Boekentip zomerhit Roodverbrand op Sicilië Mannen vallen uit de hemel O 8) O O 6 Letterlijk hoogtepunt: het hoogste woongebouw van Zeeland, dat is de Sardijntoren in Vlissingen (85,4 meter). Henk Kloosterziel woont er met zijn vrouw Marijke van Driel. Ze zijn voor het eerst samen op vakantie, ergens in de jaren zeventig van de vo rige eeuw. Hij 18 jaar, zij 17. Even weg uit hun dagelijkse verveling. Een treinretour Amsterdam-Palermo brengt avontuur. Meteen al als hun trein op een boot de Straat van Messina oversteekt. Zet je daarna je tentje op, dan sta je als lange, roodver brande, blonde noorderlingen opeens tussen de zondoorstoofde Si- cilianen die je als een buitenaardse bezienswaardigheid beschouwen. Schrij ver Philip Snijder zet de jongelingen invoelbaar onhandig neer. Hun prille liefde is niet bestand tegen de zuidelijke zon. Er zit een tweede lijn in het verhaal. De hoofdpersoon is dertig jaar later terug op Sicilië. Na een studie Italiaans is hij de taal nu wel machtig. Om dat te etaleren paradeert hij met een plaatselijke krant onder de arm. Retour Palermo (2011) is een heerlijk boek voor wie het buitenland even het buitenland laat. Op het Zeeuwse zand voel je de Siciliaanse hitte en proefje 'het roze slijm' van de verse zee-egel. Broeierig wordt het als de plaatse lijke vissers alles over het liefdesleven van het jonge paar willen weten. In een beduimeld seksboekje wijzen ze standjes aan: doen jullie dit, doen jullie dat ook? Vlissingen Op het terras van strand paviljoen Scheldezicht kreeg ik het Spaans be nauwd, waarom zou ik als Zeeuw aan de IJssel gaan wonen?", vertelt Henk Kloos terziel. Samen met zijn vrouw Ma rijke had hij grond gekocht in Gors- sel. Ze hadden een architect een prachthuis laten ontwerpen. De aan nemer stond klaar, de eerste spade zou al bijna in de grond gaan. Maar op het terras in Westkapelle, in de zon met een biertje, uitkijkend over de zee, wist Henk het opeens zeker. ,,Nee! Ik moet hier gaan wo nen, ik hoor in Zeeland en niet aan de IJssel, hoe mooi het daar ook is." Het was pijnlijk, herinnert Henk zich, want zeker voor Marijke was het te bouwen huis in Gorssel een echt droomhuis. ,,Het voelt niet goed, we moeten dit niet doen", biechtte Henk op bij Marijke. Irish coffee Ze groeiden beiden op in Goes. Henks vader had er in de oorlog bij het verzet gezeten. Hij was oprichter van het illegale blad De Vrije Stem men, dat later opging in de PZC. Henk koos zelf voor marketing/sales in plaats van journalistiek. ,,Douwe Egberts deed net eerder een aanbie ding dan de PZC waar ik ook had ge solliciteerd." ,,'Irish coffee' zo kun je mijn loop baan samenvatten. Ik werkte in ma nagement- en directiefuncties jaren voor Douwe Egberts en later voor United Distillers, waar we onder meer whisky's verkochten", vertelt hij. Door het werk van Henk hebben Marijke en Henk door Nederland ge zworven. Ze hadden in Westkapelle wel steeds een zomerhuis aangehou den met een mooie tuin. Toen ze Gorssel afzegden en de grond verkochten, gingen Henk en Marijke in gesprek. ,,De Boulevard in Vlissingen leek mij prachtig en Ma- rijke wilde eigenlijk het liefst een huis met een tuin. In die tijd was er op de Boulevard nauwelijks iets te koop, ook omdat we maximaal vijf verdiepingen hoog wilden wonen." Een makelaar wist de huizenzoekers in 2003 mee te lokken naar 'een heel, heel bijzonder appartement' aan de Vlissingse Boulevard. Het lag 'ietsje hoger' dan de wens, 'maar was zeker het bekijken waard.' Penthouse Zo kwamen Henk en Marijke in een penthouse in de Sardijntoren. ,,Ik zal het nooit vergeten, het was een prachtige zomerdag, windstil, 28 graden. Het appartement was ver pletterend mooi." Henk en Marijke waren enthousiast over de ruimte en het licht en over de twee grote terras sen van 70 en 60 vierkante meter. ,,We wisten niet dat er zoiets be stond." De hoogte op de 14e verdieping, met een uitbouw over het lage deel van de Sardijntoren, viel eigenlijk mee. ,,Je woont echt niet halverwege de wolken, je hebt nog steeds goed gevoel bij het strandleven en bij de stad." Marijke had nog wel een eis. Als ze het appartement zouden kopen, dan wilde ze het zomerhuis in Westka- pelle houden. Anders zou ze de tuin daar met de vogels, de konijntjes en bloemen te veel missen. Die deal was snel rond, ze kochten het penthouse en hielden Westkapelle aan. Palet van genot Als amateur-kunstschilder zet Henk Kloosterziel de zee en Vlissingen graag op het doek. ,,De zee is hier je voortuin, ze is ieder moment anders, maar altijd mooi." Verder vindt Henk het fijn om in badjas de lift in te stap pen om voor de deur een duik te ne men. Henk en Marijke genieten ook van de scheepvaart die heel dichtbij langskomt. Vooral de DFDS vracht schepen vinden ze erg mooi. ,,Het zijn sierlijke schepen en we worden Het was verpletterend mooi, we wisten niet dat er zoiets bestond Als je zelf geen zinderende zomerhit kunt schrijven, recycle je een pakkend synthpop liedje. Geri Halliwell, bekend als Ginger Spice uit de Spice Girls, haalt in 2001 It's Raining Men van The Weather Girls uit 1982 door de audiomixer. Vocaal kan ze niet aan het origi neel tippen, com- Hf p'jr mercieel wel. De W best verkochte sin- - ik gle van dat jaar éiÊr fn wordt ook de titel song van Bridget Jo- W ÊH nes's Diary, de film W die je eega elke ÊK^s,ÉÊ kerst wil zien. Kassa dus. In het aanstekelijke liedje vallen leuke man nen letterlijk uit de hemel. Eenzame dames komen ermee dansend de zomer door, halle lujah, amen. Het is een verslavende reep rit mische chocola. Geri Halliwell trouwt in 2015 met Christian Horner. Of de teamleider van Redbull Racing en daarmee de baas van For mule 1 coureur Max Verstappen zomaar uit de lucht is komen vallen, blijft een mysterie. dinsdag 10 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft verslaggever Jan van Damme elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Frank Balkenende kiest de hele week zomerhits uit. 'Twaalf jaar lang voelde ik me burgemeester van de Sardij ntoren' GO Arie Westeneng 8) <U Henk Kloosterziel op één van zijn bal kons op de 14e verdie ping van de Sardijnto- ren in Vlissingen. Henk Kloosterziel zwaait vanaf de toren. Met een eigen schilderij op de schil dersezel. Het uitzicht vanaf de Sardijntoren. FOTO'S LEX DE MEESTER -Henk Kloosterziel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38