II Rutte wil nog steeds geen prikplicht NIEUWS 3 Nederlandse atleten verrasten in Tokio de hele wereld met hun successen. Atletiekverenigingen, met dalende ledenaantallen, hopen op een Sifan Hassan- of Femke Boleffect. De Olympische Spelen mogen dan officieel zijn afgesloten, op de atletiekbaan in Em meloord gaan ze nog even door. 92 kinderen uit het hele land zijn daar deze week op atletiekkamp. Het zomerkamp staat in het teken van Tokio, in clusief een vlaggenparade, oranje kleding en natuurlijk een medail leklassement. Niet de twee gouden plakken van hardloopster Sifan Hassan zijn rond de atletiekbaan in Em- meloord het gesprek van de dag, of het zilver op de halve marathon van de sympathieke Abdi Na- geeye. De kinderen zijn vooral onder de indruk van de prestaties van hordeloopster Femke Bol en zevenkampsters Emma Ooster wegel en Anouk Vetter. Sporters die hun carrière startten op een zelfde soort baan, bij eenzelfde type vereniging als waar zij elke week trainen. Op alle onderdelen ,,Zij spreken de kinderen heel erg aan'', merkt kampbegeleider Joep Janssen, trainer bij de atletiekver eniging in Vught. ,,In Tokio zijn we erg verrast. Vooral door het feit dat Nederlandse atleten uit blonken op alle onderdelen. Het was te voorzien dat Sifan min stens één medaille zou pakken. Maar dat we ook tot de wereldtop behoren op de meerkamp en op technische disciplines, zoals de finaleplaats in het polsstokhoog springen, is geweldig nieuws. Ho pelijk vertaalt zich dat na de zo mervakantie ook in nieuwe aan meldingen bij de verenigingen.'' De ruim driehonderd atletiekver enigingen in het land kunnen wel wat aanwas gebruiken. Want met de top mag het dan beter gaan dan ooit, het zegt niet zo veel over de rest van de Nederlandse atletiek- wereld. Veel verenigingen kam pen met een tekort aan vrijwilli gers en goede trainers, en lande lijk zijn de ledenaantallen afgelo pen twee a drie jaar met zo'n 6 procent gedaald, zegt Frank Koo- men van de Atletiekunie. ,,Maar de aanvoer van de nieuwe lichting op Papendal moet toch via de ver enigingen komen. Weinig top atleten hebben pas op hun 18de gezegd: ik ga eens aan atletiek doen. Op die leeftijd is het al te laat om de top te bereiken. Daarom zijn de jeugdgroepen zo belangrijk.'' Om meer kinderen te enthousias meren heeft de Atletiekunie een nieuwe aanpak gekozen. De focus moet niet liggen op succes, maar op plezier. ,,Als kinderen het naar hun zin hebben op de vereniging, komen de prestaties vanzelf wel'', aldus Koomen. ,,Ze worden gro ter, lopen harder en springen ver der. Maar als hun plezier wegvalt, haken ze af. En dat zien we helaas te vaak gebeuren.'' Een nieuwe wedstrijdopzet moet daar verandering in bren gen, in combinatie met speelsere trainingen en oefenmaterialen. ,,We hebben gezegd: een kind moet altijd met een resultaat thuiskomen. Als je in een traditi onele horderace valt, lig je eruit. Bij jeugdwedstrijden duurt het onderdeel horden nu bijvoor- beeld een kwartiertje. Kinderen kunnen daarin meerdere pogin gen doen. Als ze denken dat ze sneller kunnen, mogen ze het nog een keer proberen.'' Om de werponderdelen aan trekkelijker te maken zijn bijvoor beeld speertjes van schuim ont wikkeld in felle kleuren, die een geluid maken als je ermee gooit. ,,Kinderen zien ze liggen en den ken: hé, die zijn leuk, daar ga ik mee gooien. Ze nodigen meer uit om te oefenen dan een bal.'' Ouders Bij het verspringen komen kinde ren terecht in vakken, zodat niet meer na elke sprong een jurylid met een meetlat de baan op hoeft. ,,Een ouder noteert de score vanaf de kant en hup, de volgende mag springen. Zo bedrijven kinderen veel meer atletiek op één dag. Dat maakt het voor ouders ook leuker om mee te gaan. Op de traditio nele manier duurt een wedstrijd dag vreselijk lang,. Je wil niet dat ze om die reden tegen hun kind zeggen: ga jij maar op voetbal.'' In de atletiekwereld kan de speelsere aanpak niet bij iedereen op enthousiasme rekenen. Maar zomerkampbegeleider Sybout Wijma, trainer bij Atletiekvereni ging Heerenveen, gelooft wel dat het werkt. ,,Of een kind nou 3,26 meter springt of 3,27 meter, is niet zo belangrijk. Het gaat allemaal wat vlotter, kinderen hoeven niet zo lang meer te wachten. Het is goed om wat meer te focussen op plezier.'' Ook aan het plezier in atletiek dragen de successen in Tokio bij, denken de trainers op het zomerkamp. ,,De Nederlandse medailles hebben echt iets losge maakt'', zegt Janssen. ,,Daar kun nen wij nu mooi op doorpakken.'' ,,Nederland is daar geen voorstan der van'', zei demissionair premier Rutte gisteren na overleg met de meest betrokken ministers. ,,Op dit moment willen we dat niet, maar j e weet nooit hoe de situatie zich ont wikkelt.'' Daarmee sluit Rutte niet uit dat er in de toekomst een prik- plicht komt in de strijd tegen het coronavirus. Maar daar zijn nu geen plannen voor, benadrukt hij. ,,Wij zien geen noodzaak voor een vacci natieplicht. Als bepaalde bedrijven daar toch voor kiezen, kan het zijn dat de rechter daarover moet oorde len.'' Volgens Rutte is de vaccinatie graad in Nederland momenteel hoog. ,,Maar het vaccin werkt niet bij iedereen. En in een aantal lan den zie je de discussie over ver plicht vaccineren.'' Volgens de premier daalt het aan tal coronabesmettingen in Neder land gestaag. ,,We zien ook dat het aantal ziekenhuisopnames niet stijgt. Dat betekent dat er geen aan leiding is tot het nemen van extra maatregelen.'' Rutte drukt vakan tiegangers wel op het hart zich na terugkeer in Nederland te laten tes ten. Iedereen zou een zelftest moe ten doen, óók mensen die al zijn ge vaccineerd of het virus hebben ge had. Alle Nederlandse huishoudens krijgen deze maand een brief waar- Het is ieders verantwoordelijkheid een zelftest te doen na terugkeer van vakantie mee ze gratis twee zelftesten kun nen aanvragen. ,,Het is een verant woordelijkheid van iedereen om een zelftest te doen als je terugkomt van vakantie'', zegt Rutte. De brief noemt hij een 'bewustwordings campagne'. Vorige week zette het kabinet een streep door alle grotere festivals in Nederland. Vrij dag neemt het kabi net een besluit over het doorgaan van een- en meerdaagse festivals na 1 september, waaronder de For mule 1 in Zandvoort op 5 septem ber. Vrijdagavond om 19.00 uur houden Rutte en demissionair mi nister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) weer een persconfe rentie. dinsdag 10 augustus 2021 Atletiekverenigingen hopen op Femke Boleffect Annemieke van Dongen Emmeloord Het kabinet wil geen vaccinatie plicht invoeren, zoals nu wel in sommige andere landen gebeurt. Laurens Kok Peter Winterman Den Haag - Mark Rutte, minister-president M Femke Bol op de Spelen. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3