s 4 KLIMAATRAPPORT ALARM Marcel Beukeboom Klimaatspecialist Diplomaat Marcel Beukeboom is pas afgezwaaid als speciale klimaatgezant van de Nederlandse overheid. Het zorgwekkende rapport van het VN- klimaatpanel IPCC heeft hem niet verrast. We kunnen niemand anders de schuld geven. Het is 'onbetwist baar' dat de atmosfeer, de zeeën en het land gevaarlijk zijn opgewarmd door menselijke activiteiten. En overal ter wereld zullen de gevol gen daarvan steeds meer voelbaar worden in de vorm van hittegolven, droogte, extreme regenval en tropi sche cyclonen. Dat concludeert het gezaghebbende IPCC-klimaatpanel van de Verenigde Naties in een gis teren gepubliceerd rapport over onze toekomst. De experts voorzien zelfs een 'code rood' voor de hele mensheid als er geen snelle reductie van de uitstoot van broeikasgassen komt. De enige echte onzekerheid die er in de klimaatdiscussie nog bestaat, is of de mensheid die reductie-wil kan opbrengen en in staat zal blij ken veel toekomstige ellende af te wenden. Sinds het einde van de 19de eeuw is de aarde al gemiddeld 1,1 graden warmer geworden door het stoken van kolen, olie en gas, zo staat in het verslag. Boven zee is het sindsdien 0,9 graden warmer geworden, bo ven land 1,6 graden. Dat heeft we reldwijd gevolgen, namelijk hogere temperaturen en veranderende neerslagpatronen. De opwarming heeft al geleid tot meer extreme re genval en langere droogteperiodes. Stijging tempera tuur brengt de hele mensheid in gevaar, aldus VN- experts Dat heeft gevolgen voor ruim een miljard mensen. Dat kan in de na bije toekomst variëren van massale sterfte onder ouderen en kwetsba ren tijdens aanhoudende hittegol ven en tot massamigratie en oorlo gen door hongersnood. De temperatuur zal de komende dertig jaar in alle vijf uitgewerkte scenario's oplopen. Hoeveel is af hankelijk van de impact van maat regelen om de CO2-uitstoot te be perken. De prognoses variëren van een stabilisatie van 1 graad warmer tot zelfs meer dan 5 graden warmer. In de gunstigste prognose zal de zeespiegel over tachtig jaar tussen 44 en 76 centimeter zijn gestegen. In het somberste scenario komt er meer dan een meter bij, wat bete kent dat sommige landen in de Stille Zuidzee en ook veel kustge bieden in Azië letterlijk verdrinken. Ook West-Europa krijgt te ma ken met opwarming. Het noorden van Scandinavië zal natter worden door smeltende ijskappen, landen als Griekenland, Italië en Spanje worden juist veel droger. Neder land zit ertussenin. Hier worden re- genrijke winters voorzien en hefti gere stortregens in zomers met gril lige temperaturen. De snelheid van de zeespiegel stijging, het terugtrekken van ijs kappen en gletsjers en de zuurgraad van de oceanen worden allemaal beschreven als 'onbekende' feno menen in de afgelopen duizenden jaren. Landen zijn te traag geweest iets te doen aan het terugdringen van CO2, maar er is nog gelegenheid de allerergste gevolgen te voorko men. Daarvoor zullen we in 2050 totaal moeten stoppen met de uit stoot van CO2 in de atmosfeer. Zeespiegelstijging ëi. 1.5 1,0 Nee, zijn verhuizing van Den Haag naar Rome heeft niets te maken met de ver wachte stijging van de zeespiegel. De Nederlandse diplo maat Marcel Beukeboom (49) is na vijfjaar klimaatgezant af. Over drie weken begint hij aan een nieuwe functie als permanent ver tegenwoordiger van Nederland bij de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO). Een van de laatste stukken die hij onder ogen kreeg was het toch wel weer spraakmakende rapport van het VN-klimaatpanel IPCC. ,,Ik ben als insider niet verrast over wat er nu naar buiten komt. Het is een weergave van de stand van za ken van de klimaatwetenschap pen. We weten steeds meer en het plaatje wordt steeds verder inge kleurd. Het is niet zo dat de con touren niet al bekend waren. Maar dit rapport voedt ook mijn zorg over welke kant het opgaat en over ons onvermogen een adequaat antwoord te formuleren." ,,Ik heb dat echt zien veranderen Gemiddelde temperatuur op aarde dinsdag 10 augustus 2021 GO 'Mens zelf debet aan opwarming van aarde' r jé 234 experts van het VN-klimaat- panel hebben de afgelopen acht jaar 14.000 wetenschappelijke onderzoeken geanalyseerd. Het eindrapport is reden tot grote zorg. Bob van Huët Rotterdam In de gunstig ste prognose zal de zeespie gel over tachtig jaar tussen 44 en 76 centime ter zijn geste gen. Scenario's bij verschillende mate van uitstoot broeikasgassen De gevolgen van de opwar ming kunnen alleen worden beperkt als er echt wordt in gegrepen, stellen VN-on- derzoekers. FOTO'S ANP, GETTY IMAGES, EDWIN WINKELS 'Ze dachten: Bob van Huët 2 mtL_ 0,5_ 1950 Dit scenario houdt rekening met een mogelijk snellere smelt van de ijskap op de zuidpool In alle scenario's stijgt de zeespiegel in meer of mindere mate 2000 2020 2050 2100 ©100821 TU Bron: IPCC Den Haag Veel mensen zijn geschrokken van de 'code rood' die door het VN-klimaatpanel voor de mens heid is uitgesproken. U ook? Het bewustzijn over de klimaat problematiek is de laatste jaren enorm toegenomen, zegt u. Als er netto geen CO2 meer - wordt uitgestoten kan de stijging worden tegengegaan 2000 2020 2050 2100 Scenario's bij verschillende mate van uitstoot broeikasgassen In het slechtste scenario stijgt de temperatuur t.o.v. 1950 met bijna 5 graden in 2100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4