Zesde lockdown: 'Gewoon geen plannen maken' 10 NIEUWS De Belarussische machthebber Loekasjenko zei deze week dat hij 'spoedig zal vertrekken als president'. Zo onomwonden had hij zich nog niet uitgelaten over zijn toekomst. Gaat 'Batka' echt ©tmaakt hij veel Belarussen blij met een dode mus? Joost Bosman Moskou Lef kun je Loekasjenko niet ontzeg gen: precies een jaar na de fraudu leuze verkiezingen, gaf hij een pers conferentie aan nationale en inter nationale journalisten. En daar nam Batka, 'vadertje' zoals zijn aanhan gers hem liefkozend noemen, als te doen gebruikelijk alle tijd voor: acht uur. Narrig beantwoordde Loeka- sjenko vragen van westerse media over de terreurgolf door de politie en veiligheidsdiensten tijdens de demonstraties na de verkiezingen van vorig jaar. Allemaal 'nep' en 'propaganda', wuifde de Belarussi- sche voorman de kritiek weg. Van dictatuur is geen sprake, vindt Loe- kasjenko. ,,Er was geen repressie en er zal ook geen repressie zijn in mijn land." En toen kwam het. Loekasjenko zei dat hij zou vertrekken, en wel 'zeer binnenkort'. Volgens de sinds vorig jaar niet langer door de Ver enigde Staten en de Europese Unie erkende president lopen zich in middels al zo'n vijftien tot twintig mensen warm om hem op te vol gen. Namen noemde de machtheb ber niet. Evenmin de specifieke pe riode van zijn vertrek. Nu is Loekasjenko niet in zijn eerste leugentje gestikt, maar zo onomwonden over zijn eigen aftre den als president heeft hij zich in de afgelopen 27 jaar nog niet geuit. Zwicht hij voor de sancties? Voor druk uit Rusland, nog altijd Loeka- sjenko's beschermheer? Volgens de Belarussische politi coloog Vitali Karbalevitsj is het las tig te zeggen wat de dictator precies bedoelde. ,,Vorig jaar na de verkie zingen beloofde hij direct grond wetswijzigingen en mogelijk zelfs nieuwe verkiezingen. Daarvan heeft hij gezegd: Ik zal er niet weer aan deelnemen. Maar wat betekent dat?'' vraagt Karbalevitsj zich af. Hij suggereert dat Loekasjenko volgens de nieuwe grondwet, waar over de Belarussen zich in 2022 tij dens een referendum mogen uit spreken, wel eens een functie op de achtergrond zou kunnen krijgen. Truc Dezelfde truc haalde president Noersoeltan Nazarbajev van Ka- zachstan twee jaar geleden uit. Het tot dan toe langszittende staats hoofd van de voormalige Sovjet Unie (sinds 1989) trad terug als zo danig, maar bleef voorzitter van de veiligheidsraad en zijn partij. Daar mee is hij achter de schermen nog steeds de sterke man. Karbalevitsj: ,,Ook Loekasjenko kan terugkomen als voorzitter van de veiligheidsraad of premier en heeft dan de touwtjes nog steeds in handen. Ik vermoed dat hij nog niets heeft besloten. Daarnaast: wat bedoelt hij met 'snel aftreden'? Dat is natuurlijk relatief.'' Of heeft Rusland intussen ge noeg van de strapatsen van Loekas- jenko? Moskou draait financieel op voor de verliezen die Belarus lijdt door de toenemende sancties. Bo vendien jaagt Rusland het Belarus- sische volk steeds verder tegen zich in het harnas, door hun heerser de hand boven het hoofd te blijven houden. De Majdan-opstand in Oekraïne in 2014, waarbij het volk de eve neens door Moskou gesteunde pre sident Viktor Janoekovitsj verdreef, is voor de Russische president Vla dimir Poetin nog altijd een schrik beeld, dat Moskou tot nadenken zou moeten stemmen. Volgens Karbalevitsj heeft het Kremlin evenwel niets van die re volte geleerd. ,,Rusland beschouwt zichzelf als een imperium, dan speelt geld geen rol'', zegt de politi coloog, verwijzend naar de Russi sche mandaatgebieden in Oost-Oe- kraïne (Donetsk en Loehansk) en Georgië (Abchazië en Zuid-Osse- tië). ,,Ook die leven voornamelijk op donaties van Moskou.'' Volgens Karbalevitsj is voor Poetin de loyaliteit van Loeka- sjenko het belangrijkste. ,,Over het volk denkt het Kremlin niet na.'' Toch zit Rusland met een dilemma, stelt de politicoloog. ,,Het Kremlin vindt het prachtig dat Loekasjenko het ene verdrag na het andere met het Westen opzegt. Maar anderzijds zit het wel met een bondgenoot die vliegtuigen kaapt en oppositiele den in het buitenland laat vermoor den.'' Lautenbach (33) noemt zichzelf een 'Dutchie in Melbourne' op haar Instagramprofiel. Ze woont in een wijk vlakbij het zakendistrict van de miljoenenstad, die in ieder geval nog tot morgen compleet op slot zit. Voor de zesde keer. ,,Hier is de strategie dat er geen coronagevallen mogen zijn. Nul. Helemaal nu met de deltavariant en de situatie in Sydney. Daar zit ten ze inmiddels al maanden in lockdown en zijn er dagelijks hon derden nieuwe besmettingen. Af- gelopen zomer, toen het bij jullie winter was, leek het hier juist of Covid-19 niet meer bestond. Daar willen ze zo snel mogelijk weer naar terug.'' Dus mag Lautenbach momen teel in principe haar huis niet ver laten, tenzij het om een van de vijf goedgekeurde redenen is - verge lijkbaar met eerdere lockdowns: winkelen voor essentiële dingen; bevoegd werk (of als je niet thuis kunt werken) of onderwijs, maxi maal twee uur sporten, mantel zorg en medische redenen, en om gevaccineerd te worden. Want die vaccinatiegraad is nog niet geweldig Down Under. In de leeftijdsgroep van Simone (30-34) heeft pas 17 procent een eerste shot gehad, blijkt uit data van de Australische overheid. ,,Hier on dersteunen ze vooral AstraZeneca, omdat het ook in Australië wordt gemaakt. Maar er waren natuurlijk best zorgen over de bijwerkingen van dat vaccin. Ondertussen was er niet genoeg Pfizer ingekocht. Ik ga deze week wel een prik met AstraZeneca halen en heel veel vrienden doen dat ook. Want het moet stoppen! Dat kan alleen met behulp van vaccinatie.'' Nu zijn de scholen dicht en in woners van de stad moeten bij het winkelen en sporten binnen een straal van 5 kilometer van hun huis blijven. Verder is er dus een limiet van twee uur voor lichaamsbeweging, en je kan maar met één andere persoon samen sporten. Mondmaskers moeten overal worden gedragen, behalve thuis. Bezoek aan huis is niet toe gestaan, behalve door een 'intieme partner' of één aangewezen per soon voor singles. In Nederland is er veel verzet tegen vaccinatie en de 1,5 meter samenleving of andere opgelegde regels, maar dat ziet Simone veel minder in Australië. ,,Wappies? Hahaha, die zijn hier ook wel, maar dat experts over elkaar heen tuimelen om elke dag in talk shows hun mening te geven over corona, dat zie je hier veel minder. Ik laat het nieuws zelf vaak links liggen. Ondertussen merk ik ook dat mensen zelf iets relaxter staan in de lockdown dan vorig jaar. Zo ben ik nu bij een vriendin aan het eten en ik heb wel meer dan één aangewezen persoon. Het is be langrijk om mentaal een beetje ge zond te blijven.'' Het is de bedoeling dat de hui dige lockdown in Melbourne morgen wordt opgeheven, maar Simone moet dat eerst nog zien. ,,Vandaag waren er elf nieuwe ge vallen. Ze kunnen gerust pas op de dag zelf bekendmaken wat er gaat gebeuren. Daar wachten ze hier echt tot het laatste moment mee en dat is wel stressvol. Het beste is om gewoon geen plannen te ma ken en nergens vanuit te gaan.'' woensdag 11 augustus 2021 Loekasjenko zegt te vertrekken, maar gaat hij ook werkelijk weg? M De persconferentie van Loe kasjenko duurde acht uur. foto ap In Australië zijn de lockdowns veel strenger dan in Nederland en ze worden sneller opgelegd. In metropool Melbourne waren er maar zes coronagevallen voor nodig. Tot verbazing van Nederlanders in Australië, zoals Simone Lautenbach. Edwin van der Aa Rotterdam/Melbourne Simone Lautenbach woont in Melbourne. foto facebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10