10 ZEELAND Vlissinger Jan But (78) was jaren wedstrijdzeiler op zee. Door zeilen, fietsen, wandelen en klussen aan oude schepen bleef hij fit. Totdat corona hem op 1 april 2021 velde, acht maanden voor zijn 50-jarige huwelijk met zijn vrouw Carla. Jan was op het water hele maal in zijn element. Als scheepselektrotechnicus was hij veertig jaar op of onderweg naar schepen in Zeeland en in de Antwerpse haven. Hij repareerde en installeerde navi gatie- en communicatieapparatuur. Hij vertelde na een biertje graag over zijn tochten bij nacht en ontij naar schepen in donkere havens of over hachelijke helikoptervluchten naar booreilanden. Als veelgevraagd vakman was hij dag en nacht bereikbaar, het water en de scheepvaart gingen altijd voor. Toen hij in 2001 met pensioen ging had hij energie over. Hij ging thuis en bij zijn zoons klussen en maakte lange fietstochten vanuit zijn woon plaats Vlissingen. Maar na een aantal maanden zei hij tegen zijn vrouw: ,,Ik kan niet altijd blijven rondfietsen op Walcheren." Zeilen en schepen op knappen ging hem weer trekken. Via Je kunt zeilen, of je kunt het niet -Jan But scheepstimmerman Kees Droste kwam hij in contact met Stichting Behoud Hoogaars. Hoogaarzen zijn houten platbo demschepen met een hoge 'aars', het achterschip. Deze klassieke vissers schepen dreigden te verdwijnen toen steeds meer Zeeuwse vissers over stapten op stalen schepen. Stichting Behoud Hoogaars startte in 1990 en als eerste schip kocht de stichting de hoogaars Andries Jacob, de YE 36. Jan hield van deze grote 'hoogaars' en samen met onder andere Marijn Verschuure werkte hij jaren aan de restauratie van dit schip. Lange tijd klusten ze in de Timmerfabriek in Vlissingen. Ze voeren met de YE 36 vaak op het Veerse Meer en op de Ooster- en Westerschelde. Heel mooie herinneringen koes terde Jan aan deelname aan Sail Am sterdam. Hij was drie dagen onder weg naar het evenement en het was een zware tocht met veel sluizen en bruggen. Ze voeren met de schepen 's nachts door Amsterdam en tijdens Sail mochten passagiers meevaren. Jan kon genieten van de kameraad schap aan boord en van gezelligheid. 's Avonds vertelde hij graag span nende verhalen over wedstrijdzeilen. Jan groeide op aan de Wester- schelde in een gezin met zes kinde- ren. Hij was gefascineerd door het water. Als 10-jarige had hij al een ei gen bootje en was altijd op het water, meestal in de Vlissingse binnenha ven. Niet aan moeder vertellen De PZC schreef over Jan in 1954, toen hij als 12-jarige alleen op de Wester- schelde voer. 'Tussen grimmige, grijs gekleurde golven' voer Jan's bootje 'klein als een notendop'. Aan de wal voorspelden mensen dat het nooit goed kon aflopen met het schipper tje, meldde de verslaggever. Maar hij kwam veilig thuis en zijn moeder mocht niet weten wat hij had uitge spookt. Jan knipte het krantenartikel uit en zou het zijn hele leven bewa ren. 'Water is voor de vissen en om op te varen, maar niet om in te zwem men', was Jan's motto. Hij kende de gevaren van de zee. 'Je moet alleen gecalculeerde risico's nemen', was ook een vaste uitdrukking. Zijn beide zoons weten dat hij vooral bedoelde dat je altijd heel goed moest weten waar je mee bezig was. Fastnet Race Maar hij ging zelf risico's niet uit de weg. Drie weken nadat Jorg was ge boren, in 1973, ging Jan wedstrijdzei len in de Fastnet Race. ,,Ja, dat heb ik zo afgesproken", zei hij tegen Carla. Dat de jonge vader als spinakerman op een wedstrijdschip op de gevaar lijkste positie stond, hoorde er ook bij. In 1979 kwamen bij de Fastnet Race vijftien zeilers en drie reddings werkers om het leven. Het was voor hem geen aanleiding om te stoppen met wedstrijdzeilen. Tijdens wed strijden ging Jan zelfs bij windkracht 9 op pad. Carla hield hem nooit te gen, ze wist dat zeilen 'alles was voor hem'. Jan heeft heel wat tijd doorge bracht aan boord van de jachten van Piet Vroon, de schepen werden ge bouwd op de werf van Frans Maas in Breskens. Jan was een perfectionist. ,,Je kunt zeilen, of je kunt het niet." Bij ge klungel aan boord kon hij uit zijn slof schieten. Maar hij leerde ergernis te voorkomen. Hij zocht bij Stichting Behoud Hoogaars altijd een groepje zeilers uit waar hij goed mee uit de voeten kon. Supertrots, in stilte Als vader van zoons Jorg en Lars was hij rustig en duidelijk, hij hield niet van flauwekul. ,,Wat je ook doet en welk vak je ook kiest, het maakt me niet uit. Maar ga er 100 procent voor." Liefde of vriendschap sprak hij niet snel uit. Hij was stilletjes supertrots op zijn jongens. Hij hield van samen dingen ondernemen, van samen Ik wil beslist nooit als een kasplantje verder leven doen. Zo hielp hij zijn zoons graag met klussen in hun huizen. Samen met z'n vrouw zijn ze vier jaar geleden verhuisd naar een appar tement in de binnenstad van Vlissin- gen. Hij wilde beslist niet aan de boulevard wonen, want dan heb ik alleen maar oog voor het water en de schepen. Ze liepen wel regelmatig naar de boulevard. Op donderdagavond gingen ze steevast naar café De Concurrent, daar zongen en borrelden ze samen met smartlappenkoor Scharretjoe. De sfeer deed hen misschien denken aan het clubhuis van de jachthaven in Breskens waar ze elkaar in 1970 ontmoetten. Kasplantje Jan had een goede conditie, maar een aneurysma in de buik vormde een groot risico. Hij is in maart met suc ces geopereerd, maar liep daarna co rona op. Zijn longen werden in een week tijd gesloopt. Hij zei: ,,Ik wil be slist nooit als een kasplantje verder leven." Maar tegen dit virus kon hij niet meer vechten en hebben ze af- scheid moeten nemen. 'Uit het water ben ik geboren, heb aan haar mijn hart verloren', staat op de rouwkaart. Deze tekst heeft Jan zelf samen met Carla ooit opgesteld. Hij was 'een tevreden mens, maar eigenlijk nog lang niet uitgeleefd'. Hij had genoten van 'de mooie en lieve mensen om hem heen en hij had dolgraag meer tijd met hen door willen brengen'. Een rouwadvertentie? Dat vond Jan zelf nergens voor nodig. Maar de Stichting Behoud Hoogaars plaatste er wel één in de PZC, als dank voor zijn grote bijdrage. Op de loods van de stichting en op de schepen in Veere hingen de vlaggen halfstok op de dag van de uitvaart. Gewaardeerd schipper en scheepsmaat Jan But is er niet meer. dinsdag 10 augustus 2021 UIT HET LEVEN GO Jan But 1942-2021 Zeilen was Jan But zijn leven Arie Westeneng Vlissingen ff 41 Jan But aan het roer. FOTO FAMILIE BUT -Jan But Heeft u ook mooie herinnerin gen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw ver haal doen in 'Uit het leven'. U kunt mailen naar uithetleven@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42