Oud-bewaker: 'Wat moet ik nu?' 8 NIEUWS Samsung o28GB> Galaxy A5240 AFGHANISTAN TALIBAN^ Met het vertrek van de westerse strijdmacht uit Afghanistan loopt haar lokaal personeel gevaar, ook de Afghanen die voor Nederland werkten. De taliban jagen op duizenden tolken, bewakers, koks en hun gezinnen. ,,Er staat een prijs op het hoofd van deze mensen.'' Oud-bewaker Abdul Hayat Sultani zegt het met een trilling in zijn stem. „Niemand op de ambassade wil met ons praten. Op de e-mail waarin we onze problemen uitleg den, kregen we de reactie dat we als bewakers niet in aanmerking ko men voor hulp'', zegt de Afghaan uit het noordelijke Baghlan. Tot overmaat van ramp maakte de politie van Kaboel een einde aan de actie die Sultani en collega's voerden bij de Nederlandse ambas sade. ,,Maar wat moet ik nu?'' zegt Sultani. ,,Wat moet ik mijn vrouw en mijn kinderen vertellen? Dat ik mijn leven jarenlang voor mensen op het spel heb gezet en nu door diezelfde mensen in de steek wordt gelaten? Ik heb in Baghlan alles moeten achterlaten, omdat ik en mijn gezin met de dood werden bedreigd. Het is extra teleurstellend omdat twee Afghaanse collega's die ik goed ken, allebei tolk, al wel in Amsterdam zijn.'' Zonder hulp is het niet de vraag of het slecht met Sultani en de an deren afloopt maar wanneer dat zal gebeuren. Het lukte hem onlangs om veilig Kaboel te bereiken in de grote vluchtelingenstroom richting de hoofdstad nu de taliban het land weer veroveren. ,,Er hangt hier een paniekerige sfeer'', zegt de oud-be waker. ,,Niet voor niets roepen alle westerse ambassades hun burgers op Afghanistan snel te verlaten.'' Ook Sultani heeft gehoord van de val van Kunduz en andere hoofd steden van provincies. ,,Alles wat het Westen heeft opgebouwd stort als een kaartenhuis in elkaar. Met de terugkeer van de taliban zijn we terug bij af. Of erger.'' Een andere groep dreigde ook tussen wal en schip te geraken, maar is inmiddels wél geholpen. De zeker veertien Afghaanse tolken die hebben gewerkt voor Eupol, de po litiemissie van de EU in Afghani stan, werden in eerste instantie over het hoofd gezien. ,,Het kabinet ging hiermee pas aan de slag nadat we over de EUPol-tolken de publi citeit hadden gezocht", zegt Anne- Marie Snels, oud-voorzitter van de fensievakbond AFMP. 8 GB Data* (4G) 200 min/sms et is een afschuwelijk schrikbeeld. Sohail Pardis rijdt vanuit Kaboel naar de pro vincie Khost om zijn zus op te halen. Ze zullen met de familie het einde vieren van de ramadan. Maar onderweg stuit Pardis (32) op de taliban. Hij probeert nog te ontsnappen, maar ze sleuren hem uit de auto. Hij wordt onthoofd. Pardis was al met de dood bedreigd, omdat hij zestien maanden voor de Amerikaanse strijdkrachten had ge werkt. ,,Zij noemden hem een spion en een ongelovige'', aldus een vriend. Sinds 2009 hebben de fundamen talisten al driehonderd tolken ver moord. Dat aantal zal snel groeien als zij na de terugtrekking van de wes terse troepenmacht, die bijna een feit is, het land weer hebben veroverd. Dat lijkt slechts een kwestie van tijd. De Verenigde Staten, Nederland en andere landen zijn al wel begonnen met de evacuatie van hun inge huurde Afghaanse personeel. Maar die verloopt tot nu toe uiterst moei zaam. Tot ergernis van Anne-Marie Snels en Sara de Jong. ,,Het gaat in Nederland vrees ik pas echt leven als de eerste tolk die voor ons heeft ge werkt, op brute wijze wordt ver moord. Kennelijk kunnen we dit soort dossiers niet goed oplossen'', zegt Snels (65), oud-voorzitter van de militaire vakbond AFMP. ,,Er staat een prijs op het hoofd van deze men sen. Defensie zegt altijd: 'We laten niemand achter.' Dat moet ook voor hen gelden.'' Snels krijgt bijval van migratie specialist Sara de Jong (38), werk zaam aan de Universiteit van York. Zij is de aanjager van de Britse organisatie Sulha Alliance, die zich ontfermt over het lot van zo'n zeven duizend Afghanen die voor de Britse strijdkrachten werkten. ,,We hebben begin juni al namens zusterorganisa ties uit zeven landen een dringend beroep gedaan op regeringen en de Navo en de VN om snel werk te ma ken van de evacuatie. Het gaat om enkele tienduizenden mensen, met het grootste aandeel voor Amerika, meer dan 18.000. Als je hen mondjes maat overbrengt, krijg je hen nooit op tijd uit Afghanistan'', zegt De Jong. In het Nederlandse geval gaat het volgens Snels om enkele honderden tolken. Tot nu toe zijn er volgens Defensie 108 Afghanen met hun gezin in Nederland aangekomen. ,,Anderen zijn al door de VS (1) en Duitsland (8) geholpen'', zegt Snels. Laks Ze stoort zich mateloos aan de lakse houding van Nederland. ,,Denk je dat we van Mark Rutte of minister van Defensie Ank Bijleveld een reactie kregen op een open brief? Nee, dus. Ze gaat liever in de tegenaanval. 'We willen hier toch geen taliban hebben of oorlogsmisdadigers. We moeten zorgvuldigheid betrachten. Er zijn veel valse aanmeldingen', aldus de minister. Daaruit blijkt dat ze het ei gen huiswerk niet op orde heeft. Je moet al die jaren hebben bijgehou den wie voor je heeft gewerkt.'' Het tweetal staat zeker niet alleen in hun kritiek. Zowel in Groot-Brit- tannië als in Nederland krijgen zij dinsdag 10 augustus 2021 GO Niet alleen tolken, maar ook andere Afghanen die de Neder landse troepen in het land heb ben geholpen, vrezen voor hun leven. Ze smeken Nederland om hulp, tot nu toe tevergeefs. Hans van Zon Rotterdam/Kaboel 12:00 11,00 voor je abonnement 15,00 voor je toestel Klantvoordeel verwerkt Barendrecht Bergen op Zoom Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Zwijndrecht Let op! Geld lenen kost geld oJf 'Het is onze morele plicht Afghaanse tolken te redden' Hans van Zon Amsterdam/York Sara de Jong, migratiespecialist. Anne-Marie Snels, oud-voorzitter AFMP. FOTO AFMP Afghaanse mede werkers van het Ne derlandse leger de monstreren bij de am bassade in Kaboel. We want Immunity! Wc Served the Dutch Forces and We Do Not Want Our Services to Be an Alternative 10 Our D$ Our Rewards for Serving the Dutch Forces is IX-privaiion of Liberty. Life Threats to Deaih, and I to l.ife with a World of Dreams. Which is Against the Rights of Human Societies. We Want In Survive and Live 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8