II II Bussen gaan weer vaker rijden GGD: Prikken-zonder afspraak werkt 9 Onderzoeker uit Yerseke medeauteur van beangstigend klimaatrapport Yerseke Aan het rapport hebben 234 kli maatwetenschappers van over de hele wereld een bijdrage geleverd, maar de laatste inzichten over zee spiegelstijging zijn door slechts twee auteurs op een rijtje gezet. Een van hen is de onderzoeker van het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) in Yerseke. ,,Als ik thuis uit het raam kijk, zie ik de Oosterschelde", vertelt Slan gen, die in Bergen op Zoom woont. Ik wil de mensen laten zien wat er op ons afkomt. Ik wil mensen informeren, niet alarmeren ,,Op sommige momenten staat het water zo hoog dat het hier over de kade loopt." Dat zal vaker en vaker gebeuren, voorspelt ze. In 3000 jaar tijd is de zeespiegel nooit zo snel gestegen als in de afgelopen eeuw, toen er 20 centimeter bij kwam. Als de uitstoot van broeikasgassen niet snel wordt teruggedrongen, komt er de komende 80 jaar nog 80 cen timeter bij, waarschuwt het IPCC, het klimaatpanel van de VN, in het nieuwe rapport. ,,De zeespiegel gaat sowieso ver der stijgen", verklaart Slangen. ,,Of het ook zo hard gaat, hangt af van de maatregelen die we nemen om de uitstoot van broeikasgas te be perken. Als we die tot nul terug brengen in 2050, stijgt de zeespiegel tegen de eind van de eeuw nog steeds met 40 centimeter. Dat ver hoogt de kans op extreem hoog wa ter. De Oosterscheldekering zal bij storm vaker dicht moeten. Mis schien moet hij zelfs permanent dicht of vervangen worden. Hij is berekend op één meter zeespiegel stijging en daar is inmiddels al een hele hap uit genomen. Sluit je de Oosterschelde af, dan verandert hier het hele ecosysteem." Het IPCC-rapport schetst een be angstigend beeld, erkent Slangen, maar ze benadrukt dat ze mensen wil informeren en niet alarmeren. ,,Mijn motivatie is dat ik mensen wil laten zien wat er op ons afkomt, maar ook dat er verschillende op ties zijn, afhankelijk van wat we zelf doen. Linksom of rechtsom moeten we heel veel geld investeren. Ik zou dat liever nu doen om de klimaat verandering in de hand te houden. Later wordt het nog veel duurder en lopen we kans op rampen door een extremer klimaat." Nog een hele puzzel Slangen heeft de afgelopen vier jaar veel tijd gestoken in het rapport. ,,Het was onderdeel van mijn werk Linksom of rechtsom moeten we veel geld investeren. Ik zou dat liever nu doen om de klimaatverandering in de hand te houden bij het NIOZ. Dat vindt het belang rijk dat ik hieraan meedoe. Tegelij- kertijd gaat het onderzoek en on derwijs geven ook door. Het ging eigenlijk op en neer. Heel druk als ik moest schrijven, wat rustiger als anderen het lazen en weer druk als ik hun commentaar moest verwer ken. Wat er nu gaat gebeuren, weet ik niet zo goed. Ik vermoed dat ik veel voor presentaties word uitge nodigd. Ik zie het ook als mijn taak mensen te informeren. Ik hoop dat we het ergste scenario weten te voorkomen, maar het zal nog een hele puzzel worden om te stoppen met het uitstoten van broeikasgas sen." Het gaat onder meer om lijn 650 (tussen busstation in Terneuzen en het station in Middelburg) en een deel van de ritten op de lijnen 20 (Hulst-Terneuzen), 65 (Station Middelburg-Scalda), 628 (Zierik- zee-Goes), 638 (Station Goes- Zwembadweg), 641 (Middelburg- Goes via Noord-Beveland) en 645 (Terneuzen-Goes). Ook op andere punten wordt de dienstregeling aangepast. Zo houdt Connexxion rekening met forse vertragingen op de Haring vlietbrug door de verkeersbeper kende maatregelen die de ko mende twee jaar gaan gelden. Daarom gaat de organisatie uit van een langere ritduur voor lijn 395 (Zierikzee-Rotterdam). Zowel in Zierikzee als in Rotterdam zal de bus vanaf 29 augustus op an dere tijdstippen vertrekken. De aansluitingen in Zierikzee wor den zo veel mogelijk in stand ge houden. Scholieren eerder thuis Verder verandert voor Zeeuwse leerlingen van CSG Prins Maurits in Middelharnis het een en ander. De dienstregeling wordt aangepast aan de veranderde lestijden. Ver der vervallen de 'snelle' ritten naar Nieuwerkerk en Zierikzee en gaat lijn 602 (vanuit Sint-Maartensdijk) vaker rijden. Er komt ook een nieuwe lijn (622), die Sint Philips- land overslaat. Daardoor zijn scho lieren uit Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk ongeveer een kwartier eerder thuis. De dienstregeling kent nog meer, kleinere wijzigingen per 29 augustus of 5 september, zoals het splitsen van diverse lijnen. Prikken-zonder-afspraak blijkt te werken. Sinds donderdag is het mo gelijk om zonder een afspraak te maken een eerste coronaprik te ha len in de Zeelandhallen in Goes. Da gelijks zijn daar zo'n vijftig mensen op af gekomen, aldus de GGD. Vooral jongeren onder de 18 jaar maken hiervan gebruik, aldus de GGD Zeeland. ,,De inloop was goed te noemen. Het wegnemen van de drempel om vooraf een afspraak te plannen voorziet in een behoefte", zegt een GGD-woordvoerster. Sinds gisteren kunnen mensen ook naar Studio A58 in Middelburg en Snowworld in Terneuzen gaan voor een prik-zonder-afspraak, en vanaf 17 augustus ook aan de Greve- lingenstraat in Zierikzee. Prikken-zonder-afspraak kan van maandag tot en met zaterdag tussen 08.00 en 16.00 uur. Het is alleen mo gelijk voor mensen die nog een eer ste vaccinatie moeten krijgen. Zij krijgen het vaccin van BioNTech/ Pfizer. Na de eerste prik wordt op de locatie direct een afspraak ingepland voor de tweede vaccinatie. Alleen de dag en locatie staan dan vast; mensen kunnen op die dag tussen 08.00 en 16.00 uur komen. dinsdag 10 augustus 2021 'Zeestijging vergt snelle actie' Aan haar bureau in Yerseke, uit kijkend over de Oosterschelde, heeft klimatoloog Aimée Slan gen meegeschreven aan het ge ruchtmakende IPCC-klimaatrap- port dat de Verenigde Naties vandaag hebben gepresenteerd. ,,Het is nog niet te laat om de zeespiegelstijging af te rem men", zegt ze, ,,maar het vergt wel heel snelle actie." Ernst Jan Rozendaal -Aimée Slangen, NIOZ Aimée Slangen van het NIOZ schreef mee aan het IPCC-klimaatrapport van de Verenigde Naties. foto anneke hymmen -Aimée Slangen, NIOZ De bussen van Connexxion gaan vanaf 5 september weer vaker rijden. Een aantal ritten en lijnen die vanwege de coro- napandemie tijdelijk waren ge schrapt, keren terug. Rolf Bosboom Vlissingen Een compleet overzicht is te vin den op connexxion.nl/ dienstregelingzeeland Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41