OZCAN AKYOL VS pleit voor snel en sterk klimaatbeleid van nu m FO .4 •A» W 6 Of je nou zwanger probeert te worden of at een compleet gezin hebt: bij Ouders van vind je betrouwbare informatie over de zwangerschap, opvoeden en het ouderschap Van de beste nachtlampjes tot hulp bij darmkrampjes. Van de eerste wee tot de eerste schooldag. Van expert-advies tot tips van andere ouders. KLIMAATRAPPORT ALARM i\ 'i GA NAAR OUDERSVANNU.NL OF DOWNLOAD DE APP dinsdag 10 augustus 2021 Column $0 @OzcanAkyol Het VN-klimaatpanel lan ceerde een alarmerend rap port over de toekomst van onze planeet en daarmee eigenlijk van heel de mensheid. Door de manier waarop wij onze levens inrichten en met grondstof fen omgaan, zal de aarde binnen afzienbare tijd met 1,5 graad op warmen, met alle gevolgen van dien: we maakten deze zomer al kennis met droogte, hittegolven en exceptionele neerslag. Een serieus signaal, zou je zeg gen, voor politici én burgers, die in feite te horen krijgen dat we de boel nog kunnen redden, maar al leen als iedereen het probleem er kent en op zoek gaat naar een op lossing. Laat dat laatste nu net in Neder land een groot probleem zijn. Bij ons presteren we het om zelfs een thema als het klimaat te politise ren. Allerlei simpele geesten heb ben bedacht dat de aarde redden 'links' is en iedereen die zich 'rechts' noemt, schokschouderend moet toekijken. Het ergste is dat politici, die een duidelijk profiel van hun achter ban menen te hebben, zich ook gaan gedragen naar deze infantiele polarisatie, bijvoorbeeld door al lerlei straffe taal op sociale media te uiten, zonder rekening te hou den met bestuurlijke verantwoor delijkheid. Het trieste dieptepunt kwam van staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat, Dilan Yesilgöz-Zegerius (VVD), die na de publicatie van het VN- klimaatpanel niet de rapporten besloot te lezen, maar lekker een rondje ging twit- teren. In het heetst van de strijd schreef ze: dat dram men nooit een slim idee is. Heb ik mijn neefje van vier laatst ook weer uitgelegd toen hij een tweede ijsje wilde.' U kunt zeggen: 'JdSd, maar dat is sociale media, neem het niet seri eus.' Dan werp ik terug dat we hier met een nieuw kopstuk van de grootste partij van Nederland heb ben te maken. Hoe dan ook, ze is maar een klein voorbeeld. Alle par tijen die zich sterk profileren, be zondigen zich momenteel aan de zelfde fout. Ze doen voorkomen alsof acuut ingrijpen slechts een optie is, niet de allergrootste nood zaak. Het is alsof de brandweer voor een brandend huis staat en eerst wil debatteren hoeveel water er gebruikt moet worden om de hele bups te blussen. Voor de aarde in elkaar stort, gaan wij eerst moreel failliet. Dat laatste is een zekerheid. Wij presteren het om zelfs het klimaat te politiseren Het rapport van VN-klimaatpa nel IPCC laat volgens de Ver enigde Staten zien dat ambiti eus klimaatbeleid niet meer kan worden uitgesteld. ANP Washington De Amerikaanse president J oe Bi- den vindt dat de wereld het zich niet kan permitteren om te wach ten. 'De signalen zijn onmisken baar. De wetenschap is niet te ont kennen. En de kosten van passivi teit blijven oplopen', twitterde de president. Daarvoor had de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken in een verklaring al gezegd dat klimaatverandering 'nu al een crisis' is. Uit het rapport van internatio nale experts komt naar voren dat het klimaat door toedoen van de mens snel verandert, concludeert Blinken. Die somde op wat daar de gevolgen van zijn: de zeespie gel stijgt, gletsjers smelten en ex treem weer komt steeds vaker voor. De minister zegt dat het rapport in de aanloop naar klimaattop COP26 nog eens laat zien dat naar aanleiding van de wetenschap ac tie ondernomen moet worden. Hij noemde het essentieel dat alle landen, maar vooral de grote eco nomieën, zich in dit 'cruciale' de cennium gaan inzetten om de op warming van de aarde te beper ken. VN-chef Voor VN-chef António Guterres betekent het rapport van het IPCC de doodsklap voor kolen, olie en gas. Zo luidde zijn eerste reactie op het klimaatrapport. Het geeft volgens Guterres aan dat de fos siele brandstoffen de aarde ver woesten. Hij noemt het rapport een 'code rood voor de mensheid'. Guterres dringt erop aan dat politici snel en drastisch handelen. ,,De alarmbel len klinken oorverdovend.'' Daarom moet er meer geld uit rijke landen komen om de aan passingen ter voorkoming van de opwarming in arme landen te be talen, aldus de VN-secretaris-ge- neraal. Hij hoopt dat de leiders van de wereld op de komende topconferentie over het klimaat in november in Glasgow niet met excuses, maar met oplossingen komen. GO Ons klimaat i J a ft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6