Baltische staten willen migranten uit Belarus weren Britten terenll prins 'Randy Andy' de rugtoe iedereen zoekt NIEUWS 13 Vrouw spant zaak aan wegens misbruik 3-3 Ik geloof voor 100 procent in zijn onschuld i Virginia Giuffre heeft bij een rechtbank in New York een civiele zaak aangespannen tegen prins Andrew. De Amerikaanse vrouw beschuldigt het lid van het Britse Koninklijk Huis ervan haar als minderjarige meerdere malen sek sueel te hebben misbruikt. Giuffre zou door multimiljonair Jeffrey Epstein, die later zelfmoord pleegde in zijn cel, zijn 'uitgeleend' aan de prins om onzedelijke han delingen bij hem te verrichten. Zulk nieuws zou onder normale omstandigheden voor grote con sternatie zorgen. In het geval van prins Andrew vormt het niet meer dan een zoveelste hoofdstuk van een boek vol met schandalen. Kranten en nieuwszenders beste den uitgebreid aandacht aan de af faire, maar zonder urgentie. Meer met een ingehouden zucht en plaatsvervangende schaamte. De tweede zoon van koningin Eliza beth geldt als een schandvlek. De beschuldigingen aan het adres van de 61-jarige prins zijn al lerminst nieuw. Zijn naam dook op in het schandaal rond de ver oordeelde pedofiel Epstein, jaren lang een goede vriend van hem. Diens ex-vriendin Ghislaine Max well, die in afwachting van haar proces in de gevangenis zit, rekru teerde mogelijk honderden slacht offers voor de investeerder. De vrouwen, die een positie als mas seur in het vooruitzicht werd ge steld, fungeerden gedwongen als seksslavin. Epstein pronkte graag met zijn verzameling, van wie sommigen niet ouder dan 14 jaar waren. Met een privéjet vloog hij hen naar zijn eiland in het Caribisch gebied, vil la's in de Verenigde Staten én naar het buitenland. Prins Andrew zou twintig jaar geleden in de woning van Maxwell in Londen op deze wijze in contact zijn gekomen met de destijds 17-jarige Giuffre. Een foto van de prins, wiens hand losjes op de heup van de tie ner rust, bracht hem twee jaar ge leden in de problemen. Andrew ontkende af te weten van het be staan ervan, ook al gaf de broer van Maxwell aan vrijwel zeker te we ten dat de achtergrond het huis van zijn zus betrof. Interview 'Randy Andy', zoals hij achter zijn rug om wordt genoemd, gooide vervolgens zijn eigen glazen in. Hij liet zich bijna een uur lang inter viewen door de BBC. Het gesprek met Emily Maitlis voor het geres pecteerde programma Newsnight deed zelfs de meest koninklijk ge zinde Brit het laatste greintje res pect voor Andrew verliezen. Zon der enig inlevingsvermogen gooi de hij de meest bizarre excuses op tafel om zijn naam te zuiveren. Ondanks het fotografische bewijs ontkende hij Giuffre ooit ontmoet te hebben. Zijn alibi klonk onge loofwaardiger dan de excuses van een kleuter na te zijn betrapt op het stelen van snoepgoed. Andrew beweerde nooit met Giuffre in een Londense club te hebben gedanst, omdat de vader van de prinsessen Eugenie en Be atrice een kinderpartijtje bij woonde in een pizzarestaurant. Dat Giuffre beweerde dat Andrew zweette als een otter, ontkrachtte hij met een medisch curiosum. De prins, zo vertelde hij hooghartig, kon na te zijn beschoten in de Falklandoorlog in 1982 door een overdosis aan adrenaline niet meer transpireren. Het interview, door hem gezien als een meesterzet, sloeg in als een bom. Uit onderzoek van enquête bureau YouGov kwam naar voren dat slechts 5 procent van de Britse bevolking hem geloofde. In een populariteitspoll van royals ein digde hij onderaan. Bedrijven, ver bonden aan een stichting van hem, trokken hun handen van hem af. Uiteindelijk legde hij, ge dwongen door het paleis, alle offi ciële functies naast zich neer. De afkeer van Andrew lijkt bin nen de koninklijke familie net zo diep te zitten. Troonopvolger Prins Charles ziet voor zijn jongere broer geen enkele rol weggelegd. Alleen zijn moeder, die altijd een zwak voor hem heeft gehouden, steunt hem volgens ingewijden onvoorwaardelijk. Meer dan een kluizenaarsbestaan in de Royal Lodge, op 5 kilometer van Wind sor Castle, zit er niet voor hem in. Fergie Sarah Ferguson, zijn ex-vrouw met wie hij sinds hun scheiding vreemd genoeg samenwoont, ver dedigt hem als enige publiekelijk. ,,Ik geloof voor 100 procent in zijn onschuld", vertelde 'Fergie' aan de Financial Times. Haar woord is wei nig waard gezien haar verleden. Wijlen prins Philip verbande haar uit het paleis, toen de Daily Mail foto's publiceerde van een zaken man die de tenen van een topless echtgenote van Andrew in zijn mond nam. Zelfs een voor hem positieve uitkomst van de civiele rechtszaak kan zijn image niet meer redden. Andrew, die eens vakantie vierde met een Libische wapenhandelaar, heeft geen vrienden meer over. Groot-Brittannië, zo maken de re acties duidelijk, wil hem het liefst vergeten. De prins, inmiddels grootvader, moet tegen zijn na tuur in nederigheid tonen en zwij gen. Geen Brit gelooft een woord van hij zegt. ANP Vilnius De twee lidstaten van de Europese Unie reageren op de stap van het regime in Belarus om migranten geen strobreed in de weg te leg gen. De dictatuur van president Loekasjenko wil zo wraak nemen op Europa, aldus de Letten en Li touwers. De EU legde strafmaatregelen op aan het Belarussische bewind voor het gewelddadige optreden tegen politieke tegenstanders. Belarus zou als vergelding migranten aan moedigen illegaal de grens over te steken om Europese staten onder druk te zetten de sancties ongedaan te maken. Volgens Polen, dat ook meer ille galen uit Belarus ziet, neemt het re gime in Minsk ook revanche voor het besluit van Warschau om on- derdak te bieden aan de gevluchte Belarussische atlete Kristina Tsi- manoeskaja. Die weigerde naar huis terug te keren van de Olympische Spelen in Tokio. De migranten komen vooral uit Afrika en het Midden-Oosten (Irak). In Litouwen wordt nu een 4 meter hoog metalen hek met prikkeldraad gebouwd over ruim 500 kilometer van de 670 km lange grens met Belarus. ,,Zonder deze fysieke barrière is het onmogelijk om onze grenzen te beschermen, dat is heel duidelijk", aldus minister Bilotaite van Binnenlandse Zaken. De strijdkrachten mogen voort aan samen met grenswachten langs de grens patrouilleren en mensen terugsturen die illegaal zijn overge stoken. Wie asiel wil aanvragen, moet dat doen bij een officiële grensovergang of bij een ambas sade. Dit jaar zijn al ruim vierdui zend mensen illegaal Litouwen binnengekomen, vergeleken met 74 in totaal in 2020. Door de noodtoestand in buur land Letland kunnen leger en poli tie de grenswachten ondersteunen. Ze mogen geweld gebruiken als il legalen weigeren terug te keren. Tot nu toe werden dit jaar ruim 340 mensen aangehouden. woensdag 11 augustus 2021 GO Prins Andrew zou nog steeds de onvoorwaardelijke steun van zijn moeder hebben. foto afp De Britse prins Andrew wacht een rechtszaak in New York voor het misbruiken van een minderjarig meisje in 2001. 'Randy Andy' (Viespeuk Andy), geldt na een leven vol schanda len als een koninklijke paria. Geert Langendorff Londen - Sarah Ferguson, ex-vrouw prins Andrew Litouwen en Letland nemen maatregelen tegen de toevloed aan migranten die ongehinderd uit het buurland Belarus komen. Het Litouwse parlement ging ak koord met een hek om de illega len tegen te houden. Letland riep voor de grensgebieden de noodtoestand uit. WEET JIJ AL WAT HET IS? De zoektocht naar Het Geluid je iedere dag om 07:00 uur ol id is weer begonnen! Check de QR code en meld qJ of 12:00 uur aan tijdens het Aanmeld moment de Qmusic app om mee te spelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13