Doe mè gewoon 8 ZEELAND Streektaal Zierikzeeënaar Thijs van Leeuwen was in 2010 vijf maanden gelegerd in Deh Rawod in de Afghaanse provincie Uruzgan. „Niet verrassend, wel bedroevend", zegt de toenmalige pelotonscommandant over de situatie in Afghanistan, waar de taliban razendsnel terrein veroveren. ,,Er zijn best veel veteranen die hun handen voelen jeuken. Ook ik heb dat gevoel: teruggaan en alles weer in orde maken, dat is de reactie van veel militairen die daar geweest zijn." In mei - toen de VS en overige NAVO-landen begonnen met het terugtrekken van alle troepen en materieel - was Van Leeuwen nog hoopvol. Veranderingsprocessen hebben tijd nodig. ,,Pas over dertig, veertig jaar kun je zien of de missie ge slaagd was", stelde hij toen. En: ,,We zijn daarheen gegaan om het veiliger te maken, zodat de Afgha- nen hun land konden opbouwen en ontwikkelen. Dat hebben we ook gedaan." Nu is hij minder positief. ,,We zijn als internationale samenle ving ergens aan begonnen, maar maken het niet af. Er was denk ik geen duidelijke politiek-maat- schappelijke stip aan de horizon. Militair gezien hadden we een AFGHANISTAN ZEEUWSE VETERAAN THIJS VAN LEEUWEN duidelijk doel voor ogen: een sta biele situatie creëren, rust en vei ligheid brengen. Vanuit militair perspectief is dat wat je kunt doen. Maar vervolgens moet er ook poli tieke en maatschappelijke stabili teit komen. Dat is niet bereikt. Het Afghaanse volk wordt nu aan zijn lot overgelaten. Vanuit de interna tionale samenleving bekeken vind ik dit heel zwak." Dat de taliban niet betrokken zijn bij de wederopbouw, is vol gens Van Leeuwen betreurens waardig. ,,Wat je er ook van vindt, je kunt niet om de taliban heen. Ik heb slechts beperkte expertise op dit vlak, maar zoals ik het zie, zijn de taliban onderdeel van het pro bleem, dus moeten die ook onder deel zijn van de oplossing. Nu zijn ze aan de winnende hand en is het waarschijnlijk te laat. Zij die win nen, zijn niet geneigd aan de on derhandelingstafel te gaan zitten." Opnieuw ingrijpen? Van Leeuwen over de kans dat er opnieuw een militaire ingreep komt: ,,Moeilijk. Dan ben je toch afhankelijk van de grote partijen als de Verenigde Staten en het Ver enigd Koninkrijk. Alleen als die meedoen, of genoeg westerse lan den, zullen anderen aanhaken." Die kans is niet groot. ,,Er is Ame rika veel aan gelegen daar weg te blijven, gezien de interne politieke situatie." Bovendien, zegt hij: ,,Je zou wel weer een bepaalde rust Zoals ik het zie, zijn de taliban onderdeel van het probleem, dus moeten die ook onderdeel zijn van de oplossing kunnen brengen, maar voor hoe lang? Zodra je weggaat, is er hetzelfde pro bleem. De vraag is ook: wat wil len de Afghanen zelf, welke oplos sing willen zij voor de langere ter mijn? Misschien onderschatten we het Afghaanse volk wel. Ik vraag me alleen af: kunnen zij het nu op eigen kracht, zonder steun van de internationale gemeenschap?" Als militair en als mens vindt Van Leeuwen het pijnlijk om te zien hoe veel van wat de militairen tot stand brachten, nu teniet wordt gedaan en hoe onschuldige burgers moeten lijden. „Ze had den het toen ook niet makkelijk, maar er was toch enige stabiliteit en rust. Nu is de situatie chaotisch en ex treem onzeker." Lest was Bert Visscher bie De slimste mens. Kieke julder ok wè es ni dat programma? Ik puzzele nog a graag mee, ok a mo je eêl rap stae. Bert stieng aars rap genoeg en ie dee vee z'n besten. Wat kan die caba retier toch klaermaeke. Ie roefelt over 't toneêl en je kun beter nie op d' eêste rij ge zitte in de zaal, wan de spetters van zweêt en spië vliege rond j'n oaren. Ie ei nie voe niks het stempel ADHD ekrege. Noe speelt 'n voe uutverkochte zalen, mè dat ei wè es aars ewist. Toen a t'n in z'n begun- periode in Goes zou komme, ao t'n glad gin mèns in de zaal, vertelden die. Oans Zeêuwen kriege dikkels het stempel van 'Doe mè gewoon, dan doe je a gek genoeg'. Zou t'r dirrom glad gin mèns ewist A me ierzo mie drie woorden toekunne, zü me d'r gin vuuve gebruke. Me doe 't lie ver rustig an. Oewel, de zeispreuk: 'Rustig an, zei 't wuufje, ze zulle me nie wigdraege en ze zat op een miere- nist', dat gi nog a varre voe mien. Me ouwe nie van vee errie, mè toch motte me die in de zummertied mè over oans ene litte komme. Lest liep ik in de polder en oarden ik a van een ènde een krootje brommers an- komme. 't Was een geroenk en een ge- gagaai van jewelste. Ik goeng gauw in de goskant stae en kreeg, toen a ze ver- bie were, as toegift een walm van de odorant en after shave over me ene. Buutendiekers vaneigens ee! En oe dienke julder over de 'quads' of aol die arige voertugen die a je de leste tied verbie zie komme? Wat maeke ze toch vee leven en ze stienke zeven roe de wind in. Ok nog es! Ik er gere m'n eigen groen en geel, mè goed, ieder z'n meug. Mè me zitte d'r wè mie op'escheuteld. Ik dienke dan bie m'n eigen: "Zoue ze ok nog wat van de moaie omgevieng zieë?" Dir 'k zo m'n twufels over. Ik za vadder ieder onpuntelijk woord di over achterwege laete. In Renesse kunne de jongelui het de leste tied ok nog a es van eiers maeke o. Vee jaeren gieng het goed, mè pas was 't wee raak. Henk Blom weet er vast en zeker aolles van. In de buurte van 't strand motte de mènsen het dikkels kunne, wan de jonge gasten zoeke di d'r vertier en nie in oanze contreien. In de Zak komme me d'r toet noe toe wat dat betreft goed van of. Daoken, a de meêste toeristen wee wig bin, kunne oans wee rustig over de dieken lope. Wat kan 'k in 't naejaer toch geniete van de naejaerskleuren van de bomen en het riet mie z'n gol vende plumen langs de dulfkant! 't Liekt net of a ze je in 't verbiegaen toe- knikke. Dan vinde 'k de natuur ruum zo moai as in de zummer. Zou dat soms mie m'n leeftied te maeken Mè m'n eden! Noe 'k a meêr as vuufonderd woorden gebruukt! Dao- ken gae julder nog dienke da 'k m'n op'ouwer nie bie me dinsdag 10 augustus 2021 Ondine van der Vleuten Vlissingen 'Veteranen voelen hun handen jeuken' Thijs van Leeuwen op patrouille in Deh Rawod, Afghanistan in 2010. foto thijs van leeuwen -Thijs van Leeuwen Jopie Minnaard In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Zuid-Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40