Zweten op de bootcamp in de bossen Ambachtenmarkt met ruim dertig stands op de Markt ZEEUWS-VLAANDEREN 5 OPKNAPBEURT ICONISCH KUNSTWERK Het ruim drie meter hoge beeld Wachters van de Schelde van pastoor en kunstenaar Omer Gielliet (1915-2017) staat op een unieke plaats aan de haven van Breskens. Hier hebben de wachters ruim dertig jaar weer en wind getrotseerd. Het kunstwerk verkeert in slechte conditie en wordt nu opgelapt. In opdracht van de gemeente Sluis is onlangs antiquair, taxateur en houtexpert Jean- Marie van Isacker gestart met een ingrijpende opknapbeurt van het beeld. Van Isacker, een Vlaming van het zuiverste ras, heeft als meubelexpert gewerkt bij onder meer Sotheby's in Londen en Christie's in New York. ,,Ik heb een fantastische tijd gehad, vooral in New York", vertelt hij. ,,Als taxateur heb ik prachtige collecties mogen zien en geweldige mensen ontmoet. Tegenwoordig woon ik in Vlissingen. Hier heb ik vaak taxaties mogen doen voor regio nale musea en van gemeentelijke collecties." Ruim een jaar geleden kwam er vanuit de gemeente Sluis het ver zoek om een conditierapport te maken van de Wachters van de Schelde van Omer Gielliet. ,,Ik had nog nooit van die man gehoord en kende dus zijn werk helemaal niet. De toestand van het beeld was ronduit slecht, heel slecht. In over leg met de gemeente besloot ik het werk: schoonmaak, restauratie en conservatie, zelf te doen. Voor waarde was dat het in de zomer maanden mocht." Tijdrovende klus Eind juli is Jean-Marie gestart met zijn tijdrovende klus. ,,Er is vooral veel werk aan het opvullen van de vele beschadigingen. Ik doe dit met een eigen mix van twee soor ten opvulmiddels met onder meer epoxy. Veel werk heb ik op het moment met het opvullen van bo- toxgaten. De botox is niet meer ac tief, maar door de vele gaten trekt er steeds vocht in het hout en dat is funest. Is de schade te groot, plak ik er een stuk hardhout over dat ik later passend kan uitzagen of door te vijlen de gewenste vorm kan geven. Daarna volgt het schu ren. Gelijk erna moet zo snel mo gelijk de grondverf aangebracht worden, gevolgd door weer schu ren en lakken. Gezien de plaats van het beeld zal ik overal twee la gen lak aanbrengen en aan de zuidwestkant drie lagen. Die kant heeft het meest te verduren." Precies klusje Iedere dag, mits het droog weer is, is Jean-Marie nu bij de 'Wachters' te vinden. Het werk vordert ge staag en wordt vooral heel pre cies uitgevoerd. ,,Sommige tussen ruimtes kan ik niet bereiken en de onderkant, de ondersteuning? Daar zal misschien iets vernieuwd moeten worden. Ik wil het in ieder geval goed doen, zodat het Ik wil het werk goed doen, zodat het kunstwerk weer dertig jaar mee kan kunstwerk weer dertig jaar mee kan." De klus duurt naar verwachting drie maanden. De aandacht lag op kracht, lenig heid, uithoudingsvermogen, coör dinatie en snelheid. Maartje en Liesbeth van Hulst voor Elkaar reikten op een speelse manier de oefeningen aan. Liesbeth: ,,Als we lachende gezichten zien, weten we dat we goed bezig zijn." Dagelijks wordt in de zomervakantie voor deze leeftijdsgroep in verschillende kernen in Hulst een uurtje sport aangeboden. TERNEUZEN De Terneu- zense Markt biedt komende zaterdag plaats aan een van de grootste ambachtenmarkten van Nederland georganiseerd door de Stichting Zeeuwse Klederdracht. Bij ruim dertig stands kan het publiek tussen 10.00 en 17.00 uur kennisma ken met oude en soms wat nieuwere ambachten. Van de klassiekers als mandenmakers, pottenbakkers, bijenkorf- vlechters en stoelenmatters tot het bakken van crêpes of het breien van kralentasjes. Ook is er een aantal ambachten uit de regio te zien als babbelaars maken, Zeeuwse kappen op maken, het snijden van paere- messen en het maken van Zeeuwse knoppen. Bezoekers kunnen op de Ter- neuzense Markt dot-art van de oorspronkelijke bewoners van Australië bekijken naast de Nederlandse variant, Staphor ster stipwerk of zich vergapen aan modelbouwschepen en het werken met een oude fi guurzaagmachine. Kinderen krijgen er de kans de beginse len van een ambacht te leren en vanzelfsprekend bieden veel van de standhouders hun waren ook te koop aan. dinsdag 10 augustus 2021 VL 'De toestand was slecht, heel slecht' Wilma Valk Breskens -Jean-Marie van Isacker, antiquair, taxateur en houtexpert Lekker een uurtje bewegen. Na een warming-up op muziek werkten 21 basisschoolleerlin gen gisteren bij de trimbaan in de Steense bossen oefeningen af. Edy de Witte Sint Jansteen Jean-Marie van Isacker heeft een monsterklus aan het opknappen van het kunstwerk Wachters van de Schelde. foto anne hana Aan de bootcamp in de bossen bij Sint Jansteen namen 21 kinde ren deel. foto gianni agosti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51