'We moeten kolen naar de geschiedenis verwijzen' 7 NV V Klimaatrapport Reacties Rutte noemt het 'extra belangrijk' dat de klimaatdoelstellingen in zo wel Nederland als daarbuiten ge haald worden. Daar zal zowel dit als het volgende kabinet zich voor moeten inzetten, aldus de demissi onair premier. Hij erkent dat er 'een gat' zit tussen de Nederlandse kli maatdoelen en de mate waarin die met het huidige beleid bereikt wor den. Dit kabinet werkt aan extra maatregelen, en klimaatbeleid zal volgens de VVD-leider ook bij de formatie een belangrijk thema zijn. Rutte ziet 'een enorme kans' voor Nederland als het gaat om de kli maattransitie. Hij wil dat van de tien miljoen banen in Nederland er een paar miljoen 'groen' zullen worden. ,,We moeten hierin voor oplopen in de wereld.'' Zo'n koppo sitie kan volgens Rutte economi sche groei opleveren. Toch wilde hij nog niet zeggen of een eventueel kabinet-Rutte IV het groenste ka- binet-Rutte ooit zal worden. VVD-staatssecretaris Dilan Yesil- göz (Klimaat) vindt dat andere lan den scherpere klimaatdoelen moe ten stellen. Volgens haar heeft de Europese Unie om die reden de kli maatdoelen bijgesteld naar 55 pro cent CO2-reductie in 2030 en gaat het er nu om 'dat ook andere landen hun ambitie verhogen'. Dat zal de Nederlandse inzet worden tijdens de klimaattop in Glasgow, later dit jaar. Ze doelt daarmee op landen die 'nog geen of te weinig maatre gelen nemen', laat een woordvoer der desgevraagd weten. Concrete Het is hoog tijd voor drastische maatregelen, wereldwijd en in Nederland landen wil het ministerie niet noe men. Ook coalitiepartij D66 vindt het tijd voor extra actie. Waarnemend D66-fractievoorzitter Rob Jetten noemt het IPCC-rapport 'schok kend'. ,,Als we niets doen tegen kli maatverandering, komt er meer ex treem weer en stijgt de zeespiegel verder. Het is hoog tijd voor drasti sche maatregelen, wereldwijd en in Nederland." Zo pleit D66 ervoor om als eerste land ter wereld een CO2-heffing voor de industrie in te voeren. Volgens D66-partijleider Sigrid Kaag 'zijn wij de laatste generatie politici die onze manier van leven kunnen beschermen'. ,,Het is nu of nooit'', stelt ze. Kaag herhaalt de woorden van het klimaatpanel, dat de situatie bestempeld als 'code rood'. CDA-leider Wopke Hoekstra laat weten dat klimaatverandering 'één van de grote uitdaging van deze tijd' is. ,,Samen - overheid, bedrijfs leven en samenleving - moeten we onze schouders eronder zetten en investeren in een duurzame econo mie'', aldus Hoekstra, die de ko mende periode mogelijk ook aan schuift in de onderhandelingen over een nieuw kabinet. Volgens Eurocommissaris Frans Timmermans toont het rapport aan hoe 'immens dringend' de strijd te gen klimaatverandering is. Aan die strijd moet de hele wereld mee doen. Bovendien moeten maatre gelen worden versneld, vindt hij. Het is tegelijkertijd nog niet te laat om te beletten dat we iedere greep op de klimaatverandering verliezen, denkt Timmermans, die klimaatbeleid onder zijn hoede heeft. De tweede man van de Euro pese Commissie waarschuwt al langer voor moedeloosheid, waar van het klimaat volgens hem meer te duchten heeft dan van scepsis over klimaatverandering. Op de volgende klimaattop moet de wereld uitspreken dat het ge noeg is geweest, twitterde Tim mermans. We moeten 'resoluut en eensgezind handelen'. Commentaren Buitenland Vrijwel alle milieuorganisaties on derstrepen het belang van dit rap port en van hun eigen rapporten die tot vergelijkbare conclusies ko men. Greta Thunberg, de Zweedse tiener en milieuactiviste is opti mistisch. ,,We kunnen nog steeds de ergste gevolgen vermijden, maar niet als we doorgaan zoals vandaag, en niet zonder de crisis als een crisis te behandelen." De mensheid is volgens de Zweedse tiener in een noodsituatie terecht gekomen. Het IPCC-rapport is vol gens haar 'een solide samenvat ting' van de informatie die we tot onze beschikking hebben. In soci ale media stelt ze dat 'het nu aan ons is om moedig te zijn en beslis singen te nemen'. De Britse premier Johnson, die in eigen land onder druk staat om plannen voor een nieuwe kolen mijn in Cumbriaaldus, leek al een W Pleidooi voor agressieve klimaatactie van grote economieën draai te maken. ,,We weten dat wat er moet worden gedaan om de op warming van de aarde te beperken - kolen naar de geschiedenis ver wijzen en overstappen op schone energiebronnen, de natuur be schermen en klimaatfinanciering verstrekken aan landen in de frontlinie." Dit najaar wordt in zijn land een klimaattop gehou den. Johnson sprak de hoop uit dat landen al voor de aanvang van die 'cruciale' conferentie in Glasgow besluiten om in actie te komen. Mohamed Nasheed, de voorma lig president van de Malediven, is misschien wel een van de meest betrokkenen. Hij vertegenwoor digt 48 landen die een bijzonder risico lopen op opwarming van de aarde. ,,De noodsituatie op het ge bied van klimaat neemt elke dag toe, en wij in het Climate Vulnera ble Forum - dat de meest kli maatkwetsbare landen ter wereld vertegenwoordigt - staan in de frontlinie, onze naties worden ge teisterd door stormen, droogtes en stijgende zeeën", aldus Nasheed. De Amerikaanse klimaatgezant, John Kerry, voorziet dat de gevol gen van de klimaatcrisis, van ex treme hitte tot overstromingen, al leen maar toenemen. ,,Tenzij we een andere koers kiezen. Wat de wereld nu nodig heeft, is echte ac tie. Alle grote economieën moeten zich inzetten voor agressieve kli maatactie tijdens dit kritieke de cennium." dinsdag 10 augustus 2021 GO 'Strijd immens dringend' Het nieuwe IPCC-klimaatrap- port lijkt de geesten in politiek Den Haag rijp te maken voor extra klimaatmaatregelen. De missionair premier en VVD-lei- der Mark Rutte ziet 'een enorme kans' voor Nederland als het gaat om de klimaattransitie. Peter Winterman Den Haag Toeristen zien op Spits bergen bij de noordpool een gletsjer af brokkelen. FOTO HOLLANDSE HOOGTE - Rob Jetten, D66 De conclusies uit het klimaat rapport komen voor velen niet als een verrassing, maar de im pact is er wel. Wereldwijd maakt het rapport veel los. Bob van Huët Rotterdam De Zweedse Greta Thunberg ziet nog kansen. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7