Ik vrees dat het pas gaat leven als de eerste tolk die voor ons werkte bruut wordt vermoord mW bijval van Afghanistanveteranen. 'Onze kameraden van toen be schermden onze levens. Dat schept een band en dat brengt verantwoor delijkheid met zich mee. Het wordt tijd dat wij hen nu in bescherming nemen', zo schreven zij in een open brief. ,,Deze reacties zijn hartverwar mend'', vindt Snels. ,,Maar dat gevoel van dankbaarheid is moeilijk over te brengen naar de politiek waar de besluiten worden genomen'', aldus De Jong. „Veteranen zien dit ook als een morele verplichting.'' Volgens de vrijwilligster van de Sulha Alliance geniet het lot van deze groep Afghanen brede steun onder de Europese bevolking. Ook onder mensen die niet zoveel op hebben met migratie. ,,Het valt slecht dat je als oud-werkgever de veiligheid van voormalige werknemers niet kunt garanderen.'' Angst Volgens Snels helpt het natuurlijk ook niet dat Nederland een demissio nair kabinet heeft. „Defensie, Buiten landse Zaken, de IND en de ambas sade in Kaboel schuiven ook verant woordelijkheden op elkaar af en er is sterk verzet binnen de VVD. Uit angst blijkbaar om stemmen aan de PVV te verliezen in het migratie debat. Bijleveld krijgt bovendien rug dekking van haar eigen CDA. Maar waarom zo moeilijk doen? Het gaat hier niet om grote aantallen'', zegt de oud-vakbondsbestuurder. Nederland hanteert ook de nauw ste definitie van wie er voor evacua tie in aanmerking komt. Andere lan den repatriëren behalve tolken ook bewakers, chauffeurs en ander voor malig personeel. ,,Nederland ge bruikt niet voor niets het woord 'tol- kenbeleid'. Beleid dat niet in lijn is met Europees asielbeleid. Het Euro pean Asylum Support Office rappor- teerde dat voormalige bewakers en tolken het belangrijkste doelwit zijn voor de taliban. Nederland beperkt zich nu tot tolken'', aldus De Jong. „Groot-Brittannië daarentegen heeft het over locally engaged civilians. Ook Amerika en Duitsland zijn ruimhar tiger.'' De VS verruimde vorige week nog de criteria voor repatriëring. Journalisten en werknemers van hulporganisaties komen nu ook in aanmerking. Er zijn de laatste weken al enkele duizenden Afghanen op Amerikaanse bodem geland. Snels geeft een voorbeeld van waar het met de Nederlandse selectie mis gaat. ,,Neem die hoge politieagent die voor Nederland heeft gewerkt als veiligheidsadviseur. Met dat advies heeft hij levens gered. Zijn aanvraag is afgewezen. Hij was geen tolk, had dus geen hoogste risicoprofiel.'' De Jong wijst erop dat mensen zijn afge wezen omdat zij niet lang genoeg in gevaarlijke functies werkten. ,,Er wordt niet duidelijk gezegd op welke gronden dat is gebeurd om vervol gens, heel respectloos, te melden dat je niet asiel vanuit Afghanistan kunt aanvragen en je misschien maar het beste in een ander land kunt aan kloppen bij de VN-Vluchtelingenor- ganisatie UNHCR'', legt De Jong uit. ,,Bij zaken die wel zijn goedgekeurd gaat het om schrijnende gevallen die dankzij onze druk en van media zijn aangekaart. Maar zo zou dat niet moeten gebeuren.'' Snels stoort zich aan de bureaucra tische aanpak, aan het gebrek aan medeleven. ,,Er wordt ronduit ge zegd, en daar kan ik zo kwaad over worden, dat zij al vele jaren gevaar lopen en dat zij dat gewend zijn. Er wordt soms zo badinerend over gedaan. Men ziet de urgentie niet.'' De Jong voegt er snoeihard aan toe: ,,Kennelijk wordt een Afghaan min der serieus genomen dan een Neder lander als hij zegt dat zijn leven in gevaar is. Dat is schrijnend.'' Chaos Na de terugtrekking - de Amerika nen gaan begin september als laatste weg - lopen de 'tolkenprogramma's' door. Maar de vraag is of die dan door de groeiende chaos en de opmars van de taliban nog praktisch uitvoerbaar zijn. ,,Dan kun je bijvoorbeeld lokale oud-medewerkers heel lastig uit de regio Kandahar halen. Het vliegveld ligt daar onder vuur'', zegt De Jong. ,,En over land reizen wordt steeds gevaarlijker'', voegt Snels eraan toe. De wereld heeft niet geleerd van eerdere moeizame evacuaties. An ders zou er wel tijdig aan een goed evacuatieplan voor Afghanistan zijn gewerkt. De Jong: ,,De ironie is dat we dit soort situaties al eerder heb ben meegemaakt. We leren slecht. De evacuatie in Vietnam duurde bijvoorbeeld slechts twee chaotische dagen. Slechts zevenduizend Vietna mese medewerkers werden met heli kopters gered.'' In het geval van de Afghanen zijn het er al meer - vooral de VS maakt haast met de repatrië ring, maar ook voor Afghanistan is nog een slag te maken. Schaamte ,,Ik schaam me soms om Nederlander te zijn. Ik lig met regelmaat wakker over het lot van de Afghaanse tolken en hun gezinnen én over het toe komstperspectief en de veiligheid van onze militairen die in de toe komst nog op missie gaan. Er rest nu slecht één ding: alle tolkengezinnen moeten snel naar Nederland worden gehaald'', zegt Anne-Marie Snels. ,,Laat de ambassade aan mensen een laissez-passer afgeven waardoor een paspoort niet nodig is en het proces enorm kan worden versneld als is aangetoond dat iemand voor Neder land heeft gewerkt. Volgens asiel advocaten kan dat. Minister Bijleveld heeft de Tweede Kamer daarover onjuist geïnformeerd.'' Q De vlag van de taliban wapperde zondag in de stad Kunduz, die ze recent grotendeels veroverden. foto ap ItüjjO jl JÜiÜlujNLjÖLCJJJJ dinsdag 10 augustus 2021 Q Afghanen die zondag aankwamen op het vlieg veld van Kaboel. FOTO AFP Nederlandse militai ren in de stad Kunduz in 2011. FOTO EVERT-JAN DANIELS - Anne-Marie Snels, oud-voorzitter militaire vakbond AFMP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9