemen aan het openbare leven. Dat hebben bondskanselier Angela Merkel en de leiders van de zes tien deelstaten gisteren beslo ten. Caspar Naber Berlijn Bondskan selier Angela Merkel. foto reu- Grieken die schade hebben door de verwoestende bosbranden kunnen rekenen op vergoedin gen en opschorting van hun fi nanciële verplichtingen. In Duitsland is een noodfonds op getuigd van 30 miljard euro na de overstromingen. ANP Athene/Berlijn Arbeiler-Sarr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15